Egymás után buknak ki a gyanús HM-es ingatlaneladások
2011. március 29. kedd 12:14
Fapál László volt helyettes államtitkár ingatlanügye mellett további húsz, a honvédelmi tárcához köthető 2002 és 2010 között történt gyanús ingatlanértékesítés áll vizsgálat alatt - ezt Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos jelentette be kedden az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottsága elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit vizsgáló albizottságának ülésén.
Hangsúlyozta: az eladott ingatlanok vevői között egykori miniszteri biztosok, volt államtitkárok és helyettes államtitkárok, továbbá magas beosztású katonai vezetők vannak. Szavai szerint az eddigi adatok alapján több mint 1 milliárd 113 millió forint összértékű ingatlanokat mindössze 315 millió forintért adtak el, így az államot jelentős kár érte.
Közölte azt is: a Fapál László volt helyettes államtitkár ügyében tett feljelentéshez csatolta Gömbös János volt kormánybiztos ingatlanértékesítésének ügyét, mert álláspontja szerint ebben az esetben is felmerül a bűncselekmény gyanúja. A miniszteri biztos részére 30 millió forintért vették meg a szóban forgó ingatlant, amelyen nagy értékű felújítást végeztek. A 19 millió forintos felújítást követően a miniszteri biztos részére 8,5 millió forintért értékesítették a lakást - ismertette.
Budai Gyula tájékoztatása szerint a felújításokat is vizsgálják, ugyanis valamennyi érintett ingatlant ugyanaz a cég újította fel. Megvizsgálják azt is, hogy maguk a felújítások indokoltak voltak-e. Az elszámoltatási kormánybiztos szerint Juhász Ferenc akkori miniszternek tudomása kellett, hogy legyen az eladásokról, mert van egy 2006 január 12-i feljegyzés, amelyen szerepelnek az értékesítésre kijelölt ingatlanok és amelyet a tárca vezetője ellenjegyzett.
A feljegyzésen - amelyet az albizottsági ülésen Budai Gyula fel is mutatott - kézzel írva az áll, hogy "a miniszterelnök úrral történt konzultáció alapján a vezetői lakások kivételével a lakások elidegenítésével egyetértek". Budai Gyula szerint a Fapál László által készített feljegyzésen az a lakás is szerepel, amely végül épp a volt helyettes államtitkár tulajdonába került.
Az elszámoltatási kormánybiztos szerint ki kell vizsgálni azt is, hogy bár a miniszterelnök akkor konkrétan meghatározta, hogy a vezetői lakások kivételével történjen az ingatlanok értékesítése, ennek ellenére vezetői lakásokat is eladtak. Konkrét példaként említette, hogy Kovacsics Ferencnek, a Katonai Biztonsági Hivatal volt főigazgatójának egy 40,1 millió forint forgalmi értékű lakást 12,2 millió forintért adtak el.
Korondi Miklós, az albizottság Jobbikos tagja arról faggatta az elszámoltatási kormánybiztost, hogy tervezi-e kiterjeszteni a vizsgálatot valamennyi, a honvédelmi tárca korábbi tulajdonában álló ingatlan értékesítésére. Budai Gyula azt mondta, ki fogják terjeszteni a HM-objektumokra a vizsgálatot. Példaként említette a Bolyai János Katonai Műszaki Kar Üllői úti épületének eladását, amit megfogalmazása szerint "bagóért" értékesítettek, majd mivel ezt követően a földdel tették egyenlővé, a "befektető jól járt ezzel".
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Egészséges csecsemőt hagytak egy...
- Hidegfront érkezik éjjel esővel,...
- Nyugdíjasoknak újít fel üresen álló...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Orbán Viktor: átlépte az egymilliót a...
- Benéztünk a hírhedt Lánc utcai...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Pécsett is elérhető a sajátsejtes...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...