A tetoválás mint a chips: nem lehet leállni vele; árak a szalonban és a bőrgyógyásznál - GALÉRIA
2014. január 09. csütörtök 21:18

A tetoválások egyre népszerűbbek lesznek. Már kevésbé félnek az emberek, mit szól majd a főnök, mi lesz ha később már nem fog tetszeni. Bár van mód a leszedetésre, elég drága mulatság. Pécsi tetováló szalonok alkotóival és egy bőrgyógyásszal beszélgetett munkatársunk.
Kiss Szilárd három éve üzemelteti a Misleny-Ink tetováló szalont. Már 21 éve foglalkozik ezzel, előtte művészeti iskolát végzett. Szerinte az utóbbi időben bátrabbak lettek az emberek, "am divatról még mindig nem beszélhetünk, maximum a celebvilág követői esetében".
- Egy időben közkedveltek voltak a nonfiguratív motívumok, aztán jöttek az írások, vallási feliratok, de visszatérő téma a halál is, például a halálfejek. Egyébként pedig teljesen egyedi legyen, ez a lényege.
Ha valaki csináltat egy tetkót, állítólag nem tud leállni vele.
- A tetoválás olyan, mint a chips, mindig akarsz venni még egyet, nem lehet vele leállni. Egy 10-15 centiméteres tetoválás első körben általában 3-4 óra, ezt persze megelőzi a megbeszélés és a sablon kidolgozása. Egy ilyen munka alapesetben 8-10 ezer forint, de ha egy bonyolult portréról van szó, az akár 30 ezer is lehet. Szokták mondani, hogy sosincs teljesen kész - ez így igaz, mindig lehet rajta finomítani.
Az ár függ a tetoválás méretétől, bonyolultságától és a munkadíjtól. Kiss Szilárd elmondása szerint egy egész hátat borító alkotás ára 300 ezer forint körül mozog, ez alatt nem foglalkozik vele komoly művész. Hozzátette: külföldön természetesen többszöröse az ár, például egy sima szemöldök tetoválás az itteni 20 ezer helyett 120 ezer forintnyi valutába kerül. Az országban is eltérőek az árak, a határmentén vagy a fővárosban például 7-8 szorosát kérik ugyanazért a munkáért.
A Bunny's Tattoo tetoválója, Weich Balázs 1988 óta foglalkozik a műfajjal. Az egyediséget, saját dizájn megteremtését tartja ő is a legfontosabbnak. Úgy látja, ma már bátrabbak az emberek és nem gondolkodnak a sokat hallott kérdésen „mit fognak szólni a munkahelyeden, vagy ha megöregszel?".
- A belső értékek kivetítését tartom a legfontosabbnak. Vannak olyan munkák, amiket elvi okokból nem vállalok, például kisgyermek nevének varrását, vagy a partner nevét sem, azért, hogy mindig azt érezze valaki, hogy vele van. Úgy gondolom, velük tényleg ott kell lenni, nem elég, ha az ember magára varratja ezt.
Szintén nem vállal részeg vendégeket, hiszen egy hirtelen döntés eredményét ez esetben elég nehéz visszacsinálni.
- Ha látom, hogy nem biztos benne az illető, azt mondom, jöjjön vissza egy hónap múlva. Ha tényleg úgy érzi, erre van szüksége az önmegvalósításhoz, azt nem csak egy hónap, de évek múlva is így fogja gondolni, így könnyebben elkerülhetők a rossz döntések. Szerencsére van egy kiforrott vendégköröm, akik nem a divatot követik, hanem a belső indíttatásukat.
Dr. Schmelás Attila, bőrgyógyász-kozmetológus húsz éve foglalkozik tetoválások eltávolításával. Új technikával dolgozik, Q-kapcsolt lézer segítségével, aminek nagy előnye a régi eljáráshoz képest, hogy nem hagy heget a bőrön. Munkatársunknak azt mondta, nem minden tetoválást tud maradéktalanul eltüntetni, ez függ annak méretétől, színétől és a páciens bőrétől is.
- A kisebb tetoválások reálisan eltávolíthatóak. Ha túl nagy a felület, akkor általában túl időigényes a pácienseknek, ezért nem vállalják be. A színeket tekintve a piros és a fehér színt szinte lehetetlen eltüntetni. A nagyon friss és sötét tetoválás eltávolítása szintén több időt vesz igénybe.
Egy alkalom a bőrgyógyásznál 20-25 percig tart, ám legalább négyszer meg kell ismételni ahhoz, hogy eredményes legyen. Volt rá példa, hogy anyagi okokból inkább félbehagyták a kezelést, hiszen ahogy a tetováltatás, annak eltávolítása sem olcsó mulatság.
Egy szemöldök vagy ajak tetoválás eltávolítása 30 ezer forintba kerül, egy 10-15 négyzetcentiméteres tetkó eltüntetése 24 ezer forint, 100 négyzetcentiméter fölött már 118 ezer forintba kerül megszabadulni az egykor jó ötletnek tűnő önmegvalósítás motívumától.
A tévhitet, hogy a tetoválások fertőzést okoznának és károsak lennének a bőrre azonban Schmelás Attila cáfolja: elmondása szerint nagyon ritkán fordul elő ilyesmi.
Horváth Patrícia - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...
- Már nemzetközi versenyeken is...
- Több ezer álláskeresőnek kínál...
- Egy baranyai falu vendéglátósai...
- Lesodródott egy autó Lánycsók...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Szirénázó mentőautóval ütközött egy...
- Vigyázzunk a sünikre a tavaszi kerti...
- Fiatal rablók tartották rettegésben...
- Több százan vettek részt a Pécs és...