"Nem csak hőbörgünk, pontosan tudjuk, mit akarunk" - folytatja a pécsi HaHa - SZAVAZZON!

2013. január 03. csütörtök 08:37

Elektronikus üzenetben tájékoztatta a sajtót a Hallgatói Hálózat nevű egyetemista szerveződés csütörtökön hajnalban arról, hogy januárban tovább folytatják megmozdulásaikat. Mint írják, azért "hogy 2013-ban együttes erővel léphessünk fel a politikai manipuláció, a köz- és felsőoktatás ellehetetlenítése ellen". Az alábbiakban legújabb közleményüket idézzük és arra kérjük olvasóinkat, szavazzanak arról is, egyetértenek-e a HaHa céljaival.

"A pécsi Hallgatói Hálózat az újévben újult erővel folytatja az ellenállást!

2012 utolsó tiltakozó megmozdulásként a miniszterelnök Frizbi című műsorban tett nyilatkozatára válaszul like-kampányt indítottunk, aminek hatására az elmúlt napokban országszerte már több mint 5000-en like-olták a követeléseinket Orbán Viktor facebook lapján, jelezve, hogy egyetértenek ezekkel, és nem dőlnek be a kormány kapkodó, romboló intézkedéseinek, csitító ígéreteinek, és kifordított magyarázatainak.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=585293331487282&set=a.392002987482985.114435.337730912910193&type=1&theater

Ezzel a szóban forgó bejegyzés Orbán Viktor lapjának valaha volt legnépszerűbb olvasói hozzászólásává vált és az ellenálláshoz csatlakozók száma továbbra is percről percre nő.
http://www.facebook.com/orbanviktor/posts/10151360904691093

A miniszterelnök ugyan nem tartotta a szavát, a köz- és felsőoktatás "problémája" nem oldódott meg karácsonyra, mi viszont éppen ezért az ígéretünkhöz híven 2013-ban folytatjuk a megmozdulásokat a köz és felsőoktatás jövőéért. Január 8-án, kedden a pécsi bölcsészkar aulájában FOLYTATJUK! címmel megrendezzük REUNION című rendezvényünk folytatását, a pécsi középiskolai és egyetemi polgárság második közös fórumát.
http://www.facebook.com/events/491891847520115/?ref=3&__req=f  

A kormánnyal ellentétben mi hiszünk az egyenes beszédben, így az újév köszöntésére készítettünk egy kisfilmet, amelyben hallgatók, oktatók és szülők mondják el, mi a problémájuk, mért tiltakoznak, hogy megmutassuk, nem csak hőbörgünk, pontosan tudjuk, mit akarunk, tisztán átlátható érveink, céljaink és elvárásaink vannak, amiket szeretnénk minél többekhez eljuttatni, hogy 2013-ban együttes erővel léphessünk fel a politikai manipuláció, a köz- és felsőoktatás ellehetetlenítése ellen. http://www.youtube.com/watch?v=wi0C3FWbxkY&feature=youtu.be

Kérjük, ha módjukban áll segítsék munkánkat! Amennyiben további információra van szükségük ezen az e-mail címen állunk rendelkezésükre.

Segítségüket köszönjük!
Sikerekben gazdag, boldog új évet kívánunk! Üdvözlettel,
A pécsi Hallgatói Hálózat"

FOLYTATJUK! - A pécsi középiskolai és egyetemi polgárság második közös fóruma
Időpont: 2013. január 8. 16:00
Helyszín: Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának aulája

Bár még tart a vizsgaidőszak, a legutóbbi fórumon tartott szavazásunkhoz híven a Hallgatói Hálózat Pécs ismét fórumra hívja a köz- és felsőoktatás jövőjéért tenni vágyókat. 

