Révész Mária: csatlós városvezetés

2008. július 02. szerda 12:54

Révész Mária: csatlós városvezetés
Szekeres Imre honvédelmi miniszter június 28-án, a Magyar Televízió Napkelte című műsorában úgy fogalmazott, az általa vezetett tárca a továbbiakban is a Tubesen kívánja megépíteni a tervezett NATO-radart. Lapunk hétfői számában tettük közzé a városvezetés hivatalos álláspontját, amelyben úgy nyilatkoznak, minden törvényes eszközt igénybe fognak venni, hogy megakadályozzák az építkezést. Az alábbiakban Révész Mária, a Fidesz pécsi elnöke erre reagáló közleménye olvasható.

„Sajnálattal értesültünk arról, hogy Szekeres Imre honvédelmi miniszter változatlanul tervezi a NATO-radar felépítését a Tubesen.

A 2007 tavaszán megtartott népszavazáson közel 40 ezer pécsi polgár tiltakozott az ellen, hogy a radart a Tubesen építsék meg.

A honvédelmi tárca semmibe vette e 40 ezer pécsi polgár akaratát és megindította a radarral kapcsolatos engedélyezési eljárást. A pécsi önkormányzat szocialista-szabaddemokrata többsége a kormány és a honvédelmi tárca csatlósaként nem a pécsi polgárok akaratát képviselte a 2007 tavaszán.

Az ellenzék kezdeményezte a radar építésének megakadályozására alkalmas változtatási tilalom kimondását. A városvezető koalíció rendre lesöpörte ezeket a javaslatokat, egy esetben a rendkívüli közgyűlést távolmaradásával szabotálta és minden módon megpróbált kibújni az önkormányzat kezében lévő egyetlen eszköz alkalmazásától, a változtatási tilalom kimondásától, megszavazásától.

Álságos az önkormányzat vezetésének 2008. június 30-i nyilatkozata: „minden eszközzel próbálkozik a város" - írják, amikor már nincs a kezében az ügy, nincs többé eszköze. A városnak az eljárásba történő bejelentkezése, az engedély keresettel történő megtámadása már csak politikai fogás: a felelősség alóli kibújás kísérlete. A civil szervezetek és magánszemélyek megtették ugyanezt, tehát az önkormányzat beavatkozása nélkül is folyik a per, amely kimenetele azonban bizonytalan.

Tisztelt Polgármester úr, tisztelt szocialista, szabaddemokrata képviselők! A pécsiek nem felejtik el, hogy Önök az egyetlen és legfontosabb lépést több alkalommal is (2007. március 12-én, 2007. március 22-én, 2007. május 31-én) elszabotálták.

A változtatási tilalom volt az egyetlen eszköz az önkormányzat kezében, ami alkalmas lett volna a Tubesre építendő radar engedélyezésének megakadályozására. Ezt Önök nem szavazták meg! Ezért minden Tubesért való aggódásukat kifejező nyilatkozatuk hiteltelen!

Dr. Révész Mária

Fidesz Pécs városi Szervezetének elnöke"


Kővári János, az Összefogás Pécsért Egyesület alelnökének közleménye:

"Szekeres Imre a minap nyilatkozott a honvédség feladatairól és társadalmi megítéléséről.

Többek között beszélt a légvédelmi feladatokról és ezek között megemlítette, hogy a Tubesre tervezett radar megépítésére 2010 előtt nem lát esélyt, ezért a jelenlegi radarrendszer karbantartásával kívánják megoldani a feladatot. Fel is sorolta azokat a bázisokat, amelyek biztosítani tudják a légtér védelmét, s közöttük a Jután, Kupon és Medidán elhelyezett állomásokat említi.

Nyilatkozatában kitért még arra is, hogy hamarosan NATO légi bázist létesítenek Pápán, ahol szerinte már novemberben leszállhat az első C-17-es katonai szállítógép.

Amennyiben e két kijelentést egymás mellé illesztjük, láthatjuk, hogy a Tubes, mint helyszín, a NATO által is elfogadott módon kiváltható más megoldásokkal, hiszen egy fontos légi bázis kerül kialakításra még az idén, amelynek védelmét ezek szerint már a jelenlegi rendszer felújításával is NATO kompatibilisen el tudják látni.

Ezek után vajon mi igazolja azt, hogy a Tubesen néhány száz méterre a lakóházaktól, természetvédelmi terület kellős közepén, Európa Kulturális Fővárosa „nyakán" egy katonai objektumot helyezzenek el, amely a pápai NATO légi bázis kialakításával már bizonyosan kiemelt katonai célponttá is válhat?

Szekeres szólt arról is, hogy egy felmérés szerint a magyarok 66 %-a elégedett a honvédség feladatellátásával, és 64%-a támogatja, hogy az ország aktívan vegyen részt a NATO békeműveletekben.

Itt szeretnénk jelezni, hogy ha számára fontosak a társadalmi visszajelzések, akkor két számmal végre meg kellene barátkoznia a Tubessel kapcsolatban.

2007. márciusában a pécsi népszavazáson megjelent negyvenezer ember több mint kilencven százaléka elutasította a radart. 2007. végén pedig már egy helyi közvélemény kutatás szerint a lakók több mint kétharmada, azaz közel százezer ember ellenezte a radar tubesi elhelyezését.

Ehhez képest Szekeres és a kormány még mindig a Tubest erőlteti.

Reméljük a Miniszter úr azért is nyilatkozott úgy, hogy 2010 előtt a radar nem tud felépülni, mert belátta, hogy az építési engedély, amit a minisztérium saját magának kiadott nem volt törvényes, hiszen ha az lett volna, akkor már régen állna a radar.

Ezúton kívánjuk megerősíteni, hogy mivel már önmaguk által is bevallottan létezik más alternatíva, keressenek olyan helyszínt, ahol a radar törvényesen felépíthető és nem sért jogos érdekeket, valamint nem veszélyezteti 160 ezer ember biztonságát.

Kővári János, az Összefogás Pécsért Egyesület alelnöke"