Hajléktalanok, krízisjárat, melegedők

2009. január 03. szombat 20:01

Hajléktalanok, krízisjárat, melegedők
A mostanság jellemző alacsonyan röpködő mínuszokat azok sínylik meg leginkább, akik - ideiglenesen vagy tartósan - kiszorultak a biztos fedél alól. A Támasz Alapítványnál érdeklődtünk a pécsi állapotok felől.

A kritikus időszak novembertől márciusig tart, ilyenkor pedig az életmentés az elsődleges feladat, mondja Hajdú Krisztián, az Alapítvány szakmai koordinátora. A hűvösebb időre való tekintettel ilyenkor magasabbra kerül a tolerancia-küszöb a menedékhelyeken - az agresszívebben viselkedőket, az ittasabbakat nem távolítják el - mint egyébként tennék, a többi befogadott testi épségét szem előtt tartva -, hisz az a kitiltott életének veszélyeztetésével is járna.

Így is több tucat hajléktalan marad az utcán, többnyire azok, akik még a kapcsolatfelvételt is visszautasítják, és akik közül többen szorulnának pszichiátriai kezelésre.

"Mi rajtuk sajnos nem tudunk segíteni, bármennyire is ez lenne a városi polgárság igénye - akik még a krízisjárat által felajánlott segítséget is visszautasítják, azoknak olyan gondjaik vannak, amelyek túlmutatnak szervezetünk feladatain."

A krízisjárat hidegebb időben naponta, egyébként legalább két-három napos időközönként járja végig esténként és hajnalban azokat, akik ilyenkor is az utcán vannak, és igény esetén ruházattal, takarókkal látják el őket - meg az ilyenkor szokásos forró teával.

Pécsett összesen, az Alapítvány által fenntartott melegedőt, a lábadozót, egyéb intézményeket is számba véve, 300 férőhely áll rendelkezésre. Ezek teljes kihasználtsággal, vagy afölött üzemelnek - jelenleg például százan zsúfolódnak össze a hetven férőhelyes férfi menedékhelyen.

Többször előfordult már olyan is, hogy valaki a kulcsait hagyta el, és emiatt vészelt át a menedéken egy téli éjszakát.

"Az elmúlt hetekben is volt olyan, hogy a rendőrség értesített bennünket valakiről, akit kiraboltak, a sztrájk miatt sem tudott volna hazajutni, ezért helyet szorítottunk neki egyik intézményünkben."

A karácsonyi időszak alatt kisebb rendezvényekkel, a hétköznapitól eltérő menükkel próbálták örömtelibbé tenni az ünnep napjait. Azért különösen fontos ez, mondt Hajdú, mert ezek a napok különösen szomorúak tudnak lenni a menhelyeken lévők számára, akik ilyenkor - fejben - régi, szép emlékű karácsonyokon járnak...

Az Alapítvány, valamint a Máltai Szeretetszolgálat és a Caritas tartós tevékenysége is közrejátszott abban, hogy az elmúlt évek alatt egyetlen kihűléses halálesetről vagy fagyhalálról sem lehetett városunkban hallani - tény azonban, hogy az enyhe telek is szerepet játszottak ebben. A helyi szociális háló megbízhatóan, jól működik, és ügyel arra, hogy a meglevő állapotok ne rosszabbodjanak.

Harci Andor - Képünk illusztráció