Nem jó a támogatási rendszer
2010. november 22. hétfő 12:55
A VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft. által kelet-európai meghívottak részvételével megszervezett munkamegbeszélésen a cigány integráció és az uniós fejlesztési források felhasználásának tapasztalatait vitatták meg a szakemberek.
Rácz Béla előadásában felvetette, hogy olyan alapvető fogalmak is bizonytalanok, mint például hogy ki a cigány, illetve mi tekinthető integrációnak. A programok eredményessége nehezen mérhető, továbbá nincsenek kellően bevonva a stratégia kialakításába és a projektek megvalósulásának monitorozásába sem a szakemberek, sem a civil szervezetek. Az uniós források egy része pedig kihasználatlanul marad, holott ezekre a célokra gyakorlatilag csak ezek a források állnak rendelkezésre.
Azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy megfelelő-e a célcsoport együttműködési hajlandósága a cigány integrációs programokban, a szakember úgy reagált: nem egyszer hiányzik a programokban a pályázatokban való részvételhez szükséges felkészülési idő. Továbbá igaz ugyan, hogy a civil szervezetek részvétele nélkül nem lehet hiteles a cigány integráció, ugyanakkor nem lehet csak a civilek vállára rakni a feladat minden terhét. A jelenleginél sokkal eredményesebbek lehetnének az önkormányzatok, vállalkozások és civil szervezetek együttműködésével megvalósuló programok.
A munkamegbeszélésen részt vevő szakemberek elmondták, hogy a cigány civil szervezetek hatékonysága, érdekérvényesítő képessége rendkívül eltérő, vannak olyan kistérségek - például az ózdi -, ahol milliárdos nagyságrendű forrásokat tudnak cigány-integrációra fordítani, de vannak olyan kistérségek is, ahol ennek csak a századrészét.
A megbeszélés megnyitóján Vereczkey Zoltán, a VÁTI vezérigazgatója arról beszélt, hogy miközben a gazdaság szakadatlanul változik, bizonyos társadalmi célok állandóak, így például hogy fokozzák a jólétet, az esélyegyenlőséget, a tudást és végső soron az emberek szabadságát. Ezeknek a céloknak a megvalósítását segíti a cigány-integráció és általában a hátrányos helyzetű csoportok felzárkóztatása.
Magyarország ambiciózus célokat tűzött maga elé, például egymillió új munkahely megteremtését, ami nyilvánvalóan nem történhet csak a hightech szférában, ehhez az alacsonyabb szakképzettségűek foglalkoztatásában is jelentős előrelépésre lesz szükség - fűzte hozzá a VÁTI vezérigazgatója.
A rendezvényen elhangzott, hogy Magyarország a cigány-integráció szempontjából érdekes időszak előtt áll, hiszen változik a forráselosztás intézményi struktúrája és a pályázati rendszer, továbbá a jövő évtől esedékes soros magyar uniós elnökség egyik kiemelt témája a cigányügy lesz.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Vadászgépek hasítanak Baranya egén a...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Huszonöt határsértőt tartóztattak fel...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Baranyában is programokkal várják a...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...