Kettős állampolgárság: a Jobbik üdvözli a törvényt

2010. május 26. szerda 13:20

A Jobbik üdvözli a magyar állampolgárságról szóló törvény parlamenti elfogadását, a jogszabályt a "nemzetegyesítés és nemzetépítés újabb nagyon fontos állomásának" tartja.

Szávay István, a Jobbik nemzetpolitikai kabinetvezetője szerdán a szavazást követően a Parlamentben úgy nyilatkozott: fontos, hasznos, történelmi a törvény, amellyel a Országgyűlés a trianoni békediktátum évfordulójának nemzeti emléknappá nyilvánítása mellett egy másik, több évtizedes adóságát törlesztette.

A kettős állampolgárságról szóló jogszabállyal az anyaország kinyújtotta a kezét határon túli magyarság irányába, és közjogi értelemben is megadta a lehetőséget "az elcsatolt területeinken élő magyar testvéreink számára arra, hogy kinyilvánítsák az egységes magyar nemzethez való tartozásukat" - fogalmazott az ellenzéki képviselő.

A Jobbik annak ellenére jó törvénynek tartja a szerdán elfogadott jogszabályt, hogy módosító javaslataik közül a többség egyet sem fogadott be. A képviselő javaslataik közül egyet kiemelve azt mondta: az első értelmezés szerint nem voltak teljesen biztosak abban, hogy a törvény hatálya kiterjed "legkeletibb véreinkre, a csángókra is", de az előterjesztők nevében a kereszténydemokrata Semjén Zsolt megnyugtatta a pártot, hogy a jogszabály vonatkozik e népcsoportra is.

Az ellenzéki politikus felhívta a figyelmet, hogy a környező országok többsége nem gördít akadályt magyar állampolgárság kiterjesztése elé, és elfogadja, hogy a területén élő magyar kisebbség ebben a formában is szeretné kinyilvánítani a magyar nemzethez való tartozását.

A szlovák reakciókról szólva Szávay István úgy fogalmazott: hisztériakeltés folyik a választási kampány részeként, a nacionalista kormánypártok egymásra licitálva próbálnak szavazókat szerezni a "magyar kártyát elővéve, magyar veszéllyel fenyegetve".

Az első szlovák nyilatkozatok aggodalmat is keltenek - fűzte hozzá -, mert Szlovákia a "a mai napig érvényben lévő Benes-dekrétumok egyik leggyalázatosabb pontjának megismétlésére készül, arra, hogy etnikai alapon diszkriminálja az állampolgárait, tőlük egyoldalú módon megvonja a szlovák állampolgárságot", ha élnek a most elfogadott törvény adta lehetőségekkel.

A Jobbik szerint az új kormánynak és Martonyi János külügyminiszternek lesz a feladata, hogy az elmúlt nyolc év politikájával szemben egy más, határozottabb, markánsabb, a magyar nemzeti érdekeket jobban figyelembe vevő magyar kül- és nemzetpolitikával "térítse vissza Szlovákiát az európai útra", érje el a kilátásba helyezett intézkedések visszavonását és lépjen fel a leghatározottabban a felvidéki magyar kisebbség anyanyelvhasználatát korlátozó nyelvtörvénnyel szemben - húzta alá.

Mint mondta, ha a "kommunista utódpárt" képviselői komolyan gondolják az igen szavazataikat, akkor nekik is van feladatuk: az európai pártcsaládjukban azért kell lobbizniuk, hogy Szlovákia vonja vissza kisebbségellenes jogszabályait.

Arra a felvetésre, hogy Vona Gábor, a Jobbik elnöke nem vett részt a szavazáson, Szávay István azt válaszolta: az elnök egy technikai probléma miatt volt távol, de a frakcióval együtt támogatja a törvényt.

(mti)