"Mutyizók lettek úrrá a pécsi MSZP-n"

2009. december 02. szerda 19:41

Zsiga István, a Magyar Szocialista Párt városi szervezetének tagja, korábbi önkormányzati képviselő-jelölt is bedobta a törülközőt, s kilépett az MSZP-ből. Az alig harmincéves, magát továbbra is baloldali gondolkodásúnak valló fiatalember szerint 2006-tól - "a Toller László által félreállítani kívánt, később mégis a hatalmat magához ragadó Tóth Bertalan" - megjelenésétől kezdve indult eróziónak a pécsi MSZP. Interjúnkban ugyan neveket nem szívesen említ, de szerinte is a korábban kilépett, volt városi elnök Juhász István által emlegetett "négyek bandájának és érdekköreiknek köszönhető a párt lezüllesztése".

- A Toller-Juhász vezette időszakban lépett be - hét évvel ezelőtt - az MSZP-be. Mégis, mi volt annyira vonzó egy 23 éves fiatalember számára a politikában?
- Semmi. Soha nem akartam politikus lenni, se önkormányzati képviselő. Egészen egyszerűen akkoriban olyan körökben mozogtam, ahol több barátom is párttag volt; fogalmam nem volt, mi az a párt, csak annyit tudtam, hogy szociálisan érzékeny vagyok. Segítettem ezeknek az embereknek a kampányban, s végül 2002-ben rávettek az MSZP-be való belépésre is. Akkor még jele sem volt annak, hogy hatalomváltás lesz a szocialista pártban Pécsett, sőt: Tóth Bertalan volt alpolgármestert és jelenlegi városi elnököt csak az országgyűlési lista közel sem biztos helyén indították el. Ezzel Toller László korábbi megyei elnök egyértelműsítette: ilyen fajta szocialistákra szerinte nincs szüksége az MSZP-nek. Tóth korábban ugyan önkormányzati képviselő volt, de körzetében nem indították volna újra, s a városi listán sem kapott volna már befutó helyet. Toller László azonban 2006 nyarán balesetet szenvedett.

- Önt ellenben elindították volna Tollerék?
- A Toller-baleset után Tóth Bertalan erőre kapott, s ügyes politikai játékokkal, és szűk körének kereskedelmi kapcsolatrendszere segítségével meggyőzte a küldötteket, hogy a városi lista második helyére kerüljön; így jutott be a közgyűlésbe. Az egyéni körzetek jelölt listáját azonban érintetlenül hagyták, így én is elindulhattam a hatosban. A fiatalok ezt követően módszeresen szalámizták a szervezetet. Elindították a kvázi fiktív tagtoborzásokat - azaz anyagi eszközökkel duzzasztották fel a létszámot hozzájuk hű tagokkal -, s rátelepedtek a pártra.

- Ez már látszott - ezek szerint - 2006-2007 táján is, Ön mégis csak most ugrott ki.
- Az első gyanús jel az volt, amikor Fuchs Gábor, mint Tasnádi Péter kampányfőnöke, hozzánk Meszesre jött: a várakozó tömeg azt látta, hogy tűzpiros 14 milliós Alfa Romeo sportautójával szállítja őt a fórumra. Akkor már láttam, hogy itt minden készülődik, csak nem a baloldali értékeknek való megfelelés. Egy darabig még reménykedtem benne, hogy a helyzet megváltozhat, hogy a politikára pusztán haszonszerzési céllal tekintőket félre lehet még állítani. A néhai Tasnádi Péter polgármesterré jelölésekor erre esély is volt, így kivártam. Csak akkor léptem ki, amikor már számomra is cikissé vált MSZP-snek lenni.

- Polgármesterré jelölésekor Tasnádi mögé felsorakozott az MSZP, ezzel szemben párton belüli helyzete később mégsem volt biztosnak mondható. Ennyire erős volt a Tóth-féle társaság?
- A volt polgármester megválasztása előtt nekem azt mondta, hogy a később csokitolvajokként emlegetetteket és csatlósaikat nem szabad a hatalom közelébe engedni; azon volt, hogy szerepüket eljelentéktelenítse, hatalmukat elvegye, hogy szavaival éljek "kiírtsa őket a pártból". Nem jött neki össze, hiszen néhány hónap alatt bedarálták "a gyerekek", rátörték az ajtót és megették reggelire. Olyan szorosan kísérték lépéseit, hogy mozdulni sem tudott a tudtuk és beleegyezésük nélkül.

- Tóthék végül a pécsi pártszervezetet is sikeresen átvették, a közhangulat szerint azonban a következő években aligha kerülnek hatalomra. Mi lesz akkor velük, az "ifjútörökökkel"?
- Maradnak. Szerintem a hátterük és pénzük megvan ehhez, s valószínűleg ügyesen kezelik majd a pártkasszát. A kemény mag ott lesz a városi lista élén, s folytatja "munkáját" a közgyűlésben; átvészelik ezt a 4-8-12 évet, kétségem sincs efelől.

- Hacsak nem lesznek helyben is Zuschlagéhoz hasonló perek. Ön szerint lehet ilyesmire számítani?
- Ha akad, aki utánajár, s feljelentéseket tesz bizonyos kétes ügyletek kapcsán, lehetnek vizsgálatok és ügyek is. Ilyenekről hallomásból én is tudok. Azt vallom mindenesetre, végig kell menni ezeken, szépen sorban.

Kép és szöveg: Korb Zoltán