"Etnobiznisz" - igen nehéz megszüntetni

2011. március 02. szerda 13:55

A kormány határozottan fel kíván lépni a kisebbségek közösségi jogaival való visszaélés, az "etnobiznisz" bármilyen megjelenési formája ellen - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős helyettes államtitkársága szerdán az MTI-vel.

A közlemény szerint a 2010-2011. évi kisebbségi önkormányzati választásokat követően a magyarországi román és ukrán nemzetiségi közösségek civil szervezetei arról tájékoztatták a kormányt és anyaországaik képviselőit, hogy a megalakult kisebbségi önkormányzatok tagjai között nagy számban szereztek mandátumot olyan személyek, akik nem tartoznak a hagyományos közösségekhez, nem beszélik az általuk képviselt nemzetiség anyanyelvét és nem ismerik a kulturális hagyományaikat.

E szervezetek álláspontja szerint az általuk "etnobiznisznek" nevezett jelenségek ellehetetlenítik közösségi jogaik gyakorlását, veszélybe sodorják az intézményeik működését, kulturális autonómiájuk kiteljesedését - olvasható.

A kormány azt szorgalmazza, hogy a kisebbségeknek erős közjogi státusszal felruházott önkormányzati rendszerük legyen és széles körű kulturális autonómiával rendelkezzenek. A kabinet véleménye szerint a választások útján létrejövő helyi, regionális és országos szintű önkormányzatok társadalmi bázisát a civil szervezetek jelenthetik.

Mint írják, a probléma kezelése nem egyszerű feladat: az egyik megkerülhetetlen kérdés az, hogy lehetséges-e valamely választópolgár kisebbségi identitását ellenőrizni. Szerintük felmerül a kérdés, vannak-e olyan objektívnek tekinthető, jogorvoslati úton, bíróság által is ellenőrizhető ismérvek, amelyek alapján egyértelműen eldönthető, hogy valaki az adott kisebbséghez tartozik-e vagy sem.

Emlékeztetnek arra, hogy a kisebbségi önkormányzatok működési támogatását szolgáló források elosztására a kormány 2010 decemberében új rendeletet alkotott. Ez alapján a költségvetési támogatás feltétele annak vizsgálata, hogy az érintett kisebbségi önkormányzat végez-e valós oktatási vagy kulturális tevékenységet, használja-e a közösség anyanyelvét - mutatnak rá.

2011-től kezdődően csökken a kisebbségi önkormányzatok úgynevezett általános alaptámogatása, az indoklás szerint a közpénzek felhasználásának átláthatósága érdekében. A differenciált támogatás révén viszont jelentős mértékben nőhet azon kisebbségi önkormányzatok költségvetési támogatása, amelyek valós és érdemi munkát végeznek - olvasható a KIM közleményében.

(mti)