Megmentett örökségünk Pécsett: császárszobrok és szkíta pecsét

2012. október 04. csütörtök 16:36

Griffet ábrázoló szkíta pecsétet és római császárszobrok lábának töredékeit is megtekinthetik az érdeklődők a Megmentett örökség - Kincsek Európa szívéből című régészeti kiállításon, amelyen több mint 150 leletet és leletegyüttest mutatnak be csütörtöktől a hónap végéig a Nemzeti Múzeumban. A tárlat 2013 elejéig végigjárja az országot, így Szegeden, Szombathelyen, Kecskeméten, Szekszárdon és Pécsett is kiállítják majd.

A kiállítás egy részét a Parlamentben májusban már láthatta a közönség. A Nemzeti Múzeum kiállítását kibővítették a Nemzeti Örökségvédelmi Központ ásatási eredményeit, valamint az Antik világ peremén című kelta és szkíta műkincseket bemutató anyaggal. Nyolcezer év történelméről kapnak áttekintést az érdeklődők a Kárpát-medence korai betelepülésétől a középkor végéig - mondta az MTI-nek a Lassányi Gábor, a Magyar Régészeti Szövetség (MRSZ) elnöke, a kiállítás kurátora a csütörtöki sajtótájékoztatón.

Az M6-os autópálya építésekor tárták fel a bátaszéki római kori útállomás romjait, amelyek között különböző használati tárgyakat, például sarkantyút, lándzsát és császárszobrot is találtak. Az épület falmaradványain pedig játéktábla és különböző állatok, például tyúkok lábnyomai láthatók. Az útállomást katonai és polgári közigazgatás felügyelte és szabvány szerint épült. Szálláshelyül szolgált, fürdő is tartozott hozzá, a kocsi alkatrészmaradványok pedig arra utalnak, hogy szerelőműhelyt is működtettek, és az utazók fáradt lovaikat is ki tudták ott cserélni.

Az M3-as autópálya építéskor találtak rá a Kr.u. 3. századból való körárkos szarmata temetőre. Az épen maradt sírokban különböző ékszereket, gyöngyöket és fibulákat találtak.

Különlegesnek számít a 11-12. századi fazekasmesterség ritka lelete, egy rostélyos edényégető kemence, és ugyancsak érdekességek a jó állapotban megmaradt nagykállói avar kori veremházak is. Nagykálló mellett vászonba tekert ezüst érméket tártak fel, és megőrződtek a 800 éves szövet darabkái is.

Új, önálló vitrint kapott annak a több tízezer régészeti fémleleltnek a java, amelyet a Kaposvári Rendőrség 2001-ben foglalt le. A tolvajok a leletanyagot a műkincspiacon nem tudták eladni, mivel töredékes tárgyakból áll, ruhakapcsoló tűkből és ruhadíszekből - tette hozzá Lassányi Gábor.

A régészetet aktívan támogató civilek által megtalált és megmentett tárgyakat is bemutatnak, köztük ezüst- és aranypénzeket, kelta kardot, bronzkori fegyvereket és egy római kori bronz szatírszobrot is.

Lassányi Gábor arról is beszélt, hogy a Megmentett örökség - Kincsek Európa szívéből című kiállítás egy hónapig látogatható és 2013 elejéig végigjárja az országot Szegeden, Szombathelyen, Kecskeméten, Szekszárdon és Pécsett is kiállítják.