Egy vagyon megy havonta patikára
2010. szeptember 17. péntek 08:25
A Webbeteg.hu megbízásából készített, az egészségportál regisztrált felhasználói körében végzett nem reprezentatív kutatásból kiderült az is, hogy a legnagyobb arányban az 50-59 évesek között vannak olyanok (48 százalék), akiknek jelentős nehézséget okoz a gyógyszerek vásárlása. A 39 év alattiak, illetve a 60 év felettiek szinte azonos arányban (52-53 százalék) válaszoltak úgy, hogy ki tudják fizetni a gyógyszereket, de egy esetleges nagyobb kiadás már gondot jelentene.
A gyógyszerekre fordított kiadások az 50 ezer forint alatti jövedelemmel rendelkezőknek okoznak problémát, 67 százalékuknak jelentős anyagi teher a gyógyszerek kifizetése. A 150 ezer forint fölötti jövedelemmel rendelkezők között a legnagyobb azoknak az aránya (39 százalék), akiknek az sem okozna nehézséget, ha többet kellene gyógyszerre költeniük.
A válaszolók 45 százaléka jelentős növekedést érzékelt az elmúlt 1-1,5 évben a gyógyszerköltségekben, 29 százalékuknak csekély mértékben növekedtek gyógyszerköltségei, ám csupán 3 százalékuknak csökkentek a költségei. Jelentős mértékű növekedést azok tapasztaltak, akik több betegségben szenvednek, és havonta több mint 13 ezer forintot költenek gyógyszerekre - derült ki a kutatásból.
Az idős, alacsony jövedelmű betegek 94 százaléka szed tartósan receptköteles gyógyszert; a tartósan szedett gyógyszerek feltérképezése során kiderült, hogy a receptre kapható gyógyszerek fogyasztása minden korcsoportban magas, a megkérdezett krónikus betegek 84 százaléka szed ilyen készítményt, de főként a legidősebbek, alacsony jövedelműek körében kiugróan magas ennek aránya (94 százalék). Legnagyobb arányban magas vérnyomásra, koleszterinproblémákra szedtek folyamatosan vényköteles készítményt a válaszolók.
Recept nélkül kapható készítményt a válaszolók 48 százaléka fogyaszt, ezeket főként a 30-39 év közöttiek, az alacsony jövedelműek vásárolják gyakran. A megkérdezettek kisebb arányban (37 százalék) fogyasztanak étrend- és táplálék-kiegészítőket, illetve 33 százalékuk egyéb gyógyhatású készítményeket.
A felmérésből kitűnt az is, hogy még mindig a patika a legnépszerűbb beszerzési hely. A recept nélkül kapható készítményeket a megkérdezettek jelentős többsége gyógyszertárból szerzi be. Az egyéb beszerzési helyeket (drogéria, hipermarket, internet-forgalmazó) a gyógyhatású, gyógynövény és étrend-, illetve táplálék-kiegészítő készítményeknél veszik inkább igénybe a vásárlók, ezek közül a drogéria a leginkább népszerű.
A krónikus betegek mintegy háromnegyede tájékozódik a gyógyszerek árával kapcsolatban. A tájékozódás tényét alapvetően nem befolyásolja, hogy hány betegségben szenved a beteg, az azonban igen, hogy mennyire érzi tehernek a kifizetett gyógyszerköltségeket - derült ki a kutatásból. A betegek 50 százaléka, kortól függetlenül, a gyógyszerésznél érdeklődik az árakról. A vásárlók 37 százaléka az interneten tájékozódik, ez azonban inkább az 50 év alattiaknál jellemző. A válaszolók 22 százaléka érdeklődik háziorvosánál, ez leginkább az idősebbekre jellemző.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Baranyában is programokkal várják a...