Alkotmánymódosítással kezd a T. Ház

2010. május 16. vasárnap 15:00

Alkotmánymódosítással kezd a T. Ház
Megkezdi az érdemi munkát az újonnan megalakult Országgyűlés: hétfőn a kisebb parlamentről szóló alkotmánymódosítást, valamint a kormányszerkezet kialakításához kapcsolódó javaslatokat tárgyalják a képviselők.

A parlament lefolytatja az Orbán Viktor miniszterelnök-jelölt által benyújtott, a nemzeti együttműködésről szóló politikai nyilatkozat általános vitáját is; ennek elfogadásához a házszabály szerint kétharmados többség kell. Az Országgyűlés honlapján olvasható előterjesztés szerint „a magyar nemzet 2010 tavaszán még egyszer összegyűjtötte maradék életerejét, és a szavazófülkékben sikeres forradalmat vitt véghez. A győzelmet a magyar emberek a régi rendszer megdöntésével és egy új rendszer, a Nemzeti Együttműködés Rendszerének megalapításával vívták ki".

A politikai nyilatkozat úgy folytatódik: „a magyar nemzet e történelmi tettével arra kötelezte a megalakuló Országgyűlést és a felálló új kormányt, hogy elszántan, megalkuvást nem ismerve és rendíthetetlenül irányítsák azt a munkát, amellyel Magyarország fel fogja építeni a Nemzeti Együttműködés Rendszerét". Az Orbán Viktor által jegyzett előterjesztés szerint a nemzeti együttműködés rendszere minden magyar számára nyitott, egyaránt részesei a határon innen és túl élő magyarok.

Hétfőn együttesen vitatja meg a parlament az alkotmánymódosítást, a Magyar Köztársaság törvényjavaslatokat. Mindhárom javaslatot Navracsics Tibor, Répássy Róbert (Fidesz) és Rétvári Bence (KDNP) nyújtotta be.

Az alkotmánymódosítás 200-ban határozná meg az Országgyűlés létszámát, rendezve a nemzeti és etnikai kisebbségek parlamenti képviseletét is, és az alaptörvényben nevesítené a miniszterelnök-helyettesi poszt intézményét, valamint - a kormány szervezetalakítási szabadságának részeként - külön törvényi szabályozás körébe utalná a kormányzati szervek alkalmazottainak jogállására vonatkozó rendelkezéseket. Az indoklásban az előterjesztők emlékeztetnek arra, hogy a 200 tagú parlamenthez, amelyben 13 kisebbségi képviselő dolgozhatna, módosítani kell a választási törvényt is.

A minisztériumok felsorolásáról szóló előterjesztés szerint a tárcák száma az eddigi tizenháromról nyolcra csökken, ezek a következők: Belügyminisztérium, Honvédelmi Minisztérium, Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, Külügyminisztérium, Nemzetgazdasági Minisztérium, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Nemzeti Erőforrás Minisztérium, Vidékfejlesztési Minisztérium. A központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvényjavaslat egyik legfontosabb intézkedése a közigazgatási államtitkári tisztség visszaállítása, ami - a javaslat indoklása szerint - lehetővé tenné, hogy professzionális köztisztviselők vezessék a minisztériumok szakmai igazgatását, „következetesen elválasztva őket a politikai vezetéstől". Az előterjesztés - a Miniszterelnöki Hivatal helyébe lépő - Miniszterelnökség létrehozását is tartalmazza.

Az indoklásban az is szerepel, hogy a fővárosi és a megyei közigazgatási hivatalok 2010. szeptember 1-jei visszaállításával csaknem négyéves mulasztást pótolhat a jogalkotó. Hétfőn délelőtt ülésezik az alkotmányügyi bizottság, amelynek döntenie kell e javaslatok mellett a többi benyújtott előterjesztés tárgysorozatba vételéről, illetve általános vitára való alkalmasságáról is.

Kedden is ülésezik majd az Országgyűlés, hogy, ha lesznek módosító indítványok, akkor lefolytassa az alkotmánymódosítás, valamint a kormányszerkezet kialakításához kapcsolódó javaslatok részletes vitáját.

(MTI)

MTI - FOTÓ: Soós Lajos