Cserkészek csatlakoztak a megyei katasztrófavédelemhez

2014. július 30. szerda 13:16

A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársai rendhagyó ifjúságfelkészítést tartottak kedden a Mecsek közepén táborozó hetven cserkésznek.

Az igazgatóság még 2013-ban kötött együttműködési megállapodást a VI. számú Cserkészkerülettel, amelynek egyik fő célja, hogy a katasztrófavédelem főügyelete naprakész információkkal rendelkezzen a nagy létszámú, erdőben táborozó csoportokról. Mára már bevett szokás, hogy meteorológiai riasztás esetén a szabadban tartózkodó csoportokat is figyelmezteti a katasztrófavédelem főügyelete.

Baranya a villámárvizek szempontjából az egyik legveszélyeztetettebb megyének számít országos szinten is, ezért kiemelten fontos, hogy az erdőben tartózkodó csoportok preventív felkészítése, és veszély esetén a kommunikációs csatornák jól működjenek.

A keddi ifjúságfelkészítés a Kisvaszar-Bikág völgyben zajlott le, amelyen a 47. számú PCF Szent László Király Cserkészcsapat hetven táborlakója és kísérői vettek részt. A program egyik fő témája a meteorológiai riasztások értelmezése, az egyes szintekhez köthető magatartási szabályok és a megelőző szabályok ismertetése volt. Dr. Polgár Miklós tűzoltó hadnagy, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság jogtanácsosa, aki maga is szintén aktív tagja a cserkészcsapatnak, külön felhívta a figyelmet a villámárvízi jelenségekre, valamint beszélt az esemény gyors lefolyásából eredő veszélyekre is.

A felkészítés másik fontos témája a közösségi szolgálat volt. A katasztrófavédelem megyei szinten több fogadóintézménnyel is várja azokat a diákokat, akik az érettségihez szükséges közösségi szolgálatot polgári védelmi, tűzvédelmi vagy iparbiztonsági területen szeretnék teljesíteni. Azoknak a diákoknak ugyanis, akik 2016. január 1-je után érettségiznek, ötvenórányi közösségi szolgálatot kell teljesíteniük.

A cserkészek tájékoztatást kaptak az önkéntes polgári védelmi szervezetek megalakításáról, azok működéséről és katasztrófa esetén történő alkalmazásukról is. Polgár Miklós elmondta, az önkéntes szervezetek megyei szinten és járási szinten is megalakultak, a további cél, hogy települési szinten is működjenek az önkéntes szerveződések. A cserkészek kiváló bázisát teremtik majd meg a jövőben az önkéntes polgári védelmi szervezeteknek, hiszen minden cserkész szívvel-lélekkel képes csinálni azt, ami mellett elkötelezte magát.

A látogatás alkalmával minden 18. életévét betöltött  diák jelentkezett az igazgatóság által nyilvántartott önkéntes adatbázisba. Ők azok az emberek, akik a polgári védelmi szervezetek mellett, havária helyzet esetén segítséget nyújthatnak a hivatásos katasztrófavédelmi szervezeteknek.

Forrás: BMKI