Blöff volt a "zöld erőmű"

2008. október 22. szerda 20:53

Blöff volt a
Részletes geofizikai kutatásokat tervezett Pécs térségében egy erre szakosodott társaság, hogy kiderüljön, mekkora és milyen mennyiségű energia nyugszik a föld mélyén (lásd kapcsolódó írásunkat jobbra - a szerk.). Januárban Tasnádi Péter, Pécs polgármestere mindennek kapcsán egy sebtében összehívott sajtótájékoztatón bejelentette,hogy a városban talán már 2009-ben működésbe léphet az első geotermikus energiát hasznosító kiserőmű, amely áramot termelne és lakásokat fűthetne. Tartunk tőle, blöff volt az egész.

Mint Horuczi György, a PannErgy Nyrt. üzletfejlesztési igazgatója a Pécsi Újság.hu-t tájékoztatta, január óta csak a vizsgálatok helyszínét és koordinátáit határozták meg. Egyelőre még azt sem tudták feltérképezni, milyen minőségű is Pécs környékén a föld mélyén nyugvó geotermikus energia.

Taktikai húzás?

Kicsit ront a "zöld" energia pécsi pozícióin, hogy a város egy minap kötött energiavásárlásról szóló szerződésben vállalta, 2030-ig a hőenergia 95 százalékát továbbra is a jelenleg gázzal és biomasszával üzemelő hőerőműtől vásárolja.
Egyes feltételezések szerint Tasnádiék és a geotermikus energiák hasznosításában érdekelt cég közötti megállapodás igazából csak egyetlen célt szolgált. Mégpedig azt, hogy az önkormányzat minél előnyösebb alkupozícióba kerüljön a pécsi hőerőmű tulajdonosával, a Pannonpower Zrt-vel az idő tájt vívott "kemény tárgyalássorozatban".

Utalt rá: az elmúlt hetekben kialakult pénzpiaci és gazdasági válsághelyzet miatt az előbb tavaszra, majd őszre tervezett részletes vizsgálatokat el kellett halasztaniuk. Legkorábban jövő év első hónapjaiban láthatnak munkához a társaság izlandi stratégiai partnercége, a Mannvit kínai és amerikai alvállalkozói.

Az igazgató kérdésünkre azt mondta, ha találnak is kitermelhető energiát, ahhoz legalább 2500-3000 méter mélységbe kell lemenni. Amennyiben olyan energiamezőre akadnak, amely kiszolgálhat egy erőművet, a tervezés is további fél évet vesz majd igénybe. A fűtőmű megépítése újabb 12-15 hónapot jelent majd - ez azonban csak melegvíz-szolgáltatást jelentene. Amennyiben szerencsés módon nagy mennyiségű, villamos áram előállítására is alkalmas, geotermikus energia lesz jelen, egy ilyen erőmű megépítése 28 hónapot venne igénybe.

Gyakorlatilag tehát szinte semmi nem történt január óta. Semmi biztos nem tudható arról, milyen adottságokkal rendelkezik a város a geotermikus energia kapcsán, és arra sincs válasz, hogy hány lakás és közintézmény fűtését (merthogy korábban ezt helyezték kilátásba a városházán) lehetne így megoldani.

Képünk a januári szándéknyilatkozat aláírásakor készült.

Kép és szöveg: Korb Zoltán