Államadósság: Fletó Orbánt ekézi
2011. február 25. péntek 10:55
Gyurcsány Ferenc önmagával való szembenézésre szólítja fel Orbán Viktort, aki szerinte "mindig élen járt a költekezésben vagy annak támogatásában, és érdemben soha nem mert támogatni vagy kezdeményezni népszerűtlen kiadáscsökkentést".
Kérdések formájában szembesíti Orbán Viktort egyebek mellett azzal: igaz-e, hogy az első Orbán-kormány emelte 2001-ben egyes köztisztviselők bérét 70 százalékkal; hogy olyan lakástámogatási programot indítottak el, amely több mint 300 milliárd forint költségvetési támogatást igényelt; helytálló-e az állítás, miszerint a költséges infrastrukturális beruházásokat költségvetési trükkel az államháztartáson kívülre helyezték, és így próbálták meg kozmetikázni a hiányt; kiszámították-e, hogy az Orbán-kormány 2001-2002-ben összességében mintegy 450 milliárd forint költségvetésbe tartósan beépülő extrahiányt hagyott utódaira, ami nyolc év alatt 12 százalékpont államadósság-növekedést jelentett volna, ha az utódok nem igazítják ki a költségvetést; megszavazta-e a Fidesz a 13. havi nyugdíjat, amely minden évben háromszázmilliárd forintba kerül?
A Fidesz támogatta-e a parlamentben a közalkalmazottak 2002-ben elhatározott 50 százalékos béremelését, kifogásolta-e a plusz egyhavi családi pótlékot, ellene szavazott-e a 2006-os adócsökkentési programnak, illetve támogatta-e 2006-tól a költségvetési hiány és az államadósság növekedését megállítani célzó kiigazítási lépéseket? - kérdezi a szocialista politikus.
Összefoglalásképpen azt írja: Orbán Viktor 2001-2002-ben "felelőtlenül 450 milliárd forint túlköltésről döntött", Medgyessy Péter kormányának száznapos programjai 850 milliárd forintos lyukat ütöttek a költségvetésen, az ő 2006-os áfacsökkentése 200 milliárd forint bevételtől fosztotta meg a költségvetést, a mostani kormányfő 2010-ben kezdeményezett adócsökkentő programja évente 600 milliárd forintba kerül.
Hozzáteszi: "2006-tól radikálisan csökkentettem a hiányt, 2008-ra elértük a 3,8 százalékot, 2008 ősze után beterjesztettem a válságkezelés további kiadáscsökkentést jelentő első két csomagját", Orbán Viktor és pártja azonban minden lépését elutasította, és Bajnai Gordon akkori miniszterelnököt sem támogatta, aki 2009 tavaszától további költségcsökkentő programokat jelentett be a sikeres válságkezelés érdekében.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Egyre több panelház csődöl be
- Zivatarokra, sőt, felhőszakadásra is...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Hó végéig lehet nevezni a Virágos...
- Itt van Marco Rossi kerete - két...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...