"A magyarok vállalható alkotmányt szeretnének"

2011. február 18. péntek 21:25

A magyarok tiszta, egyértelmű, vállalható, jól szerkesztett alkotmányt szeretnének, amely hosszú időre, történelmi távlatokra rendezi közös dolgaikat, rögzíti alapjogaikat - mondta Schmitt Pál köztársasági elnök pénteken Budapesten Az alkotmányozás dilemmái című konferencia megnyitó beszédében.

Mint közölte, "ma újra elvárás, hogy hosszútávon működő, jogbiztonságot adó, mindenkire érvényes törvények szabályozzák az életet", egyúttal "világossá vált, hogy a társadalmat súlyosan mérgező, kirívó törvénytelenségek, a szinte normává emelt normakerülések nem ölték ki a közösség jogérzékét."

A jogalkotók precíziós, kiegyensúlyozó szakmunkát, kodifikációt végeznek, amely azonban nem érvényesíthet minden felmerülő igényt - a törvénykezésnek sosem ez a célja, pusztán keretet ad. A közösségi elvárásokat viszont nem lehet figyelmen kívül hagyni - hívta fel a figyelmet.

Az új alkotmány születését meghatározzák az európai, demokratikus elvek, az eddigi alkotmány szövege, "a más országoktól megszívlelendő példák, a gyakorlat, az Alkotmánybíróság működéséből, döntéseiből leszűrhető tapasztalatok" - hangsúlyozta.
Az államfő rámutatott: az alkotmány szimbolikus kérdés is, "sokkal több, mint törvény, minden állam számára a létezés, a működés alapja". Mérce, amelyhez az emberek igazodnak, amely nemcsak a jelenben zajló élet alapvető szabályait, céljait rögzíti, hanem arról is szól, "kik vagyunk, honnan jöttünk, milyen küldetést érzünk a magunkénak, milyen jövőt szeretnénk a gyermekeinknek."

Egy alkotmány akkor tölti be hivatását, "ha minden más jogszabály belőle forrásozik, rá támaszkodik, ha minden közös cselekvés hozzá igazítható" - tette hozzá.
Schmitt Pál utalt arra: mivel "a köztársasági elnök alkotmányos feladata, hogy kifejezze a nemzet egységét, és őrködjön a törvényesség felett", ő is megfogalmazott ajánlásokat a készülő alkotmányhoz a családok, az anyanyelv védelmére, az egészséges élethez való jogra, az élethosszig tartó tanulás fontosságára vonatkozóan, és arról is, hogy az alaptörvény "szóljon Magyarországról, erről a kereszténységben született, a Szent Korona által jelképezett nemzetről."

(mti)