Megszavazták: szabad az út a tubesi radar építése előtt?

2008. június 10. kedd 22:39

Hétfőn este elfogadta az Országgyűlés a területrendezési terv módosítását - a CMM ettől tartott, mert szerintük ezzel lényegébe zöld jelzést kapott a tubesi radarépítés, hiába is nyernének a a HM ellen a Fővárosi Bíróságon zajló perben.

A módosítást 197 igen, 24 nem és 140 tartózkodás mellett fogadták el.

Információink szerint a pécsi MSZP-s képviselők közül Tasnádi Péter és Bókay Endre nemmel szavazott, Szili Katalin - mivel elnökölt - nem nyomhatott gombot, de távol maradt a voksolástól Kocsi László is.

Így szavaztak a mieink:

Az Országgyűlés honlapja szerint a megyei és pécsi országgyűlési képviselők a következőképpen szavaztak (vagy nem szavaztak) hétfőn este:

Dr. Aszódi Pál (Fidesz - Pécs) - tartózkodott
Bánki Erik (Fidesz - Mohács) - tartózkodott
Bókay Endre (MSZP - Pécs) - nem
Dr. Hargitay János (KDNP - Mohács) - nem
Kékkői Zoltán (Fidesz - Siklós) - nem
Kocsi László (MSZP - Siklós) - nem szavazott
Koszorús László (Fidesz - Pécs) - tartózkodott
Dr. Nyúl István (MSZP _ Mohács) - igen
Paizs József (MSZP - Szigetvár) - igen
Páva Zoltán (MSZP - Komló) - igen
Puch László (MSZP - Mohács) - igen
Szakács László (MSZP - Komló) - igen
Dr. Szili Katalin (MSZP - Pécs) - nem szavazott, ő vezette az ülést
Tasnádi Péter (MSZP - Pécs) - nem

Úgy tudjuk, a pécsi és baranyai fideszes képviselők a törvénymódosítás ellen voksoltak, illetve tartózkodtak, míg a nem pécsi, baranyai MSZP-s képviselők megszavazták a törvény módosítását.

A pécsi zöldek már korábban úgy nyilatkoztak, nemzetközi fórumokhoz fordulnak, mert úgy látják, az új törvény az uniós NATURA 2000 természetvédelmi programmal ellentétes, s ennek hatálya alá tartozik a Tubes is.


FRISSÍTVE:
(10:01)

A pécsi Fidesz-frakció közleménye:

"Sajnálattal vesszük tudomásul, hogy a kormánypárti többség - 197 igen, 24 nem és 140 tartózkodás mellett - megszavazta az Országos Területrendezési Terv módosítását, ami Pécs számára katasztrofális következményekkel járhat. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a Honvédelmi Minisztérium bármikor megépítheti a katonai lokátort Pécsett a Tubesen.

Ennek a döntésnek számunkra két olvasata van:

1. A kormány ki tudja, milyen érdekeknek rendelte alá Pécset és az itt élőket, és nem vette figyelembe több, mint 30 ezer pécsi akaratát, akik aláírásukkal és szavazatukkal is kifejezték, nem akarnak a radart a város fölé.

2. A hat éve hatalomban lévő szocialisták, köztük Pécs szocialista városvezetői és képviselői, valamint Baranya szocialista országgyűlési képviselői és a Házelnök, Szili Katalin érdekérvényesítő képessége egyenlő a nullával, magukra hagyták Pécset és a pécsieket. Kirakat-politizálást folyatattak ahelyett, hogy valóban lobbiztak volna a pécsi érdekekért és az itt élők nyugalmáért.

Támogatjuk és a tőlünk telhető minden segítséget megadjuk a civileknek azért, hogy az Európai Bíróságon sikerrel járjanak, és hogy így sikerüljön megakadályozni a katonai radar építését.

dr. Páva Zsolt
frakcióvezető

dr. Hoppál Péter
frakcióvezető-helyettes

Nagy Csaba
Fidesz-KDNP frakcióvezető-helyettes"


FRISSÍTVE:
(18:00)

Az Összefogás Pécsért Egyesület közleménye:

Mint ismeretes az Országgyűlés a múlt héten fogadta el az Építési törvény olyan célú módosítását, amely lehetővé teszi a Honvédelmi Minisztérium számára, hogy az általa kezelt területeken, kiemelt honvédelmi övezetekben, bármilyen honvédelmi létesítményt elhelyezhessen akár a helyi települések hozzájárulása nélkül is.

A tegnapi napon pedig ugyancsak elfogadta az Országgyűlés többsége azt a javaslatot is, amely az Országos Településrendezési Tervben rendelkezik a kiemelten fontos honvédelmi övezetekről.

