Knoch Viktor a vb-ről az Eb-re indul

2009. január 14. szerda 22:43

Emlékezetes, hogy rövid pályás gyorskorcsolyázóink három éve a torinói téli olimpián Huszár Erika negyedik, valamint Knoch Viktor ötödik helyével történelmet írtak. S a számunka oly kedvessé vált Palavela csarnokban a hét végén ugyanezt megint megtehetik, mert itt akár a sportág első magyar Eb-aranya is megszülethet.

Három éve a torinói Palavela-csarnokban a rövid pályás gyorskorcsolyázók versenyében előbb férfi 1500 méteren az akkor még csak 17 éves Knoch Viktor írt sporttörténelmet az ötödik helyével, hiszen a Regőczy Krisztina, Sallay András jégtánckettős 1980-as, Lake Placid-i ezüstje óta ez volt az első magyar pontszerzés a téli ötkarikás játékokon. Aztán mindezt a nőknél Huszár Erika ugyancsak 1500 méteren egy negyedik hellyel megfejelte, s az legutóbb 1948-ban esett meg, hogy két versenyzőnk is az első hat között zárjon.

Magyarország bekerült a sportágban jegyzett nemzetek közé, és ezt a pozícióját azóta is tartja; mi több, Európában egyenesen nagyhatalomnak számít. Női váltónk már az olimpia előtt Eb-bronzérmes lett, Torinó óta pedig Knoch és a férfiváltónk ezüstöt, Galambos Gábor két bronzot, Huszár ezüstöt nyert a kontinensbajnokságokon. Huszár Erika esetében a tavalyi, lettországi Ventspilsben 500 méteren négy ezreden múlt az arany (!), s azon, hogy a hajrában lengyel ellenfele meglökte - ezért utólag ki is zárták -, és a holland Annita van Doorn kívülről el tudott korcsolyázni mellette.

A női kvartett még bosszantóbb módon maradt le a biztosnak tűnő éremről. A csapatvezetésből és az edzői stábból senki sem szólt az öltözőben ücsörgő lányoknak, hogy jelenésük lenne a döntőben, így a futamot nélkülük indították el, és azok a britek nyertek, akiket a mieink az elődöntőben könnyedén legyőztek.

Remélhetőleg Torinóban ilyen malőr nem fordul elő, s az előjelek azért is kedvezőek, mert az elmúlt hét végén a kanadai Sheerbrooke-ban rendezett junior vb-n Knoch Viktor 500 méteren ezüstérmes lett, s egy órán keresztül korosztályos világcsúcstartónak is vallhatta magát.

- Az előfutamban sikerült világcsúcsot elérnem, ám ezt később egy japán fiú megjavította, az ő rekordját pedig az elődöntőben egy amerikai srác. Ám szerintem az is nagy dolog, hogy egy órán át enyém volt a rekord. A döntőben aztán már nem született újabb csúcs. Itt az amerikai került az egyes pályára, én a kettesre, eljöttünk, s mivel nem volt veszélyben a pozíciónk, ezúttal lassabban gyorsultunk fel. Az összetettben ötödik lettem, ennek is nagyon örülök, de az ötszázas ezüstnek még jobban, mert az érem kézzel fogható - mondta Knoch Viktor.

- Jó formában vagyok, úgy gondolom, hogy az Eb-n 500, 1000 és 1500 méteren is van esélyem döntőbe jutni. Mivel kedden értem haza, most még küszködök az időeltolódással, de bizakodó vagyok, hogy a hét végén már miden rendben lesz - tette hozzá még az elutazás előtt a pécsi koris.

Az Eb-n a magyar színeket Knoch Viktor, Galambos Gábor, Darázs Péter, Béres Bence, Tutrai Tamás, Huszár Erika, Heidum Benadett, Darázs Rózsa, Keszler Andrea és Dénes Veronika képviseli.

KORÁBBAN ÍRTUK:

Knoch összetettben az 5. a vb-n
A pécsi korist 1000-en kizárták, de így is a legjobb európai lett Kanadában

Knoch Viktor az összetett verseny ötödik helyén végzett a kanadai Sherbrooke-ban megrendezett junior-világbajnokságon. A pécsi koris 500 méteren a 61 fős mezőnyben a 2., míg 1500 méteren a 9. helyig jutott.

Ezek után kiváló esélyekkel vághatott neki az 1000 méteres távnak: az első „kanyarból" futamgyőztesként, a harmadik legjobb idővel lépett tovább, ám a következő futamban diszkvalifikálták, így végül csak a 32. helyet szerezte meg.

Mindennek ellenére bekerült az 1500 méteres szuperdöntőbe, ahová a vb első öt helyezettje juthatott be. Egyetlen európaiként itt utolsóként zárt. A junior-világbajnokság férfimezőnyében az első tíz közé egy európai került be - Knoch Viktor.

Összetettben Oláh Bence a 44., Béres Bence pedig a 45. helyen zárt. A nők között - ahol 45-en indultak - Keszler Andrea a 15., Dénes Veronika 28., Tóth Patrícia a 41. lett.

A váltónak az elődöntő volt a végállomás

Még az 1000-es egyéni futamot megelőzően em jutott, nem is juthatott a fináléba a Knoch Viktor, Béres Bence, Oláh Bence, Nagy Konrád összetételű váltó, mert Nagy elesett és eltört a bal karja.

A kvartett amúgy futamgyőztesként került az elődöntőbe, vagyis a legjobb nyolc közé - ez azonban a sérülés miatt egyúttal a végállomást jelentette számukra. A magyar váltó összesítésben a hatodik helyen végzett, mindössze egyetlen európai csapat, az orosz előzte meg őket.

Knoch: világcsúcs és vb-ezüst!
A pécsi gyorskoris a sportág első magyar világrekordját futotta Kanadában

Az előfutamban világcsúcsot futott, a fináléban végül a második lett a pécsi Knoch Viktor (képünkön) a kanadai Sheerbrooke-ban zajló rövid pályás junior gyorskorcsolya-világbajnokság 500 méteres számában.

A torinói téli olimpián az 5. helyen végző pécsi fiatalember az 500 méteres előfutamban 42,127 alatt teljesítette a távot (a korábbi rekordot a dél-korei Han Bin Li tartotta 42,173-mal), így természetesen futamgyőztesként jutott tovább a legjobb 16 közé. A rekordot a középdöntőben megdöntötte a japán Szakasita Szatosi.

Knoch az elődöntő első futamában a második helyen végzett az amerikai Celski J. R. mögött - ugyanez volt a sorrend a fináléban is, bár a táv közepén még az élen haladt. Végül alig több mint egy tizeddel maradt el az aranyérmestől.

Knoch 1500 méteren is jól szerepelt - a kilencedik helyen zárt. A Knoch Viktor, Béres Bence, Oláh Bence, Nagy Konrád összetételű váltó már a legjobb nyolc között van, a kvartett futamát megnyerve jutott tovább.

Knoch Viktor eredménye (aki tavaly 1500 méteren 3. volt a junior vb-n) annál is értékesebb, mert igen kellemetlen előjelekkel érkezett meg Kanadába: útban Budapestről a párizsi repülőtéren lekésték a csatlakozást, így csak egy nappal a vetélytársak után érkezett meg a tengerentúlra.

Sz. Zs., origo.hu, ns-online - Fotó: Dittrich Éva