Pécsi arcok (3.): Besenczi Árpád

2007. december 01. szombat 20:51

Pécsi arcok (3.): Besenczi Árpád

- Éppen tizennégy évvel ezelőtt szerződött el Budapestre. Hogyan emlékszik a pécsi évekre?
- Lélekben mindig is pécsi maradok, itt születtem, s azt a huszonnyolc évet nehéz elfelejteni, melyet Pécsett töltöttem. Mikor Pestre elkerültem, az első időszakban még nagyon sokszor hazajártam, de ahogy egyre több lett a munka, kevesebb időm maradt erre, így manapság három-négy havonta jövök: a szüleimhez, az öcsémékhez. Édesapámmal pedig sokszor megyünk a szőlőbe: egy kis zsíros kenyér, hagyma és bor, talán nincs is ennél jobb.

- Mi volt a váltás oka?
- Akkoriban ugyan nagyon jól ment a szekér Pécsett, a nemzeti színházban Ádámot játszottam Az Ember tragédiájában, de a József Attila Színház igazgatója meghívott vendégszínésznek. Miután nem voltam különösebben lekötve, bepakoltam az autóba és felmentem Pestre. Másfél évig kétlaki életem volt, a főváros és Baranya között ingáztam, végül a Budapest mellett döntöttem.

- Mennyire volt nehéz elhagynia a várost?
- A váltás nem viselt meg, örültem is neki, hiszen így egyre nagyobb ismertségre tehettem szert, abban időben kerültem a magyar televízión futó Szeszélyes Évszakokhoz, a műsornak ma egy kereskedelmi csatornán van a folytatása. Amúgy mindig is vonzott a főváros, a pezsgés, azt viszont meg kellett szoknom, hogy ott senki sem ismer, s hiába mondtam, hogy Pécsett ebben és ebben a darabban játszottam. A jogi végzettségem aztán meg pláne nem érdekelt senkit.

- Jellemzően vidám előadásokban látjuk. Van ennek valami különleges oka? Ezt választotta, vagy a sors rendezte így?
- A repertoáromban akad azért komoly darab, hiszen Ibsen Nórájában a férj főszerepét játszom, Shakespeare „Ahogy Tetszik" darabjában pedig egyszerre az elűzött, és a gonosz herceget is én testesítem meg a színpadon. Az ellenben igaz, hogy legtöbbször könnyedebb előadásokban láthat a közönség, aminek két oka lehet. Egyrészt a József Attila Színházban is a vidámabb darabok futnak, hiszen elég szomorú az élet körülöttünk, s egy tragédiára nagyon nehéz este becsalogatni a nézőket. Másrészt azt mondják, ez tulajdonképpen alkati kérdés.

- A Helység Kalapácsának egyszemélyes előadásával járja az országot. Miért esett a választása Petőfi Sándor művére?
- Valójában ez is Pécshez kötődik. Még nyolcvanas évek végén id. Bagossy László - aki az egyetemi színháznál volt mentorom - találta ki, hogy készítsünk egy rendhagyó irodalomórát gimnazistáknak. A Helység Kalapácsára esett a választás, s ehhez Nagy Imre professzor úr írt egy bevezetőt - s így adtuk elő. A Petőfi mű később annyira megtetszett, hogy Sztarenki Pál írt hozzá egy kerettörténetet, majd megspékeltük néhány bordallal, szerelmes verssel, valamint a Kusturica film, a Macskajaj zenéjével. A darab ma már tényleg a szívem csücske, játszottam már Pécsett, Erdélyben, börtönben és pszichiátriai intézetben is. Immáron túl vagyok a századik elődadáson, hamarosan Göteborgban is bemutatom.

- Kire emlékszik szívesen, és kit felejtene el a pécsi időkből?
- Szerencsére csak szép emlékeim vannak, s rengeteg barátot szereztem: néhány név a teljesség igénye nélkül. Barátság fűz a JESZ jelenlegi vezetőjéhez, Tóth Andáshoz, Vidákovics Szláven és Lipics Zsolt színművészekhez, de Juhász László újságíró, illetve a színész Stenczer Béla is nagyon közel áll hozzám.

- Mikor láthatjuk újra Pécsett?
- A december nagyon sűrűnek ígérkezik, de ha minden igaz, gimnáziumi magyar tanáromnak, Tóth Károlynak januárban jelenik új kötete, ő pedig rendszeresen megkér arra, hogy olvassak fel részleteket a könyveiből. Ám ha a munka miatt hívnak Pécsre, akkor is mindig nagyon szívesen jövök. A pécsi nyári szabadtéri játékokon rendszeresen fellépek, két éve a Hajmeresztőt játszottuk, tavaly a Karnyónét, s az első rendezésem, a Házasságlevél is bemutatkozott már.

- A színész válogatott tagjaként melyik poszton játszik?
- Nagyon élvezem a focit, s nemcsak a mozgás öröme, hanem csapat miatt. Amúgy nagypályán balösszekötőként rúgom a bőrt, mondják Roberto Carlos óta nem volt ilyen balláb a földkerekségen. Kispályán pedig irányító vagyok, osztogatok - s talán azért, mert szeretek a középpontban lenni...


KIHAGYTA AZ ELSŐ KÉT RÉSZT?


1. KLAUSMANN VIKTOR (UNIVERSITAS PÉCS, ABLAK, SZERENCSEKERÉK):
KLIKK IDE!
2. ERŐS ANTÓNIA (MTV PÉCSI KÖRZETI STÚDIÓ, RTL KLUB, HÍRADÓ):
KLIKK IDE!

Bóka Máté - Fotó: Tóth László