"Ki az izraeli a parlamentben?"

2010. november 08. hétfő 20:59

Az elnöklő Lezsák Sándor összehívta az Országgyűlés házbizottságát hétfő estére a jobbikos Pörzse Sándor (Jobbik, képünkön) szocialista képviselőket szidalmazó bekiabálása miatt.

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője az Európai Unió és Izrael közötti társulás létrehozásáról szóló megállapodás általános vitájában hívta fel a figyelmet arra, hogy Pörzse Sándor - Bárándy Gergely MSZP-s politikus felszólalása alatt - bekiabálásában "szarháziaknak" nevezte a szocialista képviselőcsoportot.

Pörzse Sándor ezt követően úgy fogalmazott, hogy elragadtatta magát és elnézést kért az Országgyűléstől, illetve azoktól, akik - mint mondta - nem értenek egyet kijelentésével.

Bárándy Gergely a bekiabálás alatt Vona Gábor felszólalására reagált. A Jobbik frakcióvezetője arról beszélt, hogy a "holokauszt-ipar" igazságtalanul vádolja pártját antiszemitizmussal. A Jobbik elnöke szerint a kormánytöbbség valamit el akar titkolni az EU és az Izrael közötti megállapodásból. Vona Gábor ennek kiderítése érdekében egy magyar-izraeli kapcsolatokat vizsgáló parlamenti bizottság létrehozását javasolta.

A szocialista képviselő válaszában kiemelte, hogy már a "holokauszt relativizálása" is bűncselekménynek minősül. Bárándy Gergely szerint Lezsák Sándor akkor járna el helyesen, ha megvizsgálná a Vona Gábor elleni büntetőfeljelentés szükségességét.


FRISSÍTVE:
(21:50)


Hétfőn este a Népszabadság című budapesti lap online kiadása a következő tudósítást tette közzé a parlamentben történtekről:

"Az Országgyűlés este 287 szavazattal 45 ellenében 6 tartózkodás mellett elfogadta az Európai Közösségek és az Izrael közötti társulási euro-mediterrán megállapodás kihirdetéséről szóló törvényt. A Fidesz-KDNP igennel voksolt. A jobbikos képviselők elutasították, viszont közülük ketten megszavazták a megállapodást. Az LMP-sek általában tartózkodtak.

A határozathozatal előtt botrányos vita zajlott a T. Házban. A Jobbik képviselői ugyanis a vitát Izrael bírálatára-támadására használták fel.

Gaudi-Nagy Tamás közölte, hogy "apartheid-rendszert nem lehet támogatni, Izraelben pedig apartheid rendszer van". Az európai parlamenti jobbikos képviselő Morvai Krisztina is felszólalt és a palesztin áldozatokról beszélt. - Vizsgálóbizottság kellene annak kivizsgálására, hogy a magyar-izraeli kapcsolatok milyen nemzetbiztonsági kockázattal járnak, a kormánytöbbség valamit el akar titkolni az EU és az Izrael közötti megállapodásból - ezt már Vona Gábor mondta.

A Jobbik elnöke azt is szeretné tudni, ki a kettős izraeli-magyar állampolgár a parlamentben. A politikus a holokauszt-ipar haszonáélvezőiről is értekezett, és arról beszélt, hogy a "holokauszt-ipar" igazságtalanul vádolja pártját antiszemitizmussal. Aztán összehasonlította a berlini falat az Iraelben a megszállt területre épített falal, s szóvá tette, hogy a palesztínoknak milyen megaláztatást kell elviselniük, amikor át akarnak kelni az ellenőrzési pontokon.

Erre a szocialista Bárándy Gergely úgy reagált, már a "holokauszt relativizálása" is bűncselekménynek minősül. Szerinte Lezsák Sándor akkor járna el helyesen, ha megvizsgálná a Vona Gábor elleni büntetőfeljelentés szükségességét.

Bárándy Gergely felszólalása alatt Pörzse Sándor bekiabálásában "szarháziaknak" nevezte a szocialista képviselőcsoportot. Erre Mesterházy Attila MSZP elnök-frakcióvezető kérte az elnöklő Lezsák Sándort, hogy hívja össze a házbizottság rendkívüli ülését. Pörzse Sándor ezt követően úgy fogalmazott: elragadtatta magát és elnézést kért az Országgyűléstől, illetve azoktól, akik "nem értenek egyet kijelentésével".

A vita lezárásakor Németh Zsolt külügyi államtitkár azt mondta: a vita "kollektív mentális kórkép" a jobbikos képviselőkről. - Úgy tűnik, bizonyos embereknek mindenről ugyanaz jut az eszébe. És ez általában nem egészséges - tette hozzá.

Balczó Zoltán Jobbik-alelnök felszólalását Németh Zsolt úgy értelmezte, hogy a zsidóságnak általában nincs helye Európában. Ezt később ügyrendi hozzászólásában Balczó Zoltán "kikérte magának", mondván: Izrael állam kritikáját fogalmazta meg, s azt mondta, hogy Izraelnek nincs helye az EU-ban. Németh Zsolt összességében úgy vélte, "nehéz lenne kiadagolni, hogy az izraeliek szenvedése fáj jobban, vagy a palesztinoké".

Az államtitkár szerint fontos a tartós, stabil béke megteremtése a térségben, s hogy Izrael állam mellett a palesztinoknak is legyen otthona. A fideszes politikus rendkívül szerencsétlennek nevezte a jobbikosok által idézett Simon Perez nyilatkozatot (miszerint „Izraeli üzletemberek befektetnek az egész világon. Izraelnek precedens nélküli gazdasági sikerei vannak, mostanra kivívtuk gazdasági függetlenségünket, fölvásároljuk Manhattant, Lengyelországot és Magyarországot"), de felvetette: "Vajon Novák Elődnek nincsenek-e szerencsétlen nyilatkozatai?"

Lezsák Sándor mielőtt átadta az elnöklést, késő estére összehívta a házbizottság ülését Pörzse Sándor bekiabálása miatt.


TÁJÉKOZTATJUK OLVASÓINKAT, HOGY A TUDÓSÍTÁS KOMMENTÁLÁSÁNAK LEHETŐSÉGÉT, A NYILVÁNVALÓAN ALKOTMÁNYELLENES HOZZÁSZÓLÁSOK MIATT, MEGSZÜNTETTÜK. (A SZERK.)
 

MTI - nol.hu