A multikat ki vizsgálja?

2011. március 28. hétfő 21:25

A tankötelezettségről, a korrupcióról és a villamosenergia-átvételről is szó esett az azonnali kérdések között hétfőn a parlamentben. Pál Tibor (MSZP) azt mondta, hogy a kormány a tankötelezettséggel együtt az azzal összefüggő családi pótlék jogosultságát is 15 övre csökkenti, akkor ettől a juttatástól az ellátottak közel egynegyede elesik. Hozzátette, hogy ezzel együtt sok család elesik a családi adózás utáni adókedvezménytől is.

A képviselő úgy fogalmazott, hogy ezzel mélyszegénységbe taszítanak családokat, akik abba hosszú időre bele is ragadnak.

Hoffmann Rózsa államtitkár azt felelte, hogy akár 15, akár 16 éves korban állapítják meg a tankötelezettségi korhatárt, az még nem jelenti azt, hogy a gyermekeket ezt követően az iskolarendszer "kirakja". Súlyos tévedésnek nevezte, hogy a tankötelezettséget a képviselő összehozta a családi pótlékkal. Azt mondta, az nem a tankötelezettség végéig, hanem egészen addig jár, amíg a gyermek iskolás.

Ferenczi Gábor (Jobbik) azt mondta, hogy az elmúlt húsz évben az önkormányzatoknál zajló korrupció melegágya lett a közpénzen finanszírozott közbeszerzés.

A képviselő szerint az önkormányzati korrupció másik formája a privatizáció, amikor nagyértékű köztulajdonokat "kótyavetyélnek el" fillérekért. A képviselő több olyan példát is említett, amelyek tudomása szerint Ajkán zajlottak.

Tállai András államtitkár a belső ellenőrzés és az önkormányzatoknál kötelezően létrehozandó pénzügyi bizottságok szerepét hangsúlyozta. Elmondta, terveik szerint a jövőben gyakrabban és erősebben ellenőrzik majd az önkormányzatokat.

Kalmár Ferenc András (KDNP) azt mondta, hogy a multinacionális vállalatok magyarországi letelepedése óta sok kritika érte ezeket a cégeket. A képviselő példaként említette, hogy a tavaly a sajtó sokat foglalkozott a Tesco áruházlánc körül kialakult esetleges munkaügyi problémákkal. Tudomása szerint akkor a kormányzat egy munkaügyi ellenőrzésről döntött.

Megemlítette, hogy a cég még ebben a hónapban több mint kétszázmillió forintot fog kifizetni visszamenőleges hatállyal a kamionsofőrjeinek egy munkaügyi elszámolási hiba miatt.

Azt képzelte, hogy hol tart az említett ellenőrzés és hogy vizsgáltak-e más multinacionális üzletláncot.
Czomba Sándor államtitkár azt mondta, hogy az Országos Munkaügyi és Munkavédelmi Főfelügyelőség Közép-Magyarországi Munkaügyi Felügyeletéténél tett szakszervezeti bejelentésről van szó, de valamennyi régiós felügyeletnél kezdeményezték, hogy indítsanak vizsgálatot az illetékességi területükön lévő Tesco áruházaknál. Közölte, hogy az ellenőrzések során megállapított szabálytalanságok miatt a felügyelőségek több milliós bírságokat szabtak ki. Hozzátette, hogy az országos vizsgálat nem csupán egy kereskedelmi üzletláncot állított reflektorfénybe, hanem több a munkavállalókat hátrányosan érintő jelenséget, amelyek bizonyíthatóan több nagyobb kereskedelmi vállalkozás gyakorlatában is előfordulnak.

Kovács Tibor (MSZP) emlékeztetett arra, hogy a kormány át kívánja alakítani a kötelező villamosenergia-átvétel rendszerét. Szavai szerint nyártól a távhőszolgáltatásban jelentős szerepet játszó társaságok kikerülnének a kapcsolt villamosenergia-átvételi rendszerből. A politikus szerint ezt a kiadott határozatok érvényességi idejétől és a támogatásra szánt beruházás megtérülési idejétől kívánják megtenni. Feltette a kérdést, hogy mikor és mennyivel lesz olcsóbb az áram ára az intézkedések hatására. Hozzátette, hogy a meg nem térült beruházások esetében a társaságok valószínűleg perelni fogják az államot a befagyott költségek miatt.

Cséfalvay Zoltán azt felelte, hogy azokon a területeken, ahol a kormánynak van lehetősége az árak szabályozására, ott megteszi ezt, de ahol nincs ott nem is kell lépéseket tennie. Kijelentette, hogy a gáz áránál megtették a lehetséges lépéseket.

Kovács Tibor szerint "majdnem hogy komolytalan, ahogy a kormány reagál erre a nagyon fontos kérdésre".

Cséfalvay Zoltán azt mondta, hogy egy rendszer átalakítása hosszabb időt vesz igénybe, ezért türelmet kért.

(mti)