Jön a 90 napos munkanélküli segély, megszűrik a rokkantnyugdíjasokat

2011. április 13. szerda 18:21

Jön a 90 napos munkanélküli segély, megszűrik a rokkantnyugdíjasokat

A kormány komplex egyezségre törekszik a bankszektorral, a várhatóan június végére elkészülő megállapodás nemcsak a devizahitelesek megsegítését, hanem többek között a kis- és közepes vállalkozások hitelhez jutásának könnyítését is célozza - mondta Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón. Matolcsy György arról beszélt, hogy Magyarország tartja a strukturális deficitet csökkentő pályát. A kormány átalakítja a gyógyszerkasszát 2012-től, és a MÁV 300 milliárd forintos adósságát államadóssággá konvertálja.

A kormány komplex egyezségre törekszik a bankszektorral, a várhatóan június végére elkészülő megállapodásban. Az egyezségnek központi eleme lesz a jelzáloghitelesek problémájának megoldása - mondta Szijjártó. Itt az a cél, hogy kiszámítható törlesztőrészleteket állapítsanak meg, valamint hogy egyetlen család se kerülhessen az utcára. A megállapodásból fakadó terheket a bankszektor, az állam és az ügyfelek közösen viseljék - fűzte hozzá.

A megállapodásnak lehetővé kell tennie, hogy a kis- és közepes vállalkozások finanszírozása szempontjából elengedhetetlen hitelezés újrainduljon, emellett a kormány kiemelt célként tekint az otthonteremtési program működtetésére és a lakosság hosszú távú megtakarításainak ösztönzésére is - hangsúlyozta a szóvivő.

Szijjártó Péter közölte: a szakértői egyeztetések már lezárultak a bankokkal, és a kormány, szerdai ülésén felhatalmazta Matolcsyt, hogy a most kezdődő hivatalos tárgyalásokon komplex megállapodást kössön a bankszektorral. A kormány célja, hogy június végére sikerüljön egyezségre jutni - tette hozzá Szijjártó.

Beszélt arról is, hogy a családok törlesztő képességének visszaállítása érdekében a megállapodáson túl eredményes, a munkahelyteremtést előtérbe helyező kormányzati politikára van szükség. A kormány nemcsak a vállalati, hanem a magánszférában is csökkenteni szeretné az adminisztrációs terheket, ezért felülvizsgálják a végrehajtói és közjegyzői költségeket - fűzte hozzá a miniszterelnök szóvivője.

Jövőre 3,5 százalékos, majd 3-4 százalékos, illetve alternatív 4-6 százalékos gazdasági növekedéssel készül a benyújtandó új konvergenciaprogram, s mindkét esetben Magyarország tartja a strukturálisdeficit-csökkentő pályát - jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter (képünkön) a kormány szerdai döntése utáni tájékoztatón.

Exportpiacokon, főleg az eurózónában lévő bizonytalanságok, az európai bankrendszer stressztesztjei miatti kockázatok, és az energia- és élelmiszerárak alakulása miatt a kormány két gazdasági pályát rajzolt fel - mondta a nemzetgazdasági miniszter. Az első pálya igen óvatos, jövőre 3,5 százalékos, 2013-től évi 3-4 százalékos GDP növekedéssel számol. A másik, optimistább forgatókönyv szerint a Széll Kálmán-tervben kitűzött 4-6 százalékos gazdasági növekedés lehetséges. „Ez utóbbi akkor válhat valóra, ha a Széll Kálmán-terv mellett az Új Széchenyi-terv is beváltja reményeinket" - hangsúlyozta a miniszter. Matolcsy György elmondta, hogy az infláció tekintetében a kormány osztja a jegybank előrejelzését, azaz a jövő év végére csökkenhet az infláció 3 százalékra.

