Megnyílik a Balkán kapuja

2010. november 02. kedd 18:58

Megnyílik a Balkán kapuja
Negyedik alkalommal rendezik meg a Kelet-Nyugati Átjáró elnevezésű találkozót, amely a Balkán-félsziget kulturális sokszínűségét kívánja bemutatni. Idén november 3.-6. között zajlik a Találkozó a Balkán Kapujában Nemzetközi Interdiszciplináris Konferencia, mely a „kulturális különbözőség" és a „vendégszeretet" témáját járja körbe filozófiai, irodalmi szempontból. Ezzel párhuzamosan a Balkán Világzenei Fesztivál várja a keleti és nyugati zenei hagyományt ötvöző hazai és külföldi előadók koncertjeivel a közönséget. A rendezvény több helyszínen is zajlik, a világzenei koncertek belépődíjasak.

Az idei Kelet-Nyugati Átjáró konferenciájának középpontjában a kulturális különbözőség esélyei - a határtalan vendégszeretet etikája, poétikája és politikája témakör áll. Hazai és külföldi tudósok, művészek és irodalmárok különböző tudományterületek felől, Európa és a Balkán közti átjárhatóság jegyében mutatják be kutatásaikat, mondják el gondolataikat. Közöttük lesz a kortárs filozófia egyik legfontosabb gondolkodója, az amerikai Gary Shapiro, a japán ökofilozófus Abe Hiroshi, a világszerte elismert török filozófus-költő Oruc Aruoba, a holland zenetudós Marcel Cobussen, a New York-i Nietzsche Kör vezetője Rainer J. Hanshe és a magyar irodalmi és tudományos élet neves személyiségei is. A konferencia eseményei november 3-án a pécsi Művészetek és Irodalom Házában, november 4-6-án pedig a Dominikánus Házban zajlanak.

Emellett a Balkán Világzenei Fesztivál koncertjei várják az érdeklődőket, melyek az első napon, november 4-én a PTE Dr. Romhányi György Aulájában, november 5-én és 6-án pedig az Uránia Moziban 19.30 és 21.00 órakor kezdődnek. Elsőként a Vajdaságból érkező Lajkó Félix zenészbarátaival lép fel. Játékában a kortárs klasszikus zene, a magyar és más kelet-európai, balkáni népzenék motívumai, a dzsessz és a blues is keveredik. A koncerten állandó zenésztársa és barátja, Brasnyó Antal brácsás kíséri, de fellépnek a hazai jazz-élet kiválóságai, Dresch Mihály (szaxofon) és Szandai Mátyás (bőgő) is. Őket követi az egészen más zenei világot képviselő Mercan Dede, törökországi származású, jelenleg Montrealban élő DJ, producer és zenész, aki a török szufi-zenét ötvözi a nyugat-európai elektronikával.

A második napon az újvidéki Boris Kovac és a La Campanella Orchestrát (képünkön) láthatjuk az Uránia színpadán. Melankolikus balkáni népzenéjük az esküvői, temetési fúvószenét és a tangó hangulatát is felidézi. Boris Kovac után a Söndörgő tamburazenekar lép színpadra, ahol vendégénekesként a hazai népzenei élet egyik legismertebb énekesnője, a többszörös eMeRTon díjas Herczku Ágnes is énekel.

A harmadik napon a Yakaza Ensemble és a Fanfara Shavale muzsikál a Balkán kapujában. Egészen széles zenei repertoárt mutatnak be, a tradicionális török kultúrától kezdve a belső-ázsiai népek hagyományain és a japán zenén át egészen a modern elektronikus effektekig.

A konferencia ingyenes, a zenei koncertekre jegyek elővételben kaphatóak a Pécsi Kulturális Központ Információs Irodájában (Pécs, Széchenyi tér 1.).
Részletes program:
http://pecsikult.hu/hu/events/show/50700/kelet-nyugati-atjaro-2010

Helyszínek: PTE ÁOK Aula, Uránia Mozi, Dominikánus Ház, Művészetek és Irodalom Háza
Időpont: november 3-6. (szerda-szombat)
Belépődíj a koncertekre: 1500-2500 Ft

Takács T.