Az MSZP-nek nem tetszik a válságadó-hosszabbítás

2010. november 12. péntek 09:54

Az MSZP határozottan ellenzi, hogy a kormány két évvel meg kívánja hosszabbítani a "válságadó néven bevezetett, egyértelműen az embereket érintő megszorításokat".

Varga László szocialista országgyűlési képviselő az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében minden idők legigazságtalanabb költségvetésének nevezi a jövő évi büdzsét.

Az ellenzéki képviselő úgy látja, a Fidesz-KDNP a teljes kormányzati ciklusra kitolt válságadókkal "ismét az emberekkel tol ki", hiszen szerinte a cégek nyilvánvalóan a fogyasztókkal fizettetik meg bevételkiesésüket.

Ez a lépés emellett egyértelműen a befektetési hajlandóság csökkenését is maga után vonja, ami a gazdasági növekedést, és a munkahelyteremtést is megakadályozza - fűzi hozzá.

Varga László kifejti továbbá, hogy az egykulcsos személyi jövedelemadó (szja) bevezetése elvesz az "átlagemberektől", a jómódúakhoz pedig minden eddiginél több pénzt csoportosít, miközben egyszerűen megvonják az időseknek járó nyugdíjemelés felét és a civilek forráskeretét.

A szocialista politikus szerint a kormány a "dolgozók nyugdíjpénztári megtakarításainak pofátlan lenyúlásával", valamint a bankokra és a nagyvállalatokra kivetett válságadókkal kívánja visszaszerezni a "gazdagoktól elengedett" terheket.

Megjegyzi: az "igazi megoldást" a strukturális reformok útján történő állami kiadáscsökkentés jelentené, ám ez "véletlenül se szerepel" a kabinet programjában.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője az MTI-nek szerdán leszögezte, a válságadó 2012 után megszűnik, a kormány az érintett ágazatok szereplőivel ugynakkor tárgyalásokat folytat majd "egy új szabályozásról", amely az ágazatok arányos közteherviselésben való részvételét lesz hivatott szolgálni.

A közteherviselés új modelljét kell létrehozni hosszabb távon, a válságadók kifutása után egy tartós, kiszámítható közteherviselésben való részvételben kell megállapodni a kereskedőkkel, valamint a távközlési- és energiavállalatokkal - mondta Orbán Viktor csütörtökön a Parlamentben sajtótájékoztatón.

A kormányfő kiemelte: úgy gondolják, hogy valamikor 2012-re Európában is létrejön egy bankadórendszer, az Európai Unió is kialakítja ezzel kapcsolatos elképzeléseit, és ezután a pénzügyi szférával "meg tudunk állapodni arról, hogy hogyan lehet körülbelül a mostani terheknek a felével, harmadával - majd meglátjuk - egyenlő terhet jelentő új szabályozást kialakítani".

(mti)