E két döntéssel gyakorlatilag Pécsett és az ország több területén megkötötték a helyi önkormányzatok kezét a települések környezetvédelmi-, gazdasági-, és társadalmi céljainak képviseletében. Ugyanis az úgynevezett kiemelt honvédelmi célú területeken lényegében olyan létesítményt építenek, amit akarnak.

Ezek az objektumok pedig mivel katonai célú létesítmények, azaz egyben célpontok is - gyakorlatilag a helyi lakosok érdekeinek figyelmen kívül hagyásával - jelentős biztonsági kockázattal terhelnének meg Pécs és Baranya megye esetében többszázezer embert.

Ezen létesítményeknek - különösen, ha nem lokális tevékenységet végző objektumról van szó, mint ahogy a radar hatása nem a kerítésen belül jelentkezik csak - hatása lehet ezentúl még az egészségünkre, a természeti környezetre, akár gazdasági tevékenységekre is érzékeny technológiák esetében vagy a szolgáltatói szektor különböző tevékenységeire. Nem utolsó sorban veszélyeztetik a Kulturális Főváros és a Pólus projektek sikeres megvalósítását.

A Parlament több megyei képviselő asszisztálása mellett tehát olyan döntést hozott, ami alkotmányellenes és mélyen sérti a pécsiek, és egyben a Baranya megyében élő emberek jogos érdekeit.

Ezt a folyamatot meg kell állítani, mert olyan fokú politikai felelőtlenségről árulkodik, ami elfogadhatatlan jogállami keretek között, s nem mellesleg ellentétes az európai joggal is.

Az Összefogás Pécsért Egyesület, mint a helyi önkormányzatban képviselettel rendelkező szervezet, és mint a Tubesre tervezett radar ellen a kezdetektől tiltakozó civil szervezet, felszólítja az összes képviseletre jogosult megyei képviselőt, hogy a megyei közgyűlés - akinek még maradt hatásköre a területrendezési terv végrehajtásába érdemben beavatkozni - akadályozza meg ezt a felelőtlen beruházást.

Erre lehetőséget teremtenek számukra azok a jogszabályok, amelyeket a minisztérium már megsértett, s kötelességet ír elő számukra annak a közel negyvenezer embernek az akarata, akik a népszavazáson ellenezték a radart, továbbá azok a döntések, amelyeket Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata és Baranya Megye Önkormányzata tiltakozásul ebben az ügyben hozott.

Nekünk Pécsieknek és Baranyaiaknak kell megvédenünk értékeinket és jogos érdekeinket. Fogjunk össze, és együtt akadályozzuk meg, hogy a fejünk felett döntsenek a mi sorsunkról!

Prof. Kellermayer Miklós
egyesületi elnök

Kővári János
frakcióvezető

Dévényi Sándor
önkormányzati képviselő 

Lengvárszky Attila
önkormányzati képviselő"


De Blasio Antonio fideszes néppárti Európa Parlamenti képviselő reagálása:

"De Blasio Antonio fideszes néppárti képviselő megdöbbenéssel vette tudomásul, hogy június 9-én este a magyar országgyűlés Pécs város lakóinak akaratát semmibe véve megszavazta az Országos Területrendezési Terv (OTrT) módosítását, amely ily módon zöld utat biztosít a Honvédelmi Minisztérium számára a Tubesre tervezett katonai radar megépítéséhez.

A pécsi európai parlamenti képviselő sajnálatosnak tartja, hogy a magyar törvényhozás nem tartja tiszteletben az alapvető demokratikus értékeket, valamint a szubszidiaritás európai követelményét, és a helyi választók kifejezett akaratát figyelmen kívül hagyva azzal ellentétes döntést hoz.

De Blasio Antonio elszomorítónak találja, hogy a 2010-ben Európa Kulturális Fővárosaként megjelenő Pécs művészeti gazdagsága és pezsgő szellemi élete mellett nem dicsekedhet azzal, hogy polgárai akaratát tiszteletben tartanák az ország vezetésével megbízott honatyák.

"A pécsi városvezetés és a baranya megyei szocialista képviselők hintapolitikája, amelyet a kezdetektől fogva ebben a kérdésben folytattak, meghozta savanyú gyümölcsét." - fogalmazott az Európai Parlament néppárti képviselője.

A néppárti fideszes képviselő hangsúlyozta: ahogyan eddig is tette a civil szervezetekkel való konzultáció során, továbbra is támogatja Pécs város polgárainak a Tubesre tervezett radar megépítésének megakadályozására irányuló fellépését, és minden segítséget megad az Európai Unió illetékes fórumai előtti eljárás megindításához."


EQM/MTI