IKSZ: Még mindig sok a kommunistákról elnevezett tér, utca

2011. február 25. péntek 07:53

A Kereszténydemokrata Néppárt ifjúsági szervezete szerint elszomorító azt látni, hogy mondvacsinált indokokra hivatkozva, több mint 20 évvel a diktatúrából történő szabadulás óta a mai napig több száz utca, tér van elnevezve a kommunizmus tömeggyilkos rendszerének vezetőiről, kiszolgálóiról, eseményeiről és szimbólumairól Magyarországon.

Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) a kommunista diktatúrák áldozatairól megemlékezve, az MTI-hez eljuttatott üzenetében kiemelte: sajnálatos, hogy még ma is sokan megkérdőjelezik az alkotmányozás szükségességét akkor, amikor a jelenleg is hatályos alaptörvény számozása is az 1949-es év terhes örökségét hordozza. Ezt az évet ugyanis az ÁVH kegyetlenkedései, a koncepciós perek, az "osztályidegen elemek" Gulag-szerű táborokba történő deportálása jellemezte, s ebben az évben vette kezdetét a Mindszenty József hercegprímás elleni kirakatper és ítélte a magyar népbíróság életfogytiglani börtönre - írta a szervezet a kommunista diktatúrák áldozatairól megemlékező közleményében.

Kitértek arra is, elszomorító azt látni, hogy mondvacsinált indokokra hivatkozva, több mint 20 évvel a diktatúrából történő szabadulás óta a mai napig több száz utca, tér van elnevezve a kommunizmus tömeggyilkos rendszerének vezetőiről, kiszolgálóiról, eseményeiről és szimbólumairól. Lenin, Marx, Ságvári Endre, Kun Béla, Szamuely Tibor, Mező Imre, Münnich Ferenc, November 7., Népköztársaság, Felszabadulás ma már csak a XX. századról szóló történelemkönyvek fekete lapjaira való nevek és fogalmak kellene hogy legyenek - emelték ki.

Rámutattak: a pártállami rezsim majdnem félévszázados uralma alatt tudatosan és módszeresen tiporta lábbal az emberi- és szabadságjogokat: államosította a magántulajdont, tiltotta az egyházak működését, megtagadta a szabad sajtó és a véleménynyilvánítás jogát, "életképtelen gazdasági rendszerrel taszította nyomorba a társadalmat, és hamis ideológiától hajtva földelte el történelmi hagyományait, kulturális értékeit". Erkölcsi mércét nem ismerve üldözte mindazokat, akik ellenálltak, mást gondoltak, vagy a külső hatalom írta agresszív eszme által üldözendőnek ítéltettek - fogalmaztak, kitérve arra is, hogy a kommunista diktatúrák halálos áldozatait világviszonylatban 100 millióra becsülik, Kelet-Európában a számuk eléri az 1 milliót. Ennyien vesztették életüket éhínségben, kényszermunkatáborban, vagy kegyetlen kivégzés által. Jóval többre tehető azok száma, akiket a diktatúra hétköznapi valósága testileg és lelkileg megnyomorított - hangsúlyozta megemlékezésében a KDNP ifjúsági szervezete.

(mti)