Aki átfestette Lenin portréját

2011. március 24. csütörtök 18:56

Aki átfestette Lenin portréját
Pinczehelyi Sándor életmű-kiállítása után újabb nagy formátumú magyar művész alkotásai kerülnek a falakra a Zsolnay Negyed Kiállítóterében. Tóth Menyhért festőművész Fényima című tárlata lesz az első az idei év kiállítássorozatában: március 25-től május 15-ig látogatható. A festmények a Kecskeméti Képtár gyűjteményéből érkeztek, ahol a művész teljes életművének több mint kilencven százaléka található.

Tóth Menyhért (1904-1980) az elmúlt század magyar képzőművészei közül talán a legöntörvényűbb volt, és ez az egyik oka annak, hogy képei egyediek, sehova nem sorolhatók. Az önjáró művész nem követett semmilyen nemzetközi vagy hazai trendet, elszigeteltségben, ösztönösen alkotott - méltó elismerést, Kossuth-díjat is csak posztumusz, 1990-ben kapott. 

Munkássága mentes a korszak ideológiájától is: igaz, a második világháború után nekikezdett egy Lenin-portrénak, de megtudva, hogy kik ügyködnek még rajta kívül ezen a témán, letett szándékáról. Aztán a hetvenes években a félkész portrét megfosztotta a kommunista vezér jellegzetes vonásaitól, és egy bölcs gondolkodóvá alakította - a különleges és enigmatikus alkotás ma a Filozófus címet viseli (lásd címlapfotónkon).

A képzőművészeti főiskola befejezése után (ahol Vaszary János volt a mestere) Miskére költözött vissza, ahol gyerekkorát is töltötte. Az 50-es évek végéig szobafestőként és földművesként élt, de közben a festészettel sem hagyott fel. A falu, a természet ihletében alkotott, egy falusi ember gondolat- és érzésvilágával. Művein a stílusok sokasága megfigyelhető, az ősi-népi, naturális valóságábrázoláson, az absztraháláson, a stilizáláson át a kalligrafikus, geometrikus jegyekig.

A hagyományos értelemben vett klasszikust kerülte ("két vállra a klasszikusokkal" - mondta), de a harmóniát a groteszkben is megtalálta. A művészettörténészek Tóth Menyhértet, bár egyedisége révén párhuzamok állítására alkalmatlan, stílusában leginkább Van Gogh-hoz vagy Csontváryhoz hasonlítják. Csak élete vége felé vált nemzetközileg is elismert festővé, alkotásai ekkor kerültek méltó gondozás alá.

A pécsi Fényima című tárlaton a művész közismert alkotásai mellett a szakma vagy a közönség számára eddig ismeretlen, esetleg kevésbé ismert művei is láthatók lesznek. A kiállítást ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, a kiállítás kurátora nyitja meg - Fényima című monodrámájának részletét Bodor Gergő olvassa fel.

A kiállítás megnyitója: március 25-e, 17 óra. Megtekinthető: május 15-ig.
Helyszín: Zsolnay Kulturális Negyed, Pécsi Galéria Kiállítótér
Jegyárak: 500 Ft (felnőtt); 250 Ft (nyugdíjas és diák)

A címlapon Tóth Menyhért Filozófus, cikkbeni képünkön Parasztok című alkotása látható.

Király Erika