"Példátlan fejlesztés előtt áll a Pécsi Tudományegyetem" - 24 milliárd kormányzati támogatás érkezik

2016. február 09. kedd 10:33

Megalapozhatja a Pécsi Tudományegyetem (PTE) jövőjét a hamarosan elinduló, példátlan fejlesztés - jelentette ki Bódis József rektor kedden a baranyai megyeszékhelyen tartott sajtótájékoztatón. 

Bódis József (képünkön) felidézte, hogy a PTE mintegy 24 milliárd forint kormányzati forrást fordíthat idéntől 2019-ig a külföldi hallgatók számának jelentős növelésére, az oktatás minőségének emelésére, campusfejlesztésre és a klinikum modernizációjára.

A rektor arra is kitért, hogy bár a Modern városok program keretében megvalósuló fejlesztések zászlóshajója a pécsi orvosképzéshez kötődik, a teljes program számos más - elsősorban idegen nyelven folyó - képzést is érint.
A fejlesztések keretében modernizálják a klinika Rákóczi úti épületeinek egy részét, illetve az egészségtudományi kar épületegyütteseit - olvasható az eseményen kiosztott írásos összegzésben.

Földesi Gabriella, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) főosztályvezetője kiemelte, a fejlesztésnek köszönhetően a jelenlegi mintegy 2700-ról 2020-ig ötezerre emelkedhet a Pécsen tanuló külföldi hallgatók száma. Közölte, a kormány 2016-ban 4,5 milliárd forintot, 2017-ben 12,3 milliárdot, az azt követő években pedig évente négymilliárd forint feletti összeget biztosít az egyetemnek.


Jenei Zoltán, a PTE kancellárja úgy fogalmazott, "a 24 milliárd forintos induló keret kiegészülve az európai uniós pályázati forrásokkal négy év alatt 40 milliárd forintos programot jelenthet az egyetem számára".

A kancellár fontosnak nevezte, hogy az egyetem úgy alakítsa közbeszerzési eljárásait, hogy azokban minél nagyobb arányban tudjanak részt venni pécsi és baranyai vállalkozások. Reményének adott hangot, hogy a fejlesztések 5-6 milliárd forintos magántőke-beruházást is vonzhatnak. Példaként ingatlanberuházásokat és szolgáltatásfejlesztéseket említett Jenei Zoltán.

Miseta Attila, a PTE Általános Orvostudományi Karának dékánja kifejtette, mind az oktatói állomány, mind az infrastruktúra tekintetében elégtelenek a feltételek az orvoskaron, így azok fejlesztése szükséges. Közölte, az eredetileg 200 fősre tervezett évfolyamokon rendszeresen 600 hallgatót oktatnak. Kiemelte, a fejlesztések az oktatás minőségének emelését is célul tűzték ki.


Páva Zsolt (Fidesz-KDNP), Pécs polgármestere az eseményen azt mondta, a PTE fejlesztése révén a baranyai megyeszékhely is erősödni tud, jelentősége tovább növekedhet.



MTI