Kiállítás savanyúvízi készületekből

2011. március 21. hétfő 19:28

Kiállítás savanyúvízi készületekből
A víz világnapja tiszteletére rendhagyó, egyhetes programsorozat született pécsi civilek, intézmények és cégek összefogásával. A rendezvény részeként két kiállítás is nyílik március 22-én a Tudásközpont gyerekkönyvtárában: a péntekig látogatható interaktív tárlat a "Víz a városokért - városok a vízért" és a nagyobb lélegzetű, április 5-ig nyitva tartó szikvízrelikviák-szikvizes palackok kiállítása. A rendezvénysorozat része lesz március 26-án egy Balokány liget-beli nyílt nap szökőkútavatással és színes családi programokkal.

A Balokány Ligetért összefogás aktív szerepvállalásával rendhagyó együttműködés jött létre környezettudatos pécsi cégek, intézmények és civil szervezete között: egy programsorozat a víz világnapja tiszteletére.

Az egyhetes rendezvény március 22-én veszi kezdetét, két Tudásközpont-beli kiállítással. Az újonnan megnyílt intézmény gyerekkönyvtárában Víz a városokért - városok a vízért címmel egy interaktív kiállításon vehetnek részt az érdeklődők, valamint megtekinthetnek egy szikvizes palackokból és más relikviákból álló tárlatot is.

Ez utóbbi többek között Jedlik Ányos világhírű találmánya, a szódavízgyártó gép - ahogy a feltaláló elnevezte: apparatus acidularis, avagy "savanyúvízi készület" - kétszáz éves történelmébe enged bepillantást. Mert a szikvíz ma már történelem, még azzal együtt is, hogy elvétve még a mindennapok része.

Jedlik Ányos, a zseniális magyar fizikus szódavízgyártó készülékének megszerkesztése után, 1826-ban szikvízüzem létesült, aminek révén a frissítő ital rövid idő alatt hallatlan népszerűségre tett szert. Jedlik a "pezsgő vizet" még pusztán az ízéért kínálta kóstolásra (azoknak, akik "borral nem élvén", megszomjaznak), s egyben felfedte számos jótékony gyógyászati hatását is. Néhány évvel később, a kolerajárvány idején például szikvízzel enyhítette a betegek szenvedéseit.

A szénsavas hungarikum sikertörténete két évszazadon át töretlen volt, csak napjaink PET-palackos ásványvízdömpingje szorította ki, a házi szódagyártással és az ehhez szükséges eszközökkel egyetemben. A szegények és gazdagok üdítője, és annak borral vegyített változata, a kultúritallá nemesült spritzerből lett fröccs, az idők során tekintélyes mennyiségű tárgyi emléket hagyott ránk.

A Tettye Forrásház ezekből a mára kultúrtörténeti jelentőségű szikvíz-relikviákból állította össze a Tudásközpontban látható kiállítást, Tibold Zita és Bánffi István magángyűjteményére alapozva. A számos ritkaság pécsi felajánlásokkal is kiegészült.

A rendezvénysorozat harmadik vezető programja lesz a március 26-ai nyílt nap a Balokány ligetben, ahol családi programokon, valamint a példaértékű civil összefogásban megújult Aranyeső-forrás és szökőkút ádatási ünnepségén vehetnek részt az érdeklődők.

Víz a városokért - városok a vízért (interaktív kiállítás):
Megtekinthető: március 22-26-ig, 8 és 18 óra között
Helyszín: Tudásközpont, Körbirodalom Gyermekkönyvtár

Szikvízrelikviák kiállítása:
Megtekinthető: március 22-től április 5-ig, keddtől péntekig 8 és 18 óra között, szombaton 10 és 18 óra között.
Helyszín: Tudásközpont, Körbirodalom Gyermekkönyvtár

Nyílt nap a Balokány ligetben:
Időpont: március 26. szombat, 10-12 óráig.

A kiállítások ingyen megtekinthetők.

Király Erika - Fotó: Dombóvári Hírcentrum, Wikipedia/Takkk