Az államháztartási hiányról a konvergenciaprogram a március elején lefektetett mértékeket viszi tovább: az államháztartás idei 2 százalékos többlete az államadósság csökkentését szolgálja, miközben a kormány tatja magát az EU által megkövetelt deficitcsökkentési programhoz - közölte a miniszter, hozzátéve, hogy a kormány nem változtat a korábban kitűzött idei GDP arányosan 2,94 százalékos hiánycélon. A következő években a hiány a tervben rögzítettnek megfelelően alakul, azaz 2012-ban 2,5 százalék, majd 2,2 százalék, majd 1,9 százalék, 2015-ben 1,5 százalék lesz.

„Magyarország mind a két növekedési forgatókönyv esetén biztonságosan eléri a Széll Kálmán-tervben lefektetett államháztartási - úgynevezett strukturális deficitcsökkentő - pályát, azaz képes lesz tartani a túlzott deficit eljárásból való kilépéshez szükséges államháztartási hiánycsökkentési pályát" - szögezte le Matolcsy.

Magyarországon minden munkanélküliséggel kapcsolatos juttatás 90 napra jár majd 2012-től, mivel a jelenleg érvényben lévő munkakereséssel és állástalansággal összekapcsolódó járandóságok nem ösztönzik a visszatérést a munkaerő-piacra - mondta Matolcsy. Matolcsy György beszélt arról is, hogy a nyugdíjreform korrekciója keretében elsősorban a fegyveres testületek „kiváltsággal élő csoportjainál" újraszabályozzák a korkedvezményes nyugdíj jogintézményét. (Jelenleg a fegyveres testületeknél 25 év munkaviszony után folyósítható a teljes nyugdíj, ha a jogosult a rá irányadó nyugdíjkorhatár előtt öt évvel kíván nyugdíjba vonulni.)

A nyugdíjkorhatár alatt rokkantnyugdíjban részesülők táborát a kormány 100-150 ezer fővel kívánja csökkenteni, számukra közmunkaprogramokat kínálnak, illetve visszavezetik őket a munka világába - emelte ki Matolcsy.

A felsőoktatás átalakításáról elmondta: a kormány csak a piaci kereslethez igazodó szakokat kívánja támogatni, így kétszeresére szeretnék növelni a műszaki és természettudományos képzésben részt vevők arányát.

A felsőoktatás átalakításáról elmondta: a kormány csak a piaci kereslethez igazodó szakokat kívánja támogatni, így kétszeresére szeretnék növelni a műszaki és természettudományos képzésben részt vevők arányát. Magyarországon ez az arány 6 százalék alatt van, miközben minden környező országban a hallgatók tizede tanul ilyen területeken. Matolcsy György elmondta: a 2012 őszén kezdődő félévben már a „módosított finanszírozási arányok" lesznek érvényben, a változás érinti az eddig kizárólag államilag finanszírozott, és a költségtérítéses képzéseket is.

A kormánydöntések között szerepelt a közösségi közlekedés reformja, mivel Magyarországon „egyszerre van jelen a pazarlás és a pénzhiány a közlekedésben" - közölte a miniszter. A kormányban született megállapodás szerint a MÁV 300 milliárd forint összegű vállalati adóssága átkerül az államadósságba, ugyanakkor a MÁV szerkezeti átalakítása során jövőre 45 milliárd forinttal, majd a következő két évben 60-60 milliárddal csökken a vasút állami támogatása - magyarázta Matolcsy György. Emellett a MÁV és a Volán közös irányítás alá kerül - fűzte hozzá.

A gyógyszerkasszánál 120-120 milliárd forintos megtakarítást kell elérni 2013-2014-ben - jelezte a miniszter. Hozzátette: a jelenlegi 343 milliárd forintos gyógyszerkasszát 2012-től csökkentik, emellett a gyógyszergyárak által befizetett 12 százalékos adót 18 százalékra emelkedik. Az orvoslátogatók után befizetett díjakat meg kívánja duplázni a kormány, s ebből 10 milliárd forint többletbevétel származhat - közölte Matolcsy György.

MTI - Fotó: Mohai Balázs