Az orvosok maradjanak itthon

2010. június 10. csütörtök 16:05

Az orvosok maradjanak itthon
A Világgazdaság című napilap XX. egészségügyi konferenciájának szünetében Szócska Miklós államtitkár a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy transzparens feltételeket szeretnének teremteni az átalakításokhoz, amelyekről konkrétumok még nem hangzottak el. Mint mondta, most még értelmezik, értékelik a miniszterelnök által közzétett gazdasági akciótervet, és ennek mentén készítik el az ágazat akciótervét. Egyúttal megjegyezte, hogy az egészségügyet kiemelt ágazatként kívánják kezelni a jövőben, és mint fogalmazott, véget akarnak vetni a mellébeszélésnek.

A konkrét kérdésekre adott államtitkári válaszokból kitűnt, hogy a rezidensrendelet sokat kifogásolt úgynevezett röghöz kötési passzusát valószínűleg felfüggesztik, és egyfajta ösztönzőrendszert kívánnak bevezetni, hogy a fiatal orvosoknak, rezidenseknek megérje Magyarországon maradni. Úgy fogalmazott: a rezidensekkel baráti egyetértésben tárgyalnak.

A kórházakra vonatkozó, július elsejétől érvényes minimumfeltételekről szóló rendelet kapcsán azt mondta, felfüggesztik a kórházak működőképességének feltételeit veszélyeztető részeit, de a pontos "hogyan-továbbról" a szakmával kívánnak egyeztetni.

Az EBF-fel kapcsolatban elmondta, a felügyeletet szeptemberi hatállyal szüntetnék meg, egyúttal kiemelte, fontosnak tartják a betegjogokat, amely "intézmény" nem fog teljesen eltűnni a jövőben. Ősszel térnek vissza a témára - mondta Szócska Miklós.
A patikaalapítás szabályainak azonnali felfüggesztéséről van szó - tért ki kérdés kapcsán az államtitkár a gyógyszer-gazdaságossági törvényben helyet kapó szabad patikanyitási lehetőségre. A rendeletváltozás nem érinti a patikán kívüli gyógyszerforgalmazás jelenlegi szabályait - tette hozzá.

Az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett 15 százalékos bértömegcsökkentés nem érinti az egészségügyet, illetve a tárca alá tartozó országos intézeteket - mondta Szócska Miklós.

Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora, az Egyetemi Klinikák Szövetsége nevében többek között azt mondta, optimistán tekint az új minisztériumi struktúra elé, amelyben egy minisztérium alá kerül az oktatás és az egészségügy.

Rácz Jenő, a Veszprém megyei kórház főigazgatója, a Magyar Kórházszövetség elnöke a kórházi minimumfeltételekről szóló rendelet kapcsán azt a véleményét fogalmazta meg, hogy a rendeletet felfüggeszteni nem kell, csak annak szankcióit. Szerinte erősíteni kell az egészségturizmust, hiszen az egészségügy a gazdaság húzóágazata is lehet, amely nem csak "elvesz" a költségvetésből, hanem bevételt is hoz a büdzsének.

(mti)