Mi marad a kultúra helyén?

2010. szeptember 13. hétfő 18:59

Mi marad a kultúra helyén?
Több belvárosi kulturális intézmény új otthonát jelenti majd a szeptember 8-án átadott Tudásközpont és a közeljövőben megépülő Zsolnay Kulturális Negyed. A Tudásközpont megnyitó ünnepségével hivatalosan is átköltözött a belvárosból az Apáca utcai Csorba Győző Megyei-Városi Könyvtár és a Szepesy Ignác utcai Egyetemi Könyvtár. A Bóbita Bábszínház, az Ifjúsági Központ és a Szivárvány Gyermekház pedig még idén helyet kap a Zsolnay Negyedben. A hátramaradt épületek kihasználásáról, jövőbeli funkciójáról még nem tudni biztosat.

- A költőző intézmények üresen maradó épületeiről a három fenntartó, így a megyei, a városi és az egyetemi vezetőség dönt, természetesen mindegyik a sajátjáról – nyilatkozta lapunknak Horváth Zoltán, a Baranya Megyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke. Az épületek eladását, illetve bérbe adását illetően hozzátette, hogy mint minden hasonló európai uniós támogatásból megvalósuló projekt esetében, az ötéves támogatási időn belül az adott intézmény épületének eladása vagy bérbe adása az elnyert támogatás összegének utólagos csökkentését vonja maga után. Így tehát a fenntartók nem érdekeltek túladni a felszabaduló épületeken.

A megyei kezelésben lévő Csorba Győző Megyei-Városi Könyvtár egykori helyének használatáról két koncepció létezik.

- A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karától még Bódis professzor dékánsága alatt érkezett a megkeresés, hogy az épületben oktatási tevékenységet folytatnának, melyet az új vezetés is megerősített. Az üres épület fenntartása önmagában is nagy összeget emésztene fel, így a megyének megfelelne ez az együttműködés – vázolta Horváth Zoltán. A kérés azért is indokolt, mivel a szomszédos Vörösmarty utcában található az Egészségtudományi Kar egyik épülete. A tárgyalások feltehetően szeptemberben lezárulnak, melynek függvényében dönt majd a Megyei Közgyűlés a kar kéréséről.

A másik alternatíva a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának egy beadott EU-s pályázatához kapcsolódik. A Régészeti Múzeum gyűjteményére egy látványraktár épülne – a könyvtár második emeletén –, amely révén a látogatók a restaurálási munkálatok folyamatába tekinthetnének bele. A Megyei Közgyűlés alelnökének elmondása szerint forráshiány miatt tartalék helyre került a pályázat, de a nyertes pályázatok esetleges visszaléptetése következtében van esély a megvalósításra.

A városi kezelésben lévő kulturális intézmények – pl.: Bóbita Bábszínház, Pécsi Ifjúsági Központ, Szivárvány Gyermekház – költözésével üresen maradó épületek sorsáról több megkeresést követően sem sikerült megtudnunk semmit a városházától. Az intézmények vezetői pedig maguk sem kaptak információt a jövőbeli terveket illetően. A 49 éve működő Bóbita Bábszínház jelenlegi igazgatója, Sramó Gábor például azt mondta, semmiféle tervet nem ismer a Mária utcai épület jövőjét illetően, még pletyka szintjén sem.

Képünkön a Bóbita Bábszínház jegypénztára.


Takács Tímea – Fotó: Dittrich Éva