Stenczer: ennek mégis mi értelme?

2010. október 19. kedd 18:57

Stenczer: ennek mégis mi értelme?
A probléma első ránézésre talán magánügynek tűnik, de belvárosi parkolással kapcsolatban autós társaival együtt Stenczer Béla, a Pécsi Nemzeti Színház művésze is egyértelműbb útburkolati jeleket, a pécsi rendőröktől pedig több empátiát várna el. A színész szerint például felesleges a Perczel utcai taxiállomás, és a szabálytalan parkolásért járó minimum harmincezer forintos büntetést is aránytalanul soknak tartja – neki az utóbbi hónapokban háromszor is számlázott a rendőrség. Mint mondja, bárkivel előfordulhat, hogy ennyiszer parkol úgy rossz helyen, hogy nem tud(hat) róla, s mire - a hosszadalmas rendőrségi ügymenet végén - postán megérkezik az első felszólítás illetve csekk, addig újabb esetekben is otthagyja a kocsiját.

A Perczel utca Széchenyi térhez közel eső végén üzemel egy taxidroszt. Hogy ennek mi értelme, senki sem tudja – taxi ugyanis csak ritkán állomásozik a kijelölt szakaszon. Az autósok életét viszont megkeserítik a felfestett sárga vonalak, hiszen az állomás minimum öt gépjármű helyét foglalja el. Nem beszélve arról, hogy a KRESZ azt is megtiltja, hogy a taxiállomás ötméteres körzetében „civil” autó álljon. Emiatt kapott büntetést (parkolás miatt immár harmadszor) Stenczer Béla, a Pécsi Nemzeti Színház művésze.

– Szabálytalanságot követtem el, ez nem kérdéses. A gondom az aránytalansággal van. Úgy vélem, hogy egy parkolási kihágás nem olyan nagy vétség, hogy minimum 30 ezer forinttal büntessék az embereket. Ugyancsak furcsa, hogy a rendőrségnek nem kötelező értesítést hagynia az autón a büntetésről. Így ha mindennap jóhiszeműen odaállok, mire megérkezik az első levél, már várhatom a továbbiakat is. Arról nem is beszélve, hogy - megnéztem - a rendőrség internetes oldalára feltett képen nem látszik egyértelműen sem az autóm, sem az útburkolati jel – panaszolta Stenczer Béla. Hozzátette: mivel a pécsi belváros folyamatosan átalakul, a rendőrök gyakorolhatnának némi toleranciát és az első szabálytalanság esetén a büntetés helyett figyelmeztethetnék az autóst.

Az ominózus „ötméteres szabály” egy belvárosi taxiállomás esetében kétségkívül életszerűtlen. Többek közt erről is írt Stenczer Béla a Vas megyei rendőrfőkapitánynak címzett levelében – a Pécsett történt szabálytalanság ügye ugyanis, mint mostanában minden ilyen ügy, Szombathelyre került. Választ azonban mind a mai napig nem kapott.

– Hogy történhet az meg, hogy ott, ahol felfestett fizetős parkoló van, az érvényes jegyem ellenére megbüntettek? Miért van akkor ott kijelölt hely? Miért nem festik már eleve hozzá az öt métert? – tette fel a kérdéseket a színművész.

A taxiállomások számáról Pécsett a városi közgyűlés dönt, a drosztok kijelölése azonban a Pécs Holding Zrt. feladata. A cég illetékesétől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a jövőben "nem tervezik megszüntetni" a Perczel utcai állomást.

– Tárgyalásokat folytattunk a taxis cégekkel és megkértük őket, hogy gyakrabban használják a Széchenyi tér melletti drosztot – mondta Weidinger Antal, a Holding városüzemeltetési divíziójának vezetője.

Az említett taxiállomáson (és annak ötméteres körzetében) ottjártunkkor is parkoltak autók – Stenczer Béla ezonban már inkább máshol hagyja a járművét.

Palotás Péter – Fotó: Kováts Judit