Egy aktív bíró után nyomozott az In-Kal

2010. szeptember 20. hétfő 15:55

Az elszámoltatási kormánybiztos tájékoztatása szerint az In-Kal Security Kft. egy állami céggel kötött szerződése alapján egy aktív bíró tevékenységét is vizsgálta olyan "jeleket" keresve, amelyek alátámaszthatják, hogy a bíró egyes gazdasági ügyekben nem pártatlanul döntött. Papcsák Ferenc jogi lépéseket tesz az ügyben.

Hétfői budapesti sajtótájékoztatóján az ügy részleteit kifejtve Papcsák Ferenc azt mondta: az állami tulajdonú ITD Hungary 2007 májusában szerződést kötött az In-Kallal, és azzal bízta meg, hogy a velük munkaügyi perben álló egyik vezetőjük, B. Zsolt vagyoni viszonyaira utaló adatokat gyűjtsön. "B. Zsolt otthoni magánéletével olyan mélységig tisztában volt az In-Kal, hogy a jelentésben rögzíti, hogy az általa bérelt házban például hetente kétszer cseréltek ágyneműt" - említette példaként.

Az In-Kal rögzítette - folytatta a kormánybiztos -, hogy a célszemély felesége a Pesti Központi Kerületi Bíróság gazdasági ügyekkel foglalkozó aktív bírája. Az In-Kal arról tájékoztatta állami megbízóját, "vizsgáljuk B. Zsolt feleségének bírói tevékenységét, ténykedését, ahol olyan jeleket keresünk, mely gyanúnkat beigazolva, tényekkel alátámasztja, hogy tevékenysége során egyes gazdasági ügyekben nem pártatlan a döntése" - idézte Papcsák Ferenc, hangsúlyozva, hogy a törvény szerint magánnyomozás nem irányulhat hivatalos személy hivatalos tevékenységére.

Ráadásul az In-Kal egy aktív bíró aktáihoz, peranyagaihoz fért hozzá, azokat átvizsgálta, ám megállapította, hogy nem talált elfogult bírói döntésre utaló adatokat - fűzte hozzá, megjegyezve, hogy az In-Kal azonban további vizsgálatot, operatív figyelést ajánlott megbízójának.

"Az In-Kal a súlyosan törvénysértő, bűncselekménygyanús munkát tőlük merőben szokatlan módon, gyakorlatilag ingyen, mindösszesen 200 ezer forintért" végezte el - mondta a kormánybiztos, aki szerint a csekély összeg oka az, hogy nem akarták felhívni a megbízatásra a figyelmet. Közlése szerint az okiratokhoz a kormányváltás után jutottak hozzá.

Papcsák Ferenc elmondta, az ügyben jogi lépéseket tesz, és tájékoztatni fogja a Legfelsőbb Bíróság elnökét, valamint az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnökét.

Megjegyezte, az In-Kal látta el számos minisztérium, állami cég épületének őrzését, de még az ügyészség sem saját embereivel őrizteti az épületeit, hanem jelenleg is az In-Kaltól rendeli meg a szolgáltatást.

Papcsák Ferenc szólt egy másik ügyről is. E szerint Tarjányi Péter az általa vezetett Proware Kft.-n keresztül felajánlotta szolgálatait 2002-ben az akkori szocialista kormánynak. Állami cégekkel kötött több tízmilliós szerződései "látszólag rendben lennének", a belső használatra született anyagokat is megnézve azonban "megdöbbentő dolgokra derül fény" - mondta a kormánybiztos, akinek tájékoztatása szerint a 2002-es kormányváltáskor a Proware megbízást kapott például a Magyar Fejlesztési Banknál (MFB) és cégeinél úgynevezett "átállásirányítási" projekt elvégzésére. Az "akció" keretében a "volt kiképzőtiszt csapatai" nemcsak a cégek iratanyagait, a dolgozók személyi aktáit vizsgálták át, hanem "tömegesen hallgatták ki a megfélemlített alkalmazottakat"; a kihallgatásokat végző "különítmény" egy projektvezetőből állt - ami általában Tarjányi Péter tisztsége volt -, valamint két HR-szakemberből és két pszichológusból - ismertette Papcsák Ferenc.

Az MFB-nél tíz napon keresztül 38 embert hallgattak ki, amelyről összesen 56 órányi hangfelvételt is készítettek. Átlagosan másfél órát tartott egy kihallgatás - közölte az elszámoltatási kormánybiztos, hozzátéve, hogy "a kihallgatások végén minden személyről összefoglaló jelentés készült, ami az állami megbízó külön igénye szerint háttér-információkon kívül az érintett pszichológiai jellemrajzát is tartalmazta, amelyet annak alapján raktak össze, hogy az illető miként viselkedett a kihallgatáson". A szaknyelv ezt profilkészítésnek hívja.

Szerinte a munkavállalók kihallgatása az úgynevezett közpénzügyi államtitkárság azon feladatához kapcsolódott, hogy az előző kormány, az első Orbán-kabinet politikai szereplőit "besározza".

Papcsák Ferenc szerint felháborító, hogy a szocialista kormány vezetésével az állam saját munkavállalóinak zaklatására, megfélemlítésére százmilliókat fizetett ki.
Mint mondta, a feladat elvégzése után a Proware-t "igyekeztek eltüntetni", 2004 februárjában már felszámolás alatt állt a társaság.

Az elévülés miatt a szükséges jogi lépéseket nem lehet megtenni, de fontosnak tartotta a közvélemény tájékoztatását az esetről - közölte Papcsák Ferenc.
Tájékoztatása szerint a szocialista kormányok időszakában az In-Kallal és a Proware-rel összesen mintegy hárommilliárd forint értékben kötöttek szerződést.

Papcsák Ferenc a tájékoztatón nem kívánta kommentálni az őt érintő hétfői sajtóhíreket. (A Népszava hétfőn írt arról, hogy Papcsák úgy vett fel 4,5 millió forintot egy kórház felügyelőtanácsában betöltött tagsága után, hogy négy éven keresztül nem vett részt a tanács ülésein.)

(mti)