Csak mert büdös, nem lehet elzavarni

2010. július 24. szombat 19:58

Csak mert büdös, nem lehet elzavarni
Gyakori látvány egy-egy szunyókáló hajléktalan a megújult közterek padjain, ülőalkalmatosságain. Az emberek többsége nem szívesen ül a helyükre, és bizonyára a turisták sem erre számítottak Európa Kulturális Fővárosában... Pedig a tények attól még tények: ezernél is több hajléktalan él ma Pécsett. A rendőrségnek meg van kötve a keze, az emberi szabadságjogok ugyanis többnyire előbbre valók a jóízlésnél.

Naponta legalább tucatszor intézkednek a pécsi rendőrök a közterületek bútorait nem rendeltetésszerűen használókkal szemben – tudtuk meg Zsobrák Pétertől, a Baranya Megyei Rendőrkapitányság sajtóreferensétől. „Senkit sem zavarhatunk el a padokról csak azért, mert ápolatlan a külseje. Még azért sem, ha kellemetlen szagot áraszt, vagy koszos.” Aki viszont megzavarja a közrendet, sérti a közbiztonságot, köznyugalmat, a rendőr figyelmezteti, megbírságolja, vagy ha súlyosabb a jogsértés, feljelentést tesz és akár őrizetbe is veheti.

„Láttam, amint egy hajléktalan az Őz utcában nemrég átadott ivókút felett mosakodott. Ezek után soha többet nem fogok belőle inni” – panaszolta az egyik pécsi járókelő.

A járőrök csak abban az esetben állíthatják elő az illetőt, ha a törvényi szabályozás ezt megengedi. Legtöbbször azért kerülhet erre sor, mert a rendőri felszólításnak nem tesz eleget. „Bizony sokszor előfordul, hogy verbális agressziót tapasztalnak a kollégák, miután ezek az emberek gyakran ittasak” – vázolja a körülményeket Zsobrák.

Mindazonáltal segíteni kell rajtuk – szögezi le az őrnagy. „Nekik is megvannak a jogaik az élethez, a rendőrségnek pedig az a feladata, hogy a jogszabályi előírások szerint mindenkivel egyenlően bánjon. Sem többet, sem kevesebbet nem lehet elvári a rendőrségtől.”

Goldman Tamás, a Támasz Alapítvány intézményvezetője szolgált adatokkal a Pécsi Újság.hu-nak: a városban körülbelül 1150 hajléktalan él, közülük nagyjából ezren részt vesznek az ellátószolgálatban. Goldman szerint mindössze 20–30-an vannak azok, akikkel rendszeresen találkozunk a belváros közterein. A Támasz Alapítvány megfigyelése alapján tavalyhoz képest 5–10%-kal nőtt az utcán élők száma. Ez a statisztika bizonyára még meredekebb értéket mutatna, ha nem lenne érvényben a kilakoltatási moratórium.

S. B.