Orbán Viktor nem tudta megtartani ígéretét, a köz- és felsőoktatás "problémája" nem oldódott meg karácsonyra. Magától és a politikusok félrevezető kommunikációs manővereitől nem is oldódhatott meg! Eljött az ideje annak, hogy megújult erővel folytassuk a munkánkat, hiszen válaszra már igen, de eredményre még nem sikerült sarkallnunk a kormányt!

A pécsi Hallgatói Hálózat 13 pontja:

A pécsi Hallgatói Hálózat által szervezett "REUNION - a középiskolai és egyetemi polgárság első közös fóruma" keretében a jelenlévő diákok, hallgatók, tanárok, oktatók és szülők egyetértenek abban, hogy a kormány oktatáshoz való jelenlegi hozzáállása elfogadhatatlan. Az átgondolatlan, elhamarkodott és felelőtlen intézkedésekkel szemben az alábbi követeléseket fogalmazzuk meg: 

1. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó, szakmailag megalapozott reformját az érdekeltek bevonásával, akik a diákok, tanárok, szülők és az intézményfenntartók.
2. Ne korlátozzák az egyetemek szellemi, gazdasági és szervezeti autonómiáját.
3. Követeljük a forráskivonás azonnali leállítását és az eddigi elvonások kompenzálását. Az állam garantálja a minőségi felsőoktatás működéséhez szükséges folyamatos és átlátható finanszírozást! 
4. A felsőoktatás finanszírozási rendszerének egyik elemét képezheti egy, a szakértők és érdekképviseletek bevonásával kialakított, méltányos tandíjrendszer, de ehhez szociális és teljesítményalapú ösztöndíjrendszer kidolgozását követeljük.
5. Ellenezzük a hallgatói szerződés jelenlegi formáját, mivel az EU szabad munkaerő áramlást biztosító alapelvével szemben áll. A kormány ne a hallgatói szerződéssel, hanem vonzó munkalehetőségekkel és európai színvonalú életkörülmények biztosításával tartsa itthon a fiatalokat!
6. A felsőoktatásban történő változtatásokat felmenő rendszerben kell bevezetni. A diákoknak törvénybe foglalt joga legyen, hogy középiskolába kerülésükkor ismerhessék a majdani felsőfokú képzésükre vonatkozó feltételeket. 
7. Az államilag támogatott képzésbe való besorolás továbbra is az érettségi eredmények alapján működjön, de a második félévtől legyen lehetőség arra, hogy félévenként, évfolyamonként és szakonként változzon az önköltséges illetve az államilag támogatott tanulók köre a tanulmányi eredmény alapján, ezzel motiválva a diákokat tanulásra, a minőségi felsőoktatás érdekében.
8. Tiltakozunk a támogatott egyetemi férőhelyek önkényes, központi szétosztása ellen. Az államnak nem csak pénzben mérhető gazdasági hasznot hozó állampolgárokra van szüksége.
9. A szociálisan hátrányos helyzetű diákoknak biztosítani kell az egyetemekre való bejutás lehetőségét, valamint az egyetem sikeres elvégzésének feltételeit.
10. A speciális képzésmódot igénylő, hátrányos helyzetű diákok oktatási intézményeitől ne vonják el a támogatást, illetve az eddigi elvonásokat kompenzálják.
11. Szükség van a szakmunkásképzés nyugati mintára történő átalakítására, perspektívára a szakmunkás létben, hogy ez reális alternatívája legyen a főiskolai és egyetemi képzéseknek.
12. A minőségi köz - és felsőoktatás érdekében követeljük a tanárok és oktatók korrekt bérezését és a megfelelő munkakörülmények biztosítását.
13. Követeljük a 21. század munkaerő-piaci sajátosságait figyelembe vevő életpálya tervezést és pályaválasztást érdemben segítő, támogató közép- és felsőfokú oktatást.

Mindezeket a demokratikus alapelvek, az esélyegyenlőség, a tudáshoz való hozzáférés szabadságának és a társadalmi mobilitás védelmében fogalmaztuk meg. (Pécs, 2012. december 20.)