Meghallgatták volna, tovább hallgat

2011. március 03. csütörtök 18:55

Meghallgatták volna, tovább hallgat
Újabb két gyanús lakásvásárlást vizsgálnak a Honvédelmi Minisztériumnál (HM) - mondta Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága albizottságának csütörtöki ülésén. Az ülésre ismét meghívták Juhász Ferenc egykori honvédelmi minisztert, de nem jelent meg.

Ismét meghívást kapott az Országgyűlés honvédelmi bizottsága albizottságának ülésére Juhász Ferenc, aki azonban ezúttal sem jelent meg. A testület délelőtt hallgatta volna meg a volt MSZP-s tárcavezetőt a whiskysdobozról.

Juhász múlt héten is a hallgatás mellett döntött, annak ellenére, hogy korábban többször is arról nyilatkozott, hogy elmegy. A szocialista politikus pénteken csak egy közleményt adott ki, lényegében előremenekült: azt írta, lemond mentelmi jogáról, és az igazságszolgáltatás előtt akarja megvédeni magát.

Juhász ezúttal levelet küldött maga helyett, amelyet kiosztottak az albizottság tagjai között, ebben leírja, hogy koncepciós eljárásnak tartja ezt a meghallgatást. A Hír TV információi szerint O. János dandártábornok is meghívót kapott, de ő sem megy el.

Budai Gyula az albizottsági ülésen elmondta: újabb két gyanús lakásvásárlást vizsgálnak a HM-nél. Zámbori Mihály volt helyettes államtitkár és Gömbös János miniszteri biztos ingatlanvásárlásáról van szó - tette hozzá a kormánybiztos, megjegyezve: mindkét vezető Juhász Ferenc minisztersége alatt jutott lakáshoz.

A kormánybiztos emlékeztetett: a főügyészség már nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen Fapál László, a HM egykori államtitkárának ingatlanszerzése ügyében, és szintén nyomozás indult Oláh János dandártábornok vallomása alapján a HM-et érintő korrupciós ügyben, amelyben Juhász Ferenc egykori minisztert eddig nem hallgatták meg.

„Ez most meg fog történni, Juhász Ferenc elmondhatja álláspontját az ügyészség előtt, illetve elmondhatja, hogy valójában mi a véleménye Oláh János dandártábornok terhelő vallomása tekintetében" - mondta Budai Gyula, hozzátéve: a volt miniszter arról is számot adhat, hogy mi a véleménye Fapál László nagy értékű luxusingatlanjának megszerzéséről.

Budai Gyula szerint Juhász Ferencnek illő lett volna megjelennie a bizottság előtt és választ adnia a kérdésekre, ugyanis az nem megengedhető, hogy egy miniszter „ötnaponta változtatja" a szolgálati lakásokra vonatkozó rendeleteket.

A kormánybiztos tájékoztatta a bizottságot arról is, hogy feljelentést tettek a Központi Nyomozó Főügyészségen Fapál László megbízási szerződései miatt, mivel hiányoznak azok az iratok, amelyek az elvégzett munkát igazolnák, így feltételezhető, hogy ezek fiktív szerződések voltak. Az államtitkár egyébként 950 ezer forintot vett fel havonta a minisztériumtól és a HM egyik cégétől hivatali idejének lejárta után. Fapál Lászlót tanácsadó szerződéssel foglalkoztatták.

Az ülésről távol maradt Juhász Ferenc egy levelet küldött Csampa Zsoltnak, az albizottság elnökének, amelyben az olvasható, hogy „jogi elégtételt keresnek" Budai Gyula és több sajtóorgánum ellen a személyét ért rágalmazás miatt. „Azzal a ténnyel, hogy ön az albizottság korábbi ülésén nem tűzte napirendjére az én meghallgatásomat, amit az akkor kiküldött meghívó is tanúsít - ellenben eljátszottak a médiában egy méltatlan komédiát -, nyilvánvalóvá vált, hogy ön is részese a politikai lejárató kampánynak" - írta Csampa Zsoltnak Juhász Ferenc.

A volt miniszter szerint egyébként az albizottság nem kompetens az ügyben, mivel zajlik már az ügyészségi vizsgálat, viszont annak befejeződésével áll a bizottság rendelkezésére. Juhász Ferenc levele végén több kérdést is intézett Csampa Zsolthoz, például hogy járt-e az Oláh János nevével összefüggésbe hozott Tokaj-hegyaljai panzióban, voltak-e közös szabadidős programjaik a dandártábornokkal, ha igen, akkor ki állta annak költségeit, és hogy képesnek tartja-e magát elfogulatlan magatartás tanúsítására az ügyben.

Csampa Zsolt az ülésen határozottan visszautasította, hogy Juhász Ferenc „komédiának" minősítette az albizottság munkáját, és kijelentette, hogy semmilyen személyes kapcsolata nincs Oláh Jánossal és nem is volt; a dandártábornok egyszer sem hívta meg, és nem volt közös szabadidős programja sem vele, és az elnöki tisztségek ellátására maradéktalanul képesnek ítélte magát.

Tóth Gábor, az albizottság fideszes tagja hozzászólásában elmondta: úgy tűnik, hogy a minisztériumban „osztogattak és fosztogattak", majd mindennap fény derül egy újabb HM-közeli ügyre, ezért azt javasolta, hogy hívják meg újra Juhász Ferencet és Oláh Jánost a soron következő ülésre, amit az albizottság egyhangúlag meg is szavazott.

Az elmúlt húsz év legnagyobb korrupciós ügyeként jellemezte az elszámoltatási kormánybiztos a Honvédelmi Minisztériumnál még az elmúlt két kormányzati ciklus idején történteket az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága albizottságának múlt pénteki ülésén.

Budai Gyula akkor kifejtette: hivatala körülbelül két és fél hónapja folytat vizsgálatot az úgynevezett HM-es vesztegetési botrányban. Felidézte - ahogyan arról a Hír TV múlt héten beszámolt -, hogy a korrupciós ügyben meggyanúsított egyik dandártábornok, Oláh János beismerő - magát és másokat is terhelő - vallomást tett, amely szerint a Fapál Lászlóval történt egyezség alapján egyik alkalommal a tábornok 12 millió forintot vitt Fapálnak, aki abból négymilliót egy whiskysdobozba tett, és azt mondta, hogy a főnöknek lesz, ami Juhász Ferencet jelentette. Majd az államtitkár elment a dobozzal, és anélkül jött vissza.

(mti)