Elvennék a szocialista rezsim kiszolgálóinak luxusnyugdíját
2010. november 17. szerda 08:54
A szocialista rendszerek által biztosított politikai nyugdíjprivilégiumok megszüntetéséről szóló előterjesztés expozéjában Novák Előd (Jobbik) azt mondta: égbekiáltó igazságtalanságot kívánnak orvosolni. Hozzátette: indítványuk nem engedné "luxusnyugdíjjal" jutalmazni azokat, akik például részt vettek az 1956 utáni megtorlásban.
A törvényjavaslat kimondaná, hogy az előző rezsim állami és pártvezetőinek az e tevékenységükért járó nyugdíjuk megállapításakor a havi jövedelem az általános szabályokhoz képest lényegesen alacsonyabb mértékét - egy százalékát - kell figyelembe venni. Ugyanakkor úgy rendelkezne, hogy a csökkentett nyugellátás havi összege nem lehet kevesebb a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj felénél.
Az előterjesztés hatálya kiterjedne a többi között a Magyar Dolgozók Pártja, a Magyar Szocialista Munkáspárt, a Dolgozó Ifjúság Szövetsége és a Kommunista Ifjúság Szövetség egykori vezetőire, a Minisztertanács korábbi tagjaira, a szocialista rendszerekkel együttműködő egyházi személyekre, a Munkásőrség magas beosztású tagjaira és az 1956-os forradalmat követő megtorlásokban résztvevő bírókra, ügyészekre.
A javaslat szerint a kiemelt nyugdíjak csökkentésével keletkezett többletforrásokat a szocialista rendszerek áldozatainak, illetve az áldozatok családtagjainak támogatására kellene fordítani.
A kormány nevében Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium parlamenti államtitkára azt mondta: az indítvány céljait a kabinet támogatja, de a javaslat azok elérésére alkalmatlan. Emlékeztetett, hogy az Országgyűlés már 1991-ben elrendelte a tényleges nyugdíjprivilégiumok visszavonását, és döntött az érintett ellátások általános szabályok szerinti megállapításáról. Lehetővé vált azonban, hogy egyes nyugdíj-kiegészítéseket pótlékká alakítsanak, s ez olyanok esetében is megtörténhetett, akiknek a tevékenysége nem összeegyeztethető a demokratikus értékrenddel - fűzte hozzá.
Elmondta: a Jobbik által felvetett problémával foglalkozni kell, a Ház előtt lévő javaslat azonban - túl azon, hogy a "célcsoport" egyes tagjait nem érintené - ellentmondásos és feltehetően alkotmányellenes.
Halász János kinyilvánította a kormány azon szándékát, hogy segítse az indítvány céljainak megvalósulását, és ennek érdekében egyeztetéseket ajánlott az előterjesztőknek.
Az LMP erkölcsileg támogathatónak ítéli a Jobbik javaslatában megfogalmazott politikai szándékot, ugyanakkor a törvényjavaslatot "minőségi problémák" miatt nem tudja támogatni - mondta Mile Lajos, a párt képviselője. A politikus szerint az indítvány pontatlanul határozza meg az érintettek körét, és nem tisztázza a fellebbezés lehetőségének körülményeit.
Schiffer András frakcióvezető arról beszélt, hogy szembe kell nézni az 1989 előtti politikai rendszer tetteivel, ezért fontos az ügynöklisták nyilvánosságra hozása is. Hozzáfűzte: nem helyes azt a látszatot kelteni, hogy a jogállami lépések és az erkölcsileg helyes döntések nem férnek össze. Kitért arra, a javaslat olyan politikust is sújtana, aki jelenleg a Fideszt segíti az alkotmányozásban.
A Jobbik kész egyeztetni a frakciókkal arról, hogy közösen dolgozzák ki a javaslat által érintett személyi kör pontosítását - mondta Dúró Dóra.
A Fidesz támogatja a Jobbik kezdeményezését - mondta a fideszes Varga István, és szavai szerint így tesz a KDNP is (kereszténydemokrata politikus nem szólalt fel).
A kormánypárti politikus emlékeztetett: a parlament annak a napnak az évfordulóján tárgyalja a javaslatot, amikor "Horthy Miklós (...) tetemre hívta ezt a bűnös várost, amely megtagadta ezer éves múltját".
Kiemelte: a törvényjavaslatnak morális jelentősége van, mert "végre valóban le kellene zárni a múltat", ugyanakkor "hatalmas alkotmányossági fékek vannak (...) amelyek megkötik a kezünket". Varga István szerint a javaslatból ezért csak nehezen, sok változtatással lehetne "jó törvényt" alkotni.
Varga István megjegyezte: "Az ugyebár lehetetlen, hogy a következő választási ciklusban is a hazaáruló Károlyinak itt díszelegjen a szobra a Parlamentnél, és az is lehetetlen, hogy akik ennek a háznak a címerét leragasztották, akik a magyar szent koronás címert megszentségtelenítették, akik a Parlament kupolájára feltették a hitetlenség vörös csillagát, azok még egyszer az országban kormányzati tényezők legyenek".
Az elnöklő Jakab István az általános vitát elnapolta. Az Országgyűlés szerda reggel folytatja munkáját.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Huszonöt határsértőt tartóztattak fel...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...
- Baranyában is programokkal várják a...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...