Gyász: elhunyt Bachman Zoltán pécsi építész, a Nemzet Művésze, 70 éves volt

2015. július 02. csütörtök 14:37

Gyász: elhunyt Bachman Zoltán pécsi építész, a Nemzet Művésze, 70 éves volt

Július 2-án türelemmel viselt, hosszan tartó betegség után, 70 éves korában elhunyt Bachman Zoltán, a Nemzet Művésze, a Pécsi Tudományegyetem Kossuth- és Ybl-díjas professor emeritusa - közölte csütörtökön az universitas.

Bachman Zoltán Kossuth-, Steindl-, Ybl-, Pro Architectura-, Szent-Györgyi Albert-, Princz Gyula és Prima Primissima díjas építész volt.

Pécs építészetének és örökségvédelmének meghatározó alakja távozott. Ő tervezte többek között a pécsi Dóm Múzeumot, az Expo Centert, valamint a PTE Szentágothai János Kutatóközpontot. A pécsi Ókeresztény Mauzóleum - mely 2000-ben világörökségi diplomát kapott - helyreállítása országosan ismertté tette nevét.

Bachman Zoltánnak komoly érdemei voltak a pécsi építészoktatás megszervezésében, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán működő Breuer Marcell Doktori Iskola létrehozatalában meghatározó szerepet játszott. Hét Junior Prima díjas hallgatót nevelt ki.

Az elhunytat a Pécsi Tudományegyetem és a PTE Műszaki és Informatikai Kara saját halottjának tekinti, és megrendülten osztoznak a család fájdalmában.

 

Életművét bemutató kiállítása nyílik pénteken Bachman Zoltánnak a Pécsi Galériában. 

A kiállítás megnyitójára július 3-án, pénteken 17 órakor kerül sor a Pécsi Galériában. A megnyitón köszöntőt mond Dr. Hoppál Péter, kultúráért felelős államtitkár. A kiállítást megnyitja Markó Balázs DLA, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának dékánja. 

Az általa tervezett Pécsi Galériában bemutatásra kerülő kiállítás képet ad életművéről, egyúttal az építészeti iskolájához kapcsolódó kör, valamint tanítványai építészeti munkásságáról is. Az anyag másik része főként az építészeti feladatokhoz kapcsolódó grafikákból készült válogatás. 

Bachman Zoltán munkásságának gerincét a műemléki feladatok adják. A pécsi ókeresztény emlékek közül elsőként a Szent István téri mauzóleum és sírkamra rekonstrukcióját tervezte, amely 1986-ban nyílt meg. Nagy szerepe volt abban, hogy a síremlék-együttes 2000-ben elnyerte az UNESCO világörökségi címét, majd hat évvel később tervei alapján valósult meg a Cella Septichora és a hozzá kapcsolódó látogatóközpont, amely korszerű építészeti eszközökkel mutatja be az ókeresztény sírokat. Jelentős munkája a Káptalan utcában épült Dóm Múzeum, amely a székesegyház középkori kőfaragványainak ad otthont. 

Az utóbbi évek legjelentősebb munkája a Pécsi Tudományegyetem beruházásaként megvalósult Szentágothai János Kutatóközpont épületegyüttese. Életműve legmaradandóbb részének azonban az oktatásban elért eredményeit tekinti. Meghatározó szerepe volt abban, hogy a Pollack Mihály Műszaki Főiskolán megindult építész képzés mára a Pécsi Tudományegyetem fakultásaként egyetemi szinten működik.

2003-ban szervezte meg az építész szak doktori iskoláját, amely Breuer Marcell nevét vette fel. Az oktatásba bevonta Pécs vezető építészeit, szakmai-baráti kapcsolatai révén a doktori iskola hallgatói országos hírű, Kossuth- és Ybl-díjas építészek irodáiban szerezhetnek gyakorlatot. Bachman Zoltán iskolateremtő, közösségépítő szelleme teljesedik ki azokban a fiatal építészekben, akik munkájának folytatóiként a közeljövő építészetét formálják majd.

Forrás: PTE/ZSÖK Nkft.