Leleplezték a pécsi szobrászművész, Pál Zoltán köztéri alkotását Győrben

2015. október 05. hétfő 17:25

Leleplezték a pécsi szobrászművész, Pál Zoltán köztéri alkotását Győrben

Leleplezték Pál Zoltán Munkácsy-díjas, pécsi szobrászművész Pulzus című köztéri alkotását Győrben, a Dunakapu téren hétfő délután. A kör alakú polírozott, rozsdamentes lencse, amelyben a tér tükröződik, 360 fokban forgatható mindkét irányban.

Avatóbeszédében Borkai Zsolt, a megyeszékhely polgármestere arról beszélt, hogy a cél egy olyan köztéri alkotás elhelyezése volt, amely az egykori Dunabástya előtti térrészen időoszlopként, művészi eszközökkel jeleníti meg a város múltját, jelenét, kifejezi jövőképét és a mai kor köztéri művészetének formavilágával gazdagítja a történelmi belváros nevezetességeinek sorát.

A meghívásos pályázaton Pál Zoltán Munkácsy-díjas szobrászművész kapott lehetőséget a köztéri alkotás megvalósítására, amelyre az önkormányzat a tavalyi büdzséből a Lüktető belváros néven ismert projektből különített el 21 millió forintot.

Pál Zoltán az MTI érdeklődésére elmondta, hogy a köztéri alkotás négy méter magas, a felülete 32 négyzetméter, súlya pedig 1700 kilogramm. A rozsdamentes acélt mérete miatt a németországi Siegenben kovácsolták, de a lencséket már Kunszentmiklóson hegesztették össze.

A Pulzus-szobor azt jelzi, hogy az előtte lévőnek köze, viszonya van a városhoz - fogalmazott az alkotó.

Kifejtette: Győr egy sikeres város, s nyilvánvalóan eredményességét úgy tudja versenyben tartani, ha tisztában van önmagával, újra és újra felméri lehetőségeit, kijelöli képzeletbeli határait. Az önmegismeréshez ugyanakkor szükséges egy közvetítő, jelen esetben a tükör, amely láttatja a várost, múltját, jelenét és jövőjét.

Hozzátette: a másfél évvel ezelőtt kezdődött munka során "reneszánsz embernek" érezte magát, mert nem egyedül, elkülönülve dolgozott, hanem egy közösség tagjaiként. Segítőinek a szobor lába mellett egy emléktáblával köszönte meg az együttműködést.

A szoborban szimbolikusan tükröződnek a város történelmi nevei - ókori latin nevén Arrabona, középkori latin nevén Jaurinum, németül Raab, törökül Janik kala, mai nevén Győr - és négy folyója, a Duna, a Rába, a Rábca és a Marcal.

MTI - Fotó: Körtvélyesi László