Közel a kétharmadhoz a Fidesz - tektonikus változások
2010. április 12. hétfő 11:05
Európában példátlan, hogy egy párt kétharmados parlamenti többségre tegyen szert, a Fidesznek pedig erre nagy az esélye - mondta az MTI-nek G. Fodor Gábor, a Századvég kutatási igazgatója. A politológus hozzátette: a Századvég választás előtti becslései szerint a pártnak 52-53 százalék körüli listás eredmény elérése esetén lehet alkotmányozó többsége, a Fidesz pedig 53 százalékot ért el.
G. Fodor Gábor szerint a választás a Fidesz történelmi sikerét hozta. Mint mondta, emellett eltörpül a Jobbik térnyerése, Európában ugyanis számos országban van erős radikális párt, a választók több mint felének támogatását magáénak tudó politikai erő azonban szinte sehol sincs.
A Fidesz elsöprő sikerének magyarázata G. Fodor Gábor szavai szerint az elmúlt évek "bűn rossz szocialista kormányzása"; a politológus úgy véli: végső soron ez vezetett a Jobbik megerősödéséhez is.
A Fidesz győzelméhez azonban az is kellett, hogy a párt integrálni tudja a korábbi baloldali szavazók egy részét, képes legyen elhitetni velük: a Fidesz az egyetlen hiteles és kormányképes erő - mondta G. Fodor Gábor.
A politológus hozzátette: tektonikus változások kezdődtek a magyar politikában, először került be két új politikai erő az Országgyűlésbe, a kétpólusú pártrendszer ezzel a múlté, ami a stratégiák újraírására sarkallja majd a pártokat.
G. Fodor Gábor szerint a Jobbik parlamentbe jutása megnehezítheti a Fidesz dolgát, mivel a radikális párt "inkább gátja, és nem előmozdítója lesz a jó kormányzásnak", mindez azonban még inkább középre, centrális pozícióba mozdíthatja a Fideszt.
A Századvég kutatási igazgatója rámutatott: az MSZP csaknem 20 százalékos eredménye azt jelzi, hogy a szocialista párt ereje még mindig nagyobb annál, mint amit a közvélemény-kutatók előre jeleztek, és ez erőt adhat az MSZP újraszervezéséhez vagy akár Gyurcsány Ferenc visszatéréséhez is.
Az LMP-ről szólva G. Fodor Gábor elmondta: a párt valószínűleg nemcsak az SZDSZ egykori bázisát sorakoztatta fel maga mögé, hanem azokat a - többségében fiatal - választókat is, akik bár elégedetlenek a jelenlegi politikai elittel, nem vonzódnak a radikális eszmékhez.
"Okosak voltak a választók" - kommentálta az MDF kiesését a politológus, hozzátéve: a demokrata fórum hitelét vesztette, "habarékpárttá" vált, amely csakis vezetőinek politikai túlélését szolgálta, és a szavazók átláttak ezen.
A Fidesz megszerezheti a kétharmados többséget Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője szerint is.
A politológus az MTI-nek elmondta: a Fidesznek ehhez a ma begyűjtött 206-on túl további 52 mandátumot kell nyernie a második fordulóban, amire jó az esélye a vasárnapi eredmények ismeretében, mivel ennél több egyéni választókerületben várja az élről a folytatást.
Szomszéd Orsolya hozzátette, még nem tudni, hogy a 20 százalékos eredményt elérő MSZP megőrizheti-e váltópárti szerepét, de véleménye szerint erre jobb az esélye, mint a Jobbiknak, amelyet szélsőségessé gátolhat meg ebben.
A politológus rámutatott: a gyökeres változás iránti választói igény nagy nyertese a két új szereplő, a Jobbik és az LMP. Bejutásukkal egy nagy, domináns párt mellett két közepes és egy kisebb erő lesz jelen a parlamentben, a Fidesz pedig kétoldalú ellenzékkel néz majd szembe - mondta Szomszéd Orsolya.
Az elemző úgy véli: az MDF-re nagy valószínűséggel "az SZDSZ sorsa vár".
A választás a Fidesz elsöprő győzelmét hozta, a leendő kormánypártnak a kétharmados többséghez szükséges további 52 mandátum megszerzésére is jó az esélye - mondta az MTI-nek Filippov Gábor, a Progresszív Intézet elemzője.
A politológus szerint mégis feszült, intenzív kampányidőszakra van kilátás a következő két hétben, mivel a Fidesznek el kell hitetnie választóival, hogy a második fordulónak a biztos győzelem ellenére is van tétje, és hogy kárt okoz, aki otthon marad, vagy nem a Fideszre szavaz.
Filippov Gábor úgy véli: a "mundér becsületét megmentve" végül a második helyen végző MSZP, ha feltehetően nem is tudja megakadályozni a Fidesz alkotmányozó többségét, elkeseredett küzdelmet fog vívni az első fordulóban elértnél jobb eredményért. Mint mondta, a legracionálisabb a szocialisták részéről az volna, ha megpróbálnák rábírni a Fideszt: árulja el, mire használná a választóktól remélt kétharmados felhatalmazást.
A Progresszív Intézet elemzője szerint az MSZP "a vártnál valamivel izmosabb" első fordulós eredménye azt mutatja, a pártnak sikerült felráznia kiábrándult szavazóinak egy részét, akiket akár még nagyobb mértékben motiválhat a kétharmados Fidesz-többségtől való félelem.
A politológus az LMP-t tekinti a választás legnagyobb nyertesének, kivált, hogy a párt Budapesten megelőzte a Jobbikot. Mint mondta, a Lehet Más a Politika úgy tudta magabiztosan megugrani a bejutási küszöböt, hogy a kampány legvégén megsokszorozta támogatóit. Ezért - folytatta - az LMP hosszú távon sikerrel integrálhatja az SZDSZ és az MDF kiesésével "elárvult" liberális, és a szocialistákból végképp kiábrándult baloldali szavazókat.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ragadozók tízezreit telepítették...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Harminc százalékkal nő a...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Nyoma veszett egy 12 éves baranyai...
- Vérbe fojtott szabadság: Pécsre...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...