Médiadiktatúrát kiáltott Lendvai

2010. június 11. péntek 19:01

Médiadiktatúrát kiáltott Lendvai
Lendvai Ildikó szerint a Fidesz médiával kapcsolatos törvényjavaslatai három célt szolgálnak: az einstandolást, a fideszes káderek bebetonozását és a paritás megszüntetését, valamint a közmédiumok és az MTI politikai irányítását.

Az MSZP leköszönő elnökének pénteki közleménye szerint ma a Fidesz újabb hazugsága bizonyosodott be. Noha a választás előtt tagadta, a most benyújtott jogszabályokban mégiscsak einstandolja, kizárólagos hatalma alá vonja a közszolgálati médiumokat és az MTI-t.

Az MSZP szerint a Fidesz javaslata három célt szolgál: az einstandolást, a fideszes káderek bebetonozását és a paritás megszüntetését - hangsúlyozta az ellenzéki politikus.

A paritás helyett egyoldalú politikai irányítást úgy magyarázta a pártelnök, hogy a Fidesz számára nemcsak a mostani kuratóriumi elnökségek kényelmetlenek, hanem kényelmetlen a paritás elve, a kormányoldal és az ellenzék gondolkodásának egyenlő súlya a médiumok tulajdonosi testületeiben és az ORTT-ben is.

Közölte: az újjáalakítással egyúttal megszabadulhat az MTI és a Duna TV elnökétől, és pályázat nélkül, kénye-kedve szerint nevezheti ki engedelmes kádereit az MTV és a Magyar Rádió élére. Az eddigi paritás helyett minden testületben kizárólag a jelenlegi kormányoldal akarata érvényesülhet.

Lendvai Ildikó közölte, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság elnökét a miniszterelnök nevezi ki, és a Médiatanács tagjainak jelöléséhez a második fordulóban már elég a jelenlegi kétharmados parlamenti többség is. A parlamenti jelölőbizottságban a frakciók képviselői mandátumarányos szavazattal rendelkeznek, és konszenzushiány esetén a döntés kétharmados.

Hangsúlyozta, hogy megszűnik a közalapítványt irányító kuratóriumi elnökség paritása is. A kuratórium a jövőben 5 tagú lesz, elnökét a kizárólag kormányoldali döntések alapján összeállított Médiatanács delegálja. További 4 tagjából kettőt a kormánypártok, kettőt az ellenzéki pártok jelölnek ugyan, de a kuratóriumok egy kísérlet után, másodjára már sima többséggel dönthetnek bármiről. A kuratórium elnöke és a két kormánypárti kurátor tehát mindent eldönthet.

Kép és szöveg: MTI