Meddig és hogyan ne politizáljon a rendőr?

2010. július 14. szerda 09:55

Az Országgyűlés kedden este a rendvédelmi és fegyveres erők dolgozóinak politikai tevékenységét megtiltó alkotmánymódosítás általános vitájával zárta munkáját.

Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) a rendvédelmi és fegyveres erők dolgozóinak politikai tevékenységét tiltó alkotmánymódosítás vitájában hangsúlyozta: az előterjesztés alkalmatlan arra, hogy a rendőrség politikai befolyásolását meggátolja, inkább leszámolási kísérlet a Jobbikkal szövetséget kötő Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezettel (TMRSZ) és annak egyik vezetőjével, Szima Judittal szemben.
Mint mondta, az alkotmánymódosítás helyett az volna a fontos, hogy "megtisztítsák" a rendőrséget azoktól, akik az elmúlt években politikai megrendeléseket teljesítettek.
Az általános vita során a Jobbik több politikusa az előterjesztés visszavonását sürgette.

Felszólalásában Bárándy Gergely (MSZP) megismételte azt, az általános vitában többször elhangzó véleményt, miszerint az előterjesztők a fideszes Borkai Zsoltra tekintettel csökkentették ötről három évre a szolgálat jogviszony megszűnését követő politizálási tilalmat. A szocialista politikus elmondta: olyan, az előterjesztők eredeti szándékát tükröző módosító javaslatot nyújtanak be, amely kizárólag a választásokon Győr-Moson-Sopron megyében indulók esetében mérsékelné három évre a tilalmat. Bárándy Gergely hozzátette: indítványukkal nem akarnak viccet csinálni a törvényhozásból, ezzel szemben "rossz vicc" az, ahogy az előterjesztők egy párttársuk érdekében utólag módosították javaslatukat.

Az előterjesztő Kocsis Máté a vitában elhangzottakra reagálva azt mondta: ha az ellenzéki képviselők Borkai Zsolt személyével akarják összefüggésbe hozni a politizálási tilalom időtartamának megváltoztatását, "lelkük rajta". Hozzátette: a Fidesz frakcióülésén elhangzott olyan javaslat, amely a jogviszony megszűnésétől számított tíz évig tiltotta volna meg a rendvédelmi és fegyveres erők dolgozóinak politikai tevékenységét. Ezzel szemben a végső javaslatban megfogalmazott három év méltányos és az arányosság célját szolgálja. Arra is kitért: helytelen azt feltételezni, hogy a Fidesz Szima Judit miatt fogott az alkotmány módosításába.

(mti)