Tovább húzódik a Suez-per, 10 milliárd a tét - új szakértőt rendelt ki a bécsi választott bíróság
2013. március 26. kedd 17:48

Várhatóan nem születik döntés márciusban a pécsi önkormányzat és a francia energiaszolgáltató közötti perben, miután az ítéletről dönteni hivatott bécsi választott bíróság - amelynek Dr. Kecskés László személyében pécsi tagja is van - új szakértőt rendelt ki az ügyben. Mindez azt jelenti, hogy továbbra sem tudni, hogy a több mint három éve húzódó ügyben esetlegesen mennyi pénztől lesz kénytelen „megszabadulni" a város a korábbi vízszolgáltató, a Pécsi Vízmű részvényeinek kivásárlása, valamint az elfoglalt székház és a franciák kiesett bevételeinek kompenzálása végett.
A legutóbbi hírek arról szóltak, hogy talán idén márciusban megszülethet a döntés abban a perben, amely a pécsi önkormányzat és a francia tulajdonú Suez Environnement között kezdődött 2011 novemberében. A francia cég a bécsi választott bíróságra benyújtott keresetében közel 10 milliárd forint (32,3 millió euró) kártalanítást kér a várostól a Pécsi Vízmű székházának elfoglalásáért és az elmaradó bevételekért.
Egy évvel ezelőtt a pécsi polgármesteri kabinetiroda közleménye szerint a Suez elismerte, hogy túlzó a kártalanítási igénye, miután a fővárosi Vízművek visszavásárlásával kapcsolatban megkötött megállapodás értelmében Budapest 15,1 milliárd forintot fizet a Suez-RWE konzorcium 25 százalékos tulajdonrészéért.
A kabinetiroda akkori közleménye úgy szólt, „ez egyértelműen azt jelenti, hogy a Pécscsel szemben támasztott követelések hozzávetőlegesen tízszeresen túlzóak, és így a Suez keresete tarthatatlanná vélik Bécsben. Budapesten ugyanis a Pécsi Vízműnél tízszer nagyobb cégről, tízszer több vagyonelemről, valamint lényegesen hosszabb szerződött időszakról volt szó".
Szabó Iván ügyvéd (képünkön), a pécsi önkormányzat jogi képviselője megkeresésünkre azt mondta, nem nyilatkozhat addig, ameddig tart a per, annyit azonban elárult, hogy miután a bíróság új szakértőt rendelt ki az eljárásban, nem várható ítélet márciusban - sokkal inkább hónapok múlva.
Nyirati István, a Pécsi Vízmű igazgatója - akit januárban tanúként meghallgattak a perben - érdeklődésünkre nem kívánt állást foglalni abban, hogy valós-e a francia multi tízmilliárd forintos igénye.
- Sok olvasata van az ügynek. Én pécsi lakosként mindenesetre nulla forintot tartanék reálisnak, mert nem érdemes kifizetni egyetlen fillért sem feleslegesen. Természetesen az eljárás pénzbe kerül, de hogy mennyibe, azt nem tudom. A felek azért mentek el bíróságra, mert igényeik túl messze vannak egymástól. A részvények ára ténylegesen két-hárommilliárd forintot érhet, a kérdés az, hogy mekkora a büntető felár.
A kártérítés tárgya az elmaradt haszon. Mivel nem közös megegyezéssel történt az elválás, így a bíróságnak kell döntenie az ügyben, ebből adódóan nyilván többletköltségei lesznek a városnak.
- A döntés után válik el az is, hogy mi lesz a még meglévő Pécsi Vízmű sorsa. A tulajdonosok - Pécs városa és tíz település - határoznak arról, hogy mit szeretnének majd tenni vele. Mi jelenleg 21 településen szolgáltatunk, a feladatunk az, hogy a meglévő, adott keretek között megfelelő minőségű szolgáltatást nyújtsunk - tette hozzá Nyirati.
H. L. B. - Fotó: Kováts Judit
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Mától a háztartási cikkekre is...
- Égő épületből hoztak ki egy embert a...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Vadászgépek hasítanak Baranya egén a...
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Huszonöt határsértőt tartóztattak fel...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...