Egészséges ivóvízhez jut négy baranyai település

2015. május 04. hétfő 13:17

Sikeres próbaüzemet követően zárul a Magyarmecskén, Magyarteleken, Kisasszonyfán és Gilvánfán megvalósított ivóvízminőség-javító program. A települések által e célból életre hívott társulás nettó 152 millió forintos fejlesztést valósított meg. Az összefogás sikerét mutatja a korszerű vízmű, amely több mint 1200 lakos életminőségének javítását szolgálja. 

A négy község ivóvizét közös vízellátórendszer szolgáltatja. A kútból nyert nyers víz több összetevője is meghaladta a rendeletben előírt határértéket. A mérések szerint magas volt az arzén-, a vas-, a mangán- valamint az ammóniumtartalom. 

Ezért mindegyik település szerepelt az Ivóvízminőség-javító Program felgyorsításáról szóló kormányhatározathoz kapcsolódó "arzénos települések" listáján. A megoldásra pályázati lehetőség állt rendelkezésre, amelyen sikerrel szerepeltek, elnyerve az Európai Unió és a magyar állam 135 millió forintos támogatását. Az önkormányzatokra háruló mintegy 17 millió forintot kitevő önrészt a BM Önerő Alap segítette. E források révén úgy valósulhatott meg a több mint 152 millió forintos beruházás, hogy a lakosságnak semmilyen anyagi terhet nem jelentett.

A beruházás keretében Magyarmecskén két új kút fúrása történt meg, a régi kút tartalék kútként megmaradt. A megfelelő minőségű ivóvíz biztosítása érdekében biztonságos, modern víztechnológiát építettek ki. Ez megoldja a kútvíz arzén-, vas, magán- és ammóniumtartalmának eltávolítását. Elkészült az új kezelőépület is, a környezetét parkosították. A két új kút nyersvizét bevezették a vízműtelepre, ahol megtörténik a víz tisztítása. Gilvánfa Varga telepen kiépítésre került egy új megfelelő átmérőjű gerinc vezeték melyre a régi és új ingatlanok rákötésre kerültek. A szakemberek átépítették a gerincvezetéken lévő közterületi csomópontokat, és átmosták a teljes hálózatot.

A „Magyarmecske és Térsége Ivóvízminőség-javító Program" teljes költségvetése 152 096 750 Ft volt. Az Európai Unió és a magyar állam támogatásának köszönhetően ma már korszerű, 21. századi technológia szolgálja a lakosság ivóvízellátását.

Forrás: Ivóvízprogram Információs Központ