Sólyom László Rácvárosban

2008. február 25. hétfő 23:00

Akkor tudjuk igazán megérteni a kommunizmussal összefüggő pusztítást és gyászolni áldozatait, ha az eseményeket számunkra közelebbi személyes és történeti összefüggésekbe helyezzük - mondta Sólyom László köztársasági elnök hétfőn, a baranyai megyeszékhelyen.

A kommunizmus áldozatainak számát a világban százmillióra becsülik. Bár minden ember életének kioltása súlyos tragédia és az égbe kiált, önmagában a számokból csak a bűn súlyosságát érezhetjük - fogalmazott az államfő a kommunizmus áldozatainak emléknapján a Pázmány Péter Utcai Általános Iskolában mondott beszédében.

Rámutatott: Magyarországon hivatalosan csak az életüktől és szabadságuktól megfosztottakat tekintik a kommunista rendszer áldozatainak, de felmérhetetlen azok száma, akiket nem börtönöztek be, nem vették el vagyonukat, ám tönkrement, megnyomorodott az életük.

Sólyom László utalt rá, hogy Magyarországon a kommunizmus emléknapja nem kivégzéshez, nem tömeges erőszakhoz, hanem a Pécs-patacsi születésű Kovács Béla (1908-1959) kisgazda pártfőtitkár 1947. február 25-iki elhurcolásához és huszonöt évi kényszermunkára ítéléséhez kötődik, mellyel egyértelművé vált, a Magyar Kommunista Párt minden eszközt fel fog használni a hatalom megszerzésére.

"Kovács Béla ügyével tűnt el a tisztesség a háború utáni magyar politikai életből. Sorsa előre vetítette a kommunista rendszer későbbi módszereit: az összehangolt támadásokat a sajtóban, az előre megírt koncepciós pert, a törvénytelen bűnözést" - mondta a köztársasági elnök, majd hozzátette, a mi emléknapunk a történelmi összefüggésekre irányítja a figyelmet, az áldozatok sorsán át a kommunista rendszer lényegét ismerhetjük meg.

Az államfő pécsi látogatása keretében felavatta Kovács Béla és sorstársai emlékére az iskola falán elhelyezett emléktáblát, és elsétált a volt kisgazda politikus szülőházához. Ezzel kapcsolatban fontosnak nevezte, hogy az iskolákban essen szó a kommunizmus áldozatairól, s a diákoknak legyen reális képük a kommunista rendszerről.

"Akkor talán a következő nemzedékeknek nem alaktalan érzelmeik lesznek a kommunizmusról, hanem átlátják és megértik működését, s azzal a tudással megértik a jogállam szabályainak fontosságát is, melyek átlépésével kezdődött Kovács Béla és az ország tragédiája" - jegyezte meg Sólyom László.

Képünkön: Sólyom László köztársasági elnök a Tubesre tervezett radarállomás ellen tiltakozókkal beszélget, mielőtt felkereste Kovács Béla elhurcolt kisgazda pártfőtitkár szülőházát Pécsett, a kommunizmus áldozatainak emléknapján. (A háttérben Gonda Tibor alpolgármester.)

MTI - Fotó: Kovács Tamás