Megtartanák a Herendi részvényeinek 25%-át
2010. november 30. kedd 21:25
Az állami vagyonról szóló törvény módosításához benyújtott javaslatukról Horváth Zsolt tartott sajtótájékoztatót kedden Veszprémben, s elmondta, hogy a manufaktúra eredeti jogi állapotát kívánják helyreállítani. Utalt arra, hogy 2007-ben "politikai és szakmai baklövést" követett el az akkori parlamenti többség, ugyanis a manufaktúra 25 százalékos állami tulajdonú részvénycsomagját a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. tulajdonába utalta.
Horváth Zsolt emlékeztetett: a vagyontörvény 2007-es módosítása előtt a manufaktúra tulajdonlási formája az volt, hogy a részvények 75 százalékát birtokolják a dolgozók - az Antall-kormányzat alatt szerezték meg, az akkoriban még létező munkavállalói résztulajdonosi program (mrp) keretében -, az állam pedig 25 százalék plusz egy szavazat arányában mindig is tulajdonosa marad a hungarikumként nyilvántartott porcelánt gyártó cégnek.
Ezt a jogi tulajdonlási formát módosították 2007-ben, s aszerint a 25 százalékos állami tulajdon a regionális holdinghoz került át, azzal a kikötéssel, hogy a manufaktúra részvényeit "nem idegenítheti el". De ez már nem közvetlen és tartós, hanem közvetett állami tulajdonlás, másrészt ez "rossz üzenet" volt az állampolgároknak is.
A képviselő emlékeztetett arra, hogy a manufaktúra részvényeinek 75 százalékát birtokló mrp-szervezet (a munkavállalói közösség) 2007-ben amellett állt ki, hogy a 25 százaléknyi részvénycsomag továbbra is "tartósan és közvetlenül" állami tulajdonban maradjon, s az állam "ne ruházza át, ne privatizálja, ne idegenítse el, még állami tulajdonú társaságnak sem".
"Akkor is elmondtuk, hogy ha lesz arra lehetőségünk, illetőleg ha az országnak olyan kormánya lesz, amelyik fontosnak tartja, hogy a herendi porcelán hungarikum maradjon és tartós állami tulajdonban legyen, akkor ezt a 2007. évi hibás döntést megváltoztatjuk" - fogalmazott Horváth Zsolt. Ennek most eljött az ideje - tette hozzá, hangsúlyozva: Navracsics Tiborral közösen benyújtott törvénymódosító javaslatuk szerint a manufaktúra 25 százaléknyi részvénycsomagjának vissza kell kerülnie "közvetlen és tartós állami tulajdonba".
Horváth Zsolt hangsúlyozta, hogy a szocialista kormányok alatt mindig felvetődött, hogy "mi lenne, ha az állam megszabadulna ettől a herendi részvénycsomagtól". Amikor 2007-ben kikerült a tartós állami tulajdon köréből, és a regionális holdinghoz került, a törvény tartalmazta ugyan, hogy a holding nem idegenítheti el a részvénycsomagot, de azt semmi nem írja elő, hogy a Regionális Fejlesztési Holding Zrt.-t nem lehet privatizálni - mutatott rá a jogász végzettségű parlamenti képviselő.
Egy ilyen "egyszerű jogi eszközzel" ugyanis a fejlesztési holdinggal együtt a porcelánmanufaktúra 25 százaléknyi részvényei is más tulajdonába kerülhettek volna - mondta Horváth Zsolt, megjegyezve: "Herend azonban nem eladó".
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Vadászgépek hasítanak Baranya egén a...
- Égő épületből hoztak ki egy embert a...
- Huszonöt határsértőt tartóztattak fel...
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...