Milyen volt az EKF első féléve? (2.)

2010. július 20. kedd 18:58

Milyen volt az EKF első féléve? (2.)
A 2010-es pécsi EKF-év a második félidejébe lépett, eddig számos program, művészeti és kulturális rendezvény zajlott le. Haladnak (kisebb-nagyobb csúszásokkal) a nagyberuházások kivitelezési munkálatai, folyamatosan újulnak meg a közterek és parkok. Neves közéleti személyiségeket kérdeztünk arról, mi a véleményük az eltelt hat hónapról, milyen benyomások érték őket, eddig milyen tapasztalatokat vontak le a maguk számára.

Horváth Csaba történész, politológus (képünkön), a Pécs-Baranyai Értelmiségi Klub alapítója vegyes érzelmekkel viseltet az idei év iránt. Negatívumként említi, hogy az építkezések még nem fejeződtek be – noha ezt nem a mostani városvezetés hibájának tartja –, amellett, hogy azért hosszú távon mégiscsak a város javát szolgálják majd.

A szakember a fenntarthatatlan koncertterem helyett – amely szerinte a „második Expo Center lesz Pécsett” – inkább a belvárost szépítette volna, valamint a nemzeti és a szabadtéri színházat tette volna rendbe a már meglévő épületeink megóvásával egyetemben, „azaz okosabban is el lehetett volna költeni a pénzt”.

A programokkal nincsenek problémák, mondja, folynak a saját medrükben, bár a politológus nem látja azt a turistaáradatot, amit jósoltak az idei évre. Amit már nagyon vár, az a Zsolnay Kulturális Negyed elkészülte, mert az lesz az EKF „legnagyobb eredménye és hozadéka, hiszen az valóban a sajátunk és tényleg óriási érték”.

Andrásfalvy Bertalan professzor, néprajtudós – egészségi állapotára való tekintettel – a megnyitó ünnepségen kívül kevés eseményen vett részt, azt azonban sajnálja, hogy az EKF keretén belül nem valósulhatott meg (eddig) az a koncepció, amely bemutatta volna Pécs és Baranya a világon valóban egyedülálló összkulturális múltját.

E téren a történelem folyamán több kultúra találkozott össze, a nyelvi és vallási sokszínűség egyedülálló toleranciát alakított ki a nemzetiségek között. A professzor szerint elszalasztottuk azt a lehetőséget, hogy megmutassuk, mit jelentett városunk a történelemben az itt élő népek számára – holott mind tárgyi, mind történelmi emlékekben rendkívüli gazdagságot tudhatunk magunkénak.

Csanaky András, a Szocio-gráf Piac- és Közvélemény-kutató Intézet alapítója és tudományos igazgatója személyesen is érintett a programokban, hiszen a nagy sikerrel zajló „A régió ízei" elnevezésű rendezvénysorozat házigazdájaként más rálátással rendelkezhet az EKF-év eseményeire. Mindemellett nagyon kellemes meglepetésként értékeli az első félév eredményeit.

- Az elején nem tetszett, hogy a kulcsberuházások nem készülnek el időben, ehhez képest szerintem elég jól összeállt a projekt - fogalmazott a szociológus. Mint mondta, Pécsett a kulturális élet meghatározó jelentőségű (POSZT, Örökségfesztivál, stb.), azonban hozzátette, hogy „a csapból is ennek kellene folyni", azaz sokan nem tudják elkülöníteni, hogy melyik program része az EKF-nek és melyik nem - ezt a vonalat jobban propagálná.

Összességében azonban jó benyomásai vannak az eddigiekről: „amit láttam, amiben részt vettem, az jó érzéssel töltött el" - zárta mondandóját.

H. L. B.