Államtitkár-variációk: ki, miként vagyonnyilatkozik?

2010. május 19. szerda 14:20

Répássy Róbert fideszes képviselő szerint a központi államigazgatási szervekről és a kormány tagjainak jogállásáról szóló törvényjavaslat elvi alapon, szándékosan különbözteti meg a vagyonyilatkozat-tétel szempontjából a politikai és a szakmai állami vezetőket, tesz különbséget politikus és köztisztviselő között.

A javaslat egyik előterjesztőjeként a kormánypárti politikus az MTI-nek szerdán azokat a sajtóban megjelent bírálatokat kommentálta így, amelyek arról szóltak, hogy a jövőben kevesebben tesznek majd nyilvános vagyonnyilatkozatot az állami vezetők közül.

Répássy Róbert kifejtette: előterjesztésük a kormány politikai vezetőinek - a miniszterelnök, a miniszterek és az államtitkárok - a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségére vonatkozó szabályokat változatlanul hagyja, azaz ők, az országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan évente, nyilvános nyilatkozatot tesznek. A közigazgatási és a helyettes államtitkárok a törvényjavaslat szerint köztisztviselőnek minősülnek, ők a minisztériumok szakmai vezetői, nem politikai közszereplők, a köztisztviselői jogállási szabályok vonatkoznak rájuk - folytatta, rámutatva arra: ők is tesznek, úgynevezett zárt vagyonnyilatkozatot, munkáltatójuknak, azaz a miniszternek, így van ez a közigazgatás más vezető tisztséget betöltő szereplői - például az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) elnöke, az országos rendőrfőkapitány, a bírák vagy az ügyészek - esetében is.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a közigazgatási és a helyettes államtitkárok visszahozatala a kormányzati struktúrába a 2006-ban megszüntetett tisztségek visszaállítását jelenti, de előterjesztésük szigorít a jelenlegi szabályokon: az érintetteknek évente, nem pedig kétévente kell majd zárt vagyonnyilatkozatot tenniük.

A javaslat szándékos megkülönböztetése, hogy az állami vezetők között megkülönböztetünk állami és szakmai vezetőket, hangsúlyozva azt, hogy a szakmai vezetők a közigazgatás részei, míg a politikai vezetők a közhatalmat gyakorló politikusok - magyarázta.

Az, hogy ezáltal kevesebb személy tesz majd vagyonnyilatkozatot, abból adódik, hogy az új kormánynak kevesebb államtitkára lesz, mint a régi kormánynak volt, amelyben a szakállamtitkárok is államtitkárnak minősültek - mutatott rá.

Hozzátette: a köztisztviselői jogálláson belüli legszigorúbb összeférhetetlenségi szabályokat írták elő a szakmai vezetőkre.


(mti)