Erdő Péternél járt a moszkvai metropolita

2010. szeptember 20. hétfő 21:28

Új fejezetek nyílnak a katolikus és az ortodox egyház kapcsolatainak történetében, miközben új kihívások is érik őket a mai világ részéről - mondta Hilarion Alfejev volokalamszki metropolita, a Moszkvai Patriarkátus külügyi osztályának vezetője Erdő Péter bíborossal tartott megbeszélése után hétfőn Budapesten, az MTI-nek adott interjújában.

A metropolita egyúttal reményét fejezte ki, hogy XVI. Benedek pápa és Kirill pátriárka, az Orosz Ortodox Egyház vezetőjének találkozója mihamarabb létrejön, de - mint mondta - "most még nem tudunk arról beszélni, hogy mikor, milyen helyszínen jön ez létre". Ahhoz, hogy ez a legmagasabb szintű találkozó létrejöjjön, "mind a két fél részéről igen komoly munkát kell végezni", ha ez a munka eredménnyel zárul, a találkozó létrejöhet - mutatott rá.

Hilarion Alfejev a hétfői megbeszéléssel kapcsolatban kiemelte: a katolikus-ortodox párbeszédnek nem csak a dogmatikai különbségek tisztázására kell irányulnia, hanem arra is, hogy "már most közös erőfeszítéseket tegyünk azon a téren, hogy a világ és az emberek számára elvigyük az evangélium üzenetét". Az evangélium terjesztésének ügye XVI. Benedek pápának is fontos, központi témája - tette hozzá.

Meglátása szerint ugyanakkor "a még annyira hatalmas, még annyira erős katolikus egyház sem képes talán egymagában ezzel a nagy-nagy kihívással, ezzel a feladattal megbirkózni", ezért mindenképpen szükség van az egyházak közötti együttműködésre, amelyben a katolikus egyháznak "a legfontosabb szövetségese az ortodox egyház".

Utalt arra a kétévente összeülő katolikus-ortodox fórumra is, amelynek gondolatát Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsekkel, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökével közösen vetették fel. Ennek fő feladata az, hogy az aktuális társadalmi-szociális kérdésekben állást foglaljon. Egy alkalommal például a család kérdését tárgyalták meg, mert "a mai szekularizált világ éppen azt támadja meg, ami a társadalom alapja, a családot" - fogalmazott.

Mint kifejtette, a mai, világnézetileg semleges iskolákban jellemzően nem arra nevelik a gyermekeket, hogy miként hozhatnak létre biztos alapokon álló, sokgyermekes családokat, hanem "ehelyett, sajnos, a biztonságos szexre tanítják őket". A szexualitásnak véleménye szerint létezik egy "iparszerű intézménye", amelyhez a tömegkommunikáció is hozzátartozik. A televízió műsoraira nem az egymáshoz hűséges férj és feleség, illetve a többgyermekes családok történeteinek feldolgozása jellemző, hanem az, hogy "a férj elhagyja feleségét, vagy szeretőt tart", és sokszor megjelenik az egyneműek szerelmi kapcsolata is - fogalmazott.

Ennek az "agymosásnak azok az egyházak tudnak leginkább ellenállni, amelyek hagyományos, konzervatív értékrendet képviselnek, ezek pedig leginkább a katolikus és az ortodox egyházak - vélekedett Hilarion Alfejev.

A volokalamszki metropolita - aki hat éven keresztül volt bécsi székhellyel Magyarországon és Ausztriában ortodox püspök - hangsúlyozta: kialakult egy sajátságos, élő magyarországi ortodox hagyomány, amelynek liturgiája 90 százalékban magyarul zajlik. Ennek az az oka, hogy a második-harmadik generációs ortodox hívők annak az országnak a nyelvét veszik át, amelyben élnek, és lehet, hogy már nem is tudnak oroszul. Ezért nagyon fontos, hogy, ha ezek a hívők "el is veszítik orosz anyanyelvüket, ne veszítsék el ortodox hitüket", ezáltal lehet a magyarországi ortodoxiának "reményteljes jövője" - fűzte hozzá.

Arra a kérdésre, hogy előreláthatóan ír-e a közeljövőben az általa komponált Máté passióhoz hasonló komolyzenei művet, azt válaszolta: a zeneszerzéshez nem csak szabadidő, hanem "szabad elme" is kell. Erre a célra szükséges legalább két-három hét, ám jelenleg mindennapjait az köti le, hogy az ortodox egyház kapcsolatait ápolja, illetve "a világ felé is elvigyék az orosz ortodox egyház üzenetét".

(mti)