Tubesi radar: Szili és Hargitai ugyanarról

2008. május 14. szerda 07:34

A pécsi Tubesre tervezett NATO-radar is szóba került az Országos Területrendezési Tervről szóló törvény módosításáról szóló törvényjavaslat vitája során, kedden este az Országgyűlésben.

Szili Katalin (MSZP) az Országgyűlés elnöke pécsi képviselőként felszólalva felhívta a figyelmet, hogy Baranya megyei képviselőtársaival együtt a kiemelt fontosságú honvédségi területek övezeti besorolásának elhagyását javasolják módosító indítványukban.

Közölte, a törvénynek olyan mellékletei vannak, amelyek olyan érzékeny területeket foglalnak magukba, mint például a vízgazdálkodási területek, vagy a Natura 2000 területei.

Kiemelte, az Európai Unió élőhely irányelve kimondja, hogy a Natura 2000 övezet érdekét csak és kizárólag kiemelt közérdek előzheti meg, és mindez csak akkor, ha alternatív megoldás nem található.

Mint mondta, a Tubesre tervezett radar NATO érdekeket is szolgál. A törvényjavaslat a honvédségi övezet lehatárolását jelenti, amely egész Pécs közigazgatási területét magában foglalja. Mint mondta, céljuk az, hogy az önkormányzatnak, a területen élőknek meglegyen az a joga, amely a civil érdekek megjelenítését szolgálja.

Azt kérte a képviselőktől, hogy támogassák ezt a módosító indítványt, a kormányt pedig arra kérte, hogy találjanak kompromisszumos javaslatot, amely során nem sérülnek sem a Natura 2000, sem Pécs városában élők érdekei.

Hargitai János (KDNP), a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke ugyancsak kitért a Pécsett tervezett NATO beruházásra, amely esetében ez a törvény felülírhatja a helyi rendeletet. Mint mondta, a helyi civilek nem fogadnák el azt, hogy a kiemelt honvédelmi beruházások esetében nem lenne beleszólásuk abba, milyen beruházás valósul meg a városban.

Szerinte a törvényjavaslat elfogadása mai formájában azt a kormányzati szándékot kódolja be, hogy a civilek ne szólhassanak bele a helyi ügyekbe. Fellebbezni lehet, ám a fellebbezésnek nem lenne megállító hatálya, így a milliárdos beruházások megvalósulnának - tért ki a részletekre az ellenzéki politikus.

Hozzátette: Pécsett konkrétan a NATO-radar beruházást érintené ez a javaslat. Az önkormányzatnak a település rendezéséhez való jogát korlátozná a javaslat ilyen formában való elfogadása, így ez alkotmányossági aggályokat is felvet - mondta.

Pettkó András (MDF) szintén foglalkozott a honvédségi övezet kérdésével. Mint mondta, a pécsi civilek fellépése fontos a radarépítés kapcsán, felvetésükkel egyet lehet érteni. Azt kérte, keressenek olyan megoldásokat, amelyek minden frakció számára elfogadhatóak. Ezt így az MDF nem tudja támogatni - jelentette ki.

Ángyán József (Fidesz) elsőként azt jegyezte meg, hogy két fontos törvényt tárgyal hétfőn késő este az Országgyűlés, ami kritikára ad okot.

A törvényjavaslatra áttérve úgy vélte, a kiemelt fontosságú honvédelmi területek fogalmat ki kell venni a javaslatból. Ez a kategória nem a normál törvényelőkészítő folyamatban került be az előterjesztésbe. Közölte: a Szili Katalin által benyújtott módosító javaslatok megalapozottak. Magyarázatként elmondta: a besoroláshoz egy eljárásrend is kapcsolódik, így nem mindegy, hogy egy-egy földterületet hova sorolnak be.

Azt kérte, csatlakozva az előtte szólókhoz, így Szili Katalin házelnökhöz is, hogy a honvédelmi övezet kerüljön ki a javaslatból.

Baráth Etele (MSZP) szerint olyan javaslatot kell elfogadni, ami mögött ötpárti egyetértés van.

Ángyán József (Fidesz) az érzékeny természeti területek övezeti besorolásról szólva elmondta: ez ugyan kikerült a törvényből, ám szükség lenne arra, hogy ez a kategória visszakerüljön a jogszabályba. Ennek rossz az üzenete - jegyezte meg -, hiszen az EU agrártámogatásainak jelentős része itt jelenik meg.

(mti)