Gyurcsány felszólalna mentelmi joga felfüggesztése kapcsán

2011. május 10. kedd 16:58

Gyurcsány Ferenc arra kéri a parlament mentelmi bizottságának elnökét, hogy küldje el neki a mentelmi joga felfüggesztésére tett ügyészi indítványt és az alátámasztására szolgáló dokumentumok másolását.

A volt miniszterelnök a kereszténydemokrata Rubovszky Györgyhöz címzett - a Facebookon is közzétett - levelében azt írja: Kövér László házelnök tájékoztatta, hogy a mentelmi joga felfüggesztésére vonatkozó indítványt kiadta a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságnak. A szocialista politikus válaszul jelezte, hogy fel kíván szólalni a testület ülésén, és arra kérte Kövér Lászlót, tegye meg a szükséges lépéseket, hogy a bizottság ülése nyilvános lehessen.

Gyurcsány Ferenc keddi levelében arra kéri a mentelmi bizottság elnökét, hogy küldje el neki az ügyészségi indítványt és az alátámasztására szolgáló dokumentumok másolatát, ha pedig úgy ítéli meg, hogy ez nem áll módjában, nevezze meg a dokumentumok átadásának akadályát.

A volt miniszterelnököt hivatali visszaélés miatt akarja gyanúsítottként meghallgatni az ügyészség a sukorói kaszinóberuházás ügyében, a legfőbb ügyész ezért kérte mentelmi jogának felfüggesztését. A bizottság jövő kedden dönt arról, hogy mikor hallgatja meg Gyurcsány Ferencet, aki már korábban jelezte: mentelmi jogának felfüggesztését kéri a parlamenttől, és az ügy minden, számára elérhető dokumentumát nyilvánosságra hozza.

Rubovszky György korábban az MTI-nek elmondta: a volt kormányfő nyílt ülésre vonatkozó indítványáról az Országgyűlésnek kell döntenie négyötödös többséggel.

A parlament elnöke a házszabály szerint a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványt haladéktalanul átadja megvizsgálásra a mentelmi bizottságnak, és erről az Országgyűlést, valamint az érintett képviselőt tájékoztatja. A képviselőt kérésére meg kell hallgatni, de a bizottság ülésén egyébként nem lehet jelen.

A mentelmi bizottság a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítvány tárgyában az ügy kézhezvételétől számított harminc napon belül kell, hogy határozati javaslatot nyújtson be az Országgyűlésnek. Az előterjesztésről a Ház vita nélkül határoz, de a szavazás előtt a képviselő felszólalhat. A mentelmi jog felfüggesztéséhez a jelen lévő képviselők kétharmadának szavazata szükséges.

(mti)