Eltérő állásponton
2010. július 15. csütörtök 18:52

A kormányfő a Jobbik-frakciójának meghívására vett részt a képviselőcsoport Parlamentben tartott ülésén. A találkozó után Orbán Viktor és Vona Gábor külön-külön tartott sajtótájékoztatót, mindketten elmondták, hogy a megbeszélés jelentős részén a gárda ügyéről volt szó, de az álláspontok nem közeledtek. A miniszterelnök is hangsúlyozta, véleménykülönbség van közte és a Jobbik között a Magyar Gárda helyzetét illetően.
Orbán Viktor úgy fogalmazott, ahogyan a nemzeti együttműködés rendszerében "nem hagyjuk büntetlenül a tyúklopást sem, azt sem tűrhetjük el, hogy félkatonai szervezetek a törvényen kívül akarjanak igazságot szolgáltatni, vagy hogy országgyűlési képviselők semmibe vegyék a magyar bíróságot és annak határozatait".
Aláhúzta, hogy ami a rend helyett a rendetlenség irányába mutat, azt nem tudja elfogadni, majd hozzátette, hogy a Magyar Gárda maga is nem a rend, hanem a rend nélküliség oldalára sodorja Magyarországot. Kijelentette: sosem fogja elfogadni, hogy olyan szervezetek létezzenek az országban, amelyek az állam rendfenntartó monopóliumát kikezdik, megbontják. "Addig nem is fogok nyugodni", amíg nem születik olyan törvény, amely egyértelműen kizárja annak a "bújócskának" a lehetőségét, mint amit ma tapasztalni lehet - hangsúlyozta, hozzáfűzve, amíg ilyen jogszabály nem születik, amíg ilyen bírósági gyakorlat nem alakul ki, addig helyzetről helyzetre próbálják a rendet, a kiszámíthatóságot, a biztonságot fenntartani.
Tájékoztatása szerint a jobbikos képviselők elmondták, hogy ők másképpen látják az elmúlt néhány hónap politikai történéseit, és másképpen látják a saját maguk, valamint a Magyar Gárda helyzetét is. A véleménykülönbség a beszélgetés végén is fennmaradt - tette hozzá Orbán Viktor.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke, frakcióvezetője is úgy vélte, a "gárdaügyben nem sikerült zöld ágra vergődnie" a feleknek. Hangsúlyozta: a kormányfő meghívásával azt szerették volna elérni, hogy a politika képes legyen megoldást, kompromisszumot találni ebben a "több ezer ember életét meghatározó" kérdésben. A Jobbik célja, hogy "dekriminalizálják" a gárda ügyét, így a gárdisták végre nyugodtan élhessenek politikai szabadságjogaikkal, de ennek garantálására Orbán Viktor semmilyen fogadókészséget sem mutatott - fejtette ki a politikus.
Orbán Viktor és Vona Gábor is szólt a Jobbik nyolcszázezer szavazójáról. A Jobbik elnöke ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: Orbán Viktor a Jobbik frakciójának felkeresésével elfogadta a 855 ezer ember szavazata által parlamentbe került pártot, így a jövőben mindenki számára egyértelmű lesz, hogy a Jobbik "kihagyhatatlan" szereplője a magyar közéletnek.
A kormányfő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy tiszteletben tartja a Jobbik 800 ezer választóját. A tisztelet azonban nem azonos azzal, hogy egyetértenek bizonyos kérdésekben - emelte ki, majd közölte, világossá tette a Jobbik képviselőcsoportjának ülésén, hogy egy alapvető kérdésben nem értenek egyet. Ezzel kapcsolatban kifejtette: a jelenlegi kormánytöbbség azt az utat követi, amelyet 2,7 millió ember választott, amikor a rend felbomlására válaszképpen nem a törvényen kívüli megoldási formákat választotta, hanem azt mondta, "a kormány menjen, a demokrácia pedig maradjon".
A nemzeti együttműködés rendszere a demokrácia és a törvényes rend rendszere lesz Magyarországon - szögezte le Orbán Viktor, aki azt ígérte, meg fogja védeni minden szélsőségtől, "jöjjön az bármilyen irányból". A miniszterelnök ugyanakkor beszámolt arról is, hogy több olyan kérdés létezik, amely az ország szempontjából fontos, és amelynek megítélésében - a megoldás irányait tekintve - felfedezhetők hasonlóságok. Példaként a demográfiai kérdés megfelelő súlyú kezelését említette. Orbán Viktor azt mondta, úgy érzi, sikerült meggyőznie a Jobbik-frakciót arról, hogy ahhoz, hogy Magyarország a gazdasági autonómiáját visszanyerhesse, mozgástere növekedjék, szükséges beilleszkedni a nemzetközi gazdasági rendbe.
Vona Gábor kiemelte: a Jobbik a megbeszélés során elfogadhatatlan választ kapott a kormányfőtől Magyarország Izraelhez fűződő viszonyáról. Orbán Viktor azt mondta, hogy Magyarország Izrael-politikája megegyezik az Európai Unióéval, míg a Jobbik szerint hazánk ebben a kérdésben nincs azonos helyzetben a többi tagállammal - fűzte hozzá.
A megbeszélésen a Jobbik a "cigány-magyar együttélés feltárására" szolgáló eseti bizottság felállítását is szorgalmazta a kormányfőnél. A Jobbik vezetőjének tájékoztatása szerint Orbán Viktor az Országgyűlésre bízta a testület felállítását.
Arra a kérdésre, hogy a Magyar Köztársaság miniszterelnöke miért fogad el meghívást egy szélsőséges párt frakciójától, Orbán Viktor azt válaszolta: a nemzeti együttműködés rendszerének felépítését célzó gyakorlatba nem illik bele az, hogy ha egy törvényesen parlamentbe került párt meghívja, akkor ő nem áll velük szóba. "Aki meghív, oda elmegyek" - közölte.
Kép és szöveg: MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Vizesárokba zuhant egy személyautó...
- Fotelból szállt fel a füst a Füst ucában
- Újabb baranyai drogdílert kaptak el a...
- Igen hűvös éj után napsütéses napunk...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Mától a háztartási cikkekre is